a-cappella-classical-music

Akapella, müzik terminolojisinde a capella olarak geçen çok sesli bir müzik türüdür. Terim, günümüzde genellikle enstrümantal eşlik olmadan vokal müzik parçası anlamına kullanılır. Yani esasen enstrüman olarak insan sesinin kullanıldığı bir müzik türüdür.

19. yüzyılda rönesans tarzı kilise müziklerinde genellikle enstrümanlar kullanılırdı, bu tarz ise aynı tip müziklerin herhangi bir enstrüman kullanılmadan seslendirilmesidir. Daha çok kilise korolarında duyulmakla birlikte Rock, Jazz, Pop, Rap, R&B gibi müzik türlerinin tümünde akapellaya rastlanabilir. Acapella grupları içerisinde yer alan tenor, soprano, bariton, mezzo soprano, alto ve bas sesleri farklı farklı tonlarda yazılmış olan eseri bir arada icra eder.

Verdiğimiz bu kadar teknik bilginden sonra işin biraz da eğlence kısmına yönelebiliriz. Enstrümantal eserler olarak hayata başlayan klasik müzik eserleri bazı a capella grupları tarafından insan sesi ile seslendirilmiş durumda. İşte bizde bunlardan bazılarını sizler için bir araya getirdik.

Keyifli dinlemeler…

swingle-singers
Swingle Singers, klasik müziğe odaklanmış, uzun soluklu ve en çok bilinen a cappella gruplarından biridir.
Mozart, Eine kleine Nachtmusik

Carmel A-cappella grubu, uluslararası festivallerde sahne alan ve  etkileyici bir sicili olan İsrail merkezli bir vokal grubu. Beş kadından oluşan topluluk Mozart‘ın tanınmış bestesini seslendirmiş.

Bach, Air on the G string

Ensemble Planeta isimli grup genellikle Bach eserlerini seslendirmek için bir araya gelmiş Japon bir a capella grubu. Chopin ve Schubert besterlerinden oluşan repertuvarları da mevcut. Burada Bach’ın ünlü Air bestesini seslendiriyorlar.

Vivaldi’s Four Seasons

Burada yine Carmel A-cappella grubunu görüyoruz. Grup bu kez Vivaldi‘nin en ünlü eseri olan Four Seasons‘u seslendiriyorlar.

Tchaikovsky, Dance of the Sugar Plum Fairy

2011 yılında kurulan Pentatonix büyük bir ün ve başarı yakaladı. 2 milyondan fazla albüm sattı ve kendi web sitesine göre, Youtube kanalı üzerinden 6 milyon abonesi var. Grubu bu videoda Tchaikovsky‘nin ünlü bestelerinden birini seslendirirken dinliyoruz.

Beethoven, Ode To Joy

Beethoven‘ın Ode to Joy bestesi şüphesiz ki bestecinin en çok tanınan eseri. Beste, günümüzde Avrupa Birliği marşı olarak da kullanılıyor. Bu bahane ile bestenin  a capella versiyonu yapılmış. Üstelik jazz cover’ı ile.

Schubert, Erlkönig

1960 yılında kurulan Swingle Singers isimli profesyonel müzik grubu çok sayıda klasik bestenin a cappella versiyonunu yapmış. Bunlardan biri de Schubert‘in Erlkönig bestesi. 

Tchaikovsky, Overture 1812

Burada yine Swingle SingersTchaikovsky‘nin ünlü uvertürlerinden birini seslendiriyor.

Faure, Pavane

1990 yılında Moskova’da kurulan Rus a cappella grubu Cool & JazzyGabriel Fauré‘nin ünlü bestesi Pavane‘yi seslendirmiş.

Samuel Barber, Adagio for Strings

Trinity College grubu,2009 yılında, besteci Samuel Barber’in en tanınmış bestelerinden birini seslendirmiş.

Scott Joplin, The Entertainer

JB Craipeau, modern bestelerin yanı sıra, klasik ve jazz bestelerini de seslendiren bir yorumcu.