NEWS_VA_Biennale_Logo

Çağdaş sanat denilince akla dünyanın en önemli etkinliği olan Venedik Bienali gelir. Birbirinden iddialı sanatçıların eserlerinin sergilendiği Bienal, 1895 yılından beri iki yılda bir gerçekleşmeye devam eder. Uluslararası sanat çevrelerince dünyanın en önemli sanat etkinliği olarak kabul edilen ve açılış haftası süresince yaklaşık 10.000 basın mensubu tarafından izlenmekte olan Uluslararası Venedik Bienali’nin 56.’sı 9 Mayıs-22 Kasım 2015 tarihleri arasında gerçekleşecek. Sanatseverlerin heyecanla beklediği 2015 Venedik Bienali’ni sizler için masaya yatırdık ve madde madde sıraladık.

Venedik Bienali Nedir?

Öncelikle Venedik Bienal’in ne olduğu sorusu ile başlayalım. Umberto ve Kraliçe Margherita de Santo İtalyan Kralı tarafından 1895’de kurulan ve o yıldan beridir faaliyet gösteren Venedik Bienali, İtalya’nın Venedik kentinde iki yılda bir gerçekleştirilen, önde gelen güncel sanat sergisidir. Venedik Film Festivali’ni ve Venedik Mimarlık Bienali’ni de bünyesinde barındıran bu sanat bienali, iki yıl arayla tek sayıyla biten yıllarda yapılırken mimarlık bienali çift yıllarda yapılır. Hemen hemen birçok ülkeye birer bölüm açan Bienalde bu bölümler pavyonlar olarak adlandırılır.

Bu sene Venedik Bienali 56. Uluslararası Sanat Sergisi Türkiye Pavyonu’nda Sarkis’in Respiro isimli yeni bir eseri yer alacak; sunumun küratörlüğünü ise Defne Ayas üstlenecek. Sergi, İstanbul Kültür Sanat Vakfı’nın girişimi ve 21 destekçinin katkılarıyla, Arsenale’de 2014-2034 yılları arasında tahsis edilen, uzun süreli mekânda yer alacak. İtalyanca’da nefes anlamına gelen Respiro başlıklı projesinde Türkiye Pavyonu’nu bir tiyatro sahnesi gibi düzenleyecek olan Sarkis, obje ve görselleri, düşünce ve kodlar ile bir araya getirip eserlerinin özünü oluşturan sonsuz diyalog ve dönüşüm fikirlerini incelemeye devam edecek. Aynalar, vitray panolar ve neon ışıklandırmalarla oluşturulacak yerleştirmeye ek olarak, sanatçının ürettiği gökkuşağının yedi renginin çiziminden esinlenen Jacopo Baboni-Schilingi’ye ait bir beste olacak. Sarkis dışında  Kutluğ Ataman’ın “Sakıp Sabancı” video enstalasyon çalışmasıda yer alacak. Aynı zamanda Ahmet Güneştekin, MArlborough Gallery’de yer alacak olan kendi sergisi ile Bienal ziyaretçilerini karşılayacak.

venedik-bienali

Altbaşlık

Dünyanın en köklü, prestijli, etkin sanat organizasyonlarından olan ve aynı zamanda müzik, sinema, tiyatro alanlarını da kapsayarak çağdaş sanat trendlerinin öncülüğünü yapan Venedik Bienali, Paolo Baratta başkanlığında yürütülürken; bienalin küratörlüğünü ise bu sene Nijeryalı küratör, yazar, sanat eleştirmeni Okwui Enwezor üstleniyor. Bienal başlığını “All The World’s Futures – Dünyanın Tüm Gelecekleri” olarak belirleyen küratör Enwezor tarafından seçilen ve önemli bir kısmı ilk defa sergilenecek 159 eser yer alacak. 5 Mart’ta basın açıklaması yapan Venedik Bienali Başkanı Paolo Baratta açılış konuşmasında; bu seneki bienalin, geride bıraktığı 120 senenin birikimi niteliğindeki tarihsellik düşüncesiyle kurgulandığını ve her zamanki gibi özgür, bağımsız diyalog çerçevesinde konumlandığını belirtti. Baratta konuşmasında; insanlık tarihinden bize kalan izleri canlandırmayı amaçlayan bienal için farklı seslerin bir arada olması konusunda özel bir hassasiyeti bulunan Nijeryalı küratör Enwezor’un seçilmesinin bir tesadüf olmadığının da altını çizdi. Enwezor ise,  bu seneki bienalin, dünya olarak içinden geçtiğimiz karmaşık dönemin, insanlık olarak umut ve ihtiyaçlarımıza cevap verecek şekilde yepyeni bir vizyona dönüştürülebileceği düşüncesi etrafında şekillendiğini vurguladı. Bu düşünceyle, tüm bienal konseptinin sergi alanlarına yayılmış “tarihsel kalıntı”lar olarak görülebileceğini belirten Enwezor; organizasyonun, yeni yapılanmaların yanı sıra, eskiden kalma ayrımcı duvarların yıkılmasına dair de bir çağrı olduğunun altını çizdi. Bu sene bienale 136 sanatçının ürettiği 159 eserin katıldığı bilgisini paylaşan Enwezor; bunların 89’unun ilk defa sergilenecek eserler olduğunu, söz konusu eser ve sanatçıların “merkezden uzakta, çevrede konuşlanmış” olarak nitelendirilebilecek 53 farklı ülkeden geldiğini belirtti.

Danh_Vo_WE_THE_PEOPLE_Photo_Nils_Klinger_41

Danh Vo, We the People

Pavyonlar

Katılan ülkeler arasında Türkiye’nin de bulunduğu Bianel’in diğer konukları oldukça iddialı görünüyor. Amerika Birleşik Devletleri‘nden beş galeri katılıyor. Joan Jonas‘nın küratörlüğünü üstlendiği sergiler arasında video, enstalasyon, yağlıboya ve fotoğraf gibi eserler sergilenecek.

Almanya‘dan ise, Philip Rizk, Olaf Nicolai, Hito Steyerl ve Tobias Zielony gibi sanatçılar katılacak. Daha çok video performansı ve fotoğraf işlerine ağırlık verecek olan sanatçılar “göç” ve “isyan” gibi temalar üzerinde duracaklar.

Danimarka bu yıl, Danh Vo‘nun organize ettiği bir seçki ile çıkacak. Sınırlı sayılarda edisyonların olacağı bu seçkinin sanatçılarının hepsi Danimarkalı olacak.

Belçika da dolu dolu gelecek olan ülkelerden biri. Asya, Afrika ve Amerika’dan getireceği misafir sanatçılar ile “Enternasyonalizm” ve “Dayanışma” başlıkları altında bir grup sergisi ile katılım yapacak.

İsviçreli sanatçı Christoph Büchel, İzlanda Sanat, Bilim ve Kültür Merkezi işbirliği ile Müslüman toplumlarda Venedik ve İzlanda’yı oluşturmak adına bir çalışma ile katılacak.

Denton Corker Marshall tarafında tasarlanan Avustralya Pavyon’u da ses getiecekler arasında.

Australian-Pavilion-1200x736

Arsenal Bölümü’nde Ne Olacak?

Sadece uluslararası pavyonların olmadığı bienalde devamlı yer alan Arsenal bölümünde de çeşitli sergiler olacak. Arsenale adı verilen eski askeri fabrikaların ve tersanelerin olduğu alana doğru devam eden sergiyi  her yıl bir küratör düzenliyor. Türkiye gibi, sonradan dahil olan ülkelere verilen geçici pavyonlar da bu alanda. Ayrıca kentin her tarafındaki müzeler özel sergiler düzenliyor, boş saraylar, sergi alanları kendi sanatını göstermek isteyen ülkeler, sanatçılar tarafından kiralanıyor. Bu yıl San Marco‘nun küratörlüğünü üstlendiği bölümde Jennifer Allora ve Guillermo Calzadilla gibi ressamların işleri yer alacak. Ayrıca Joseph Haydn‘ın klasik müzikleri sergi boyunca izleyicilere eşlik edecek.

Sürprizler Neler?

44 farklı sürpriz hazırlayan Venedik Bienal’i izleyiciye keyifli dakikalar yaşatacağa benziyor. Ünlü isimlerinde ziyaret edeceği Bienal’e bu yıl Leonardo Di Caprio, George Clooney, Matt Damon, Kanye West, Elton John, Karl Lagerfeld, Courtney Love, Neil Tennant ve Rufus Wainwright gibi isimler bekleniliyor. Hintli sanatçı Shilpa Gupta ve Pakistanlı sanatçı Rashid Rana “Benim Doğum Batım” adlı interaktif sergilerini durmadan haraketli bir şekilde tüm bienal boyunca sergileyecekler.

Yeni Zelenada’lı Simon Denny ise bienalin ilk günü başlayıp, son gününde bitecek şekilde tüm izleyicilerin görebeliceği iki mekanı birleştiren (Venedik Havaalanı ve Marciana Kütüphanesi) büyük bir heykel yapacak.

Peter Doig‘e ait 60 adet yağlıboya çalışması Dom Perignon of Ca’pesaro International galeri tarafından sergilenecek.

Ve tabii ki bienalin olmazsa olmaz partileri. Venedik’in küçük adalarında hem akşam hem de gündüz olmak üzere iki ayrı parti düzenlenecek.

Yazımızı Venedik Bienali’nin kendi instagram hesaplarında paylaştıkları bazı çalışmaların görselleri ile kapatıyoruz.

bgl

Simon Denny

baselitz

BGL Kanada Pavyonu Sunumu

swiss2

Georg Baselitz Özel Sunum

pruitt1

Pamela Rosenkranz İsviçre Pavyonu Sunumu

irish

Rob Pruitt’in “Flea Market” İsimli Çalışması

jaspan

Sean Lynch İrlanda Pavyon Çalışması

Kaynak: artnext.com