The Hollywood Foreign Press Association (HFPA) sabahın körü dediğimiz bir saatte, Amerika saati ile 5:15’de 2016 Golden Globes adaylarını 10 Aralık Perşembe günü açıkladı.

Adaylıklar açıklandı açıklanmasına ama gelip görelim ki favori olan isimlerin bazı adaylıklara eklenmemesi belli başlı fanları sinir etmiş gibi görünüyor. Hatta bazı kategoride olan filmlerin ya da oyuncuların ‘kel alaka, ne işi var orada’ diyerek, tuhaf kategorilere listelenmesi de bizi rahatsız etmedi değil.

Mesela;  Johnny Depp ve o yakışıklılığını bir anda sildiği Black Mass filmi listeye giremedi. Charlotte Rampling ve 45 Years, Benicio Del Toro ve 2015’in ses getiren filmi SicarioSpotlight filmi ‘En İyi Senaryo, En İyi Film ve En İyi Yönetmen’ haricinde hiçbir oyuncusu ‘Yardımcı Oyuncu’ dalında yer almadı. Room‘un yönetmeni Lenny Abrahamson,  filminin ‘En İyi Film’ dalında adaylık almasına rağmen, kendisi yönetmenlik için bir adaylık almadı.

Ama aralarında belki de en çok şaşırtan, reddedilme ya da görmezden gelinme herhalde Johnny Deep ve Black Mass filmi olsa gerek. Çünkü hatırlarsanız Deep, 2011 yılında Angelina Jolie ile oynamış olduğu ve pek fazla gişe yapmayan film The Tourist’le ‘En İyi Komedi Erkek Oyuncu’ kategorisinde adaylık almış ve herkesi, Deep‘de dahil şaşırtmıştı. Şimdi bu kadar yetenekli bir oyuncunun Golden Globe için yok sayılması çok üzücü bir durum olsa gerek.

Bizde kısa bir araştırma yaptık ve The Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basınlar Birliğinin) görmezden geldiği adayları bir gözden geçirelim dedik.