Sinema severlerin en fazla beklentilerinden birisi de beğendiği ya da beğenmediği filmlerin Hollywood’un ihtişamlı ödül törenlerinde adaylık kazanıp kazanamayacağı. Hatta bu durumun üzerine geçip iddiaların havalarda uçuşup ‘Bak senin dediğin olmadı, bu oldu. Yok onun hakkı değildi, neden şu film aday değil, hakkı yenildi, ama diğer ödül töreninde adaylık almıştı, yok kazandı….’ gibi bir sürü cümle. Aaa… Bu arada hatırlatmak için, size geçen senelerde yazdığımız ve her bir ödül töreninin, özellikle Oscar’ın, diğer ödüllerle alakasının çok fazla olmadığını anlattığımız yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Evet gelelim asıl konumuza. 24 Ocak 2017 tarihinde tüm dünyanın merakla beklediği Akademi Ödülleri’nin yeni adayları, the Academy of Motion Pictures Arts and Sciences yani Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi‘nin vermiş olduğu oylar üzerine belirlendi. Aman ne belirleme ne belirleme… Bu sonuçlar ile birlikte bazı eleştirmenler ve hayranlar tarafından memnuniyetle, bazıları tarafından ise ‘Ne alaka, oha falan oldum yaneeeeeee’ olarak olumsuz eleştirildi. Ne hikmetse her geçen sene hepimiz bu akademi ile daha da fazla çatışmaya ve farklılıklarımızın çoğaldığını anlamaya başladık. Ama netice itibariyle her zaman ki gibi Akademi’nin bazı filmlerin ya da oyuncuların haklarını yediği göz önünde. Yani hala düşünmekteyiz, bu adamlar neye göre karar alıyorlar, daha dün film vizyona giriyor ya da girmemiş, çat hemen bir adaylıkta kendine yer buluyor. Kısacası bizi çatır çatır çatlatacaklar. İşte bu yüzden sizlere hem bir iyilik yapmak hem de çatlatmamak adına geleneksel olarak yazıp bilgilendirdiğimiz bu sürprizlerin ve hayal kırıklarının isimleri:

Hayal Kırıklıkları:

Amy Adams

Belki de bu senenin en çok konuşulanlar arasında yer alan bu güzel kızıl afet Amy Adams, hem Noctural Animals hem de Arrival‘da göstermiş olduğu performans ve eleştirmenlerin ayakta alkışlaması üzerine bir aday çatışması yaşayacağı düşüncesi hissettirdi. Ama ne yazık ki her geçen gün oyunculuğunun üzerine daha da tecrübeler kazanan Adams’a Akademi adaylık vermeyi çok gördü ki, diğer adaylıklardaki isimlere bakılacak olursa, Amy’nin kategori de ismi yer alması gerekirdi.

Martin Scorsese

Scorsese’nin dini destanı olan ‘Silence‘ın ödül sezonuna giren ciddi bir yarışmacı olması bekleniyordu. Ancak ağır drama yalnızca görüntü yönetmeni Rodrigo Prieto için bir Oscar adayı elde etmeyi başardı. Scorsese’nin önceki filmi ‘The Wolf of Wall Street’ 2014’te beş kez aday oldu.

Deadpool

Ağzı küfürden başka laf yapmayan bir karakterin yer aldığı bir filmin Akademi Ödülleri’ne girmesi şaşırtıcı olurdu. Ancak, R dereceli süper kahraman filmi, en iyi film için yapılan sohbette, ki daha önce iki Altın Küre için aday gösterilmiş, teknik kategorilerde bile tamamen kapıların kapatılması şaşırtıcı oldu.

Taraji P. Henson

Taraji P. Henson’un gerçek hayatta öncü bir matematikçiyi canlandırdığı Katherine Johnson’un Hidden Figures‘deki rolü ‘En İyi Kadın’ adaylığına ilave edilmedi. Ancak proje  ‘En İyi Film’, ‘En İyi Uyarlanmış Senaryo’ ve Octavia Spencer için ‘En İyi Yardımcı Aktrist’ adaylıkları için bir garanti kazandı.

Tom Hanks

İki kez Oscar ödüllü Tom Hanks için bu yıl kaçtı, gitti. Sully’nin gerçek öyküsündeki kahramanca pilot Chesley Sullenberger rolü, BAFTA ve Altın Küreler tarafından da gözden kaçırıldı. ‘Miracle on the Hudson’ üzerine kurulu Clint Eastwood’un filmi, ses düzenleme için bir aday çıkarmayı başardı.

Finding Dory

Bu yıl ABD ve tabi ki uluslararası gişelerde lider olmasına rağmen, Pixar’ın Finding Dory’si Oscar’a aday göstermedi. Ancak, Pixar‘ın sahibi olan Disney‘in Moana ve Zootopia’sı için animasyon dalında başı sallamaya çalışıyor.

Annette Bening

Bening, 20th Century Women‘daki eksantrik bir bekar anne portresi için en iyi kadın oyuncu yarışında ön sıralarda yer aldı. Ancak dört kez aday gösterilen başarılı oyuncu yine göz ardı edildi ve film sadece ‘Orijinal Senaryo’ için aday oldu.

Hugh Grant

İngiliz aktör, görkemli opera şarkıcısı Floransa Foster Jenkins’in kocasını oynadığı için ilk Oscar adaylığını alacağı düşünüldü. Ancak film, ‘Kostüm Tasarımı’ ve aktris Meryl Streep‘e 20. adaylığını getirirken (maaşallah), Grant tanınmadı bile.

nocturnal animals movie ile ilgili görsel sonucu

Nocturnal Animals

Başarılı modacı Tom Ford ‘un 2009 yılındaki ilk projesi ‘A Single Man‘den sonraki ikinci çalışması olan, Austin Wright‘ın romanından uyarladığı, hem de senaryoyu Ford’un yazmış olduğu film festivallerde övgüler almış, üstüne üstlük Altın Küre’de 3 adaylıktan biri kazanıldı ve BAFTA’dan 9 adaylık çalmış olmasına rağmen, bu caaaaanım filme sadece ‘En İyi Yardımcı Erkek’te adaylık verilmesi, o da bir sürpriz, şok şok şok, yani.

Sürprizler:

Mel Gibson

Aslında Gibson’ın Akademi tarafından tekrardan ‘Hoşgeldin’ ile karşılayıp karşılamayacağı ile ilgili bir şüphesi vardı. Ancak kaslı ve güç gösterisi savaş filmi Hacksaw Ridgedeki çalışmaları reddedilemedi ve 1996 yılındaki hafızalara kazınan Braveheart ile kazanmış olduğu ‘En İyi Yönetmen’ ve ‘En İyi Film’ ödüllerinden sonraki Oscar adaylığı oldu.

Suicide Squad

Supervillains (Süper Kötüler) liderliğindeki ilk büyük bütçeli film, ‘En iyi makyaj ve saç modellemesi’ için bir Akademi Ödülü’ne aday gösterildi.

Viggo Mortensen

Altın Küre ve BAFTA adaylığına rağmen, Mortensen’in Captain Fantastic‘deki adaylığı, Tom Hanks’in Sully için en iyi aktör yarışında kaçırmasıyla sürpriz oldu.

Passengers

Jennifer Lawrence ve Chris Pratt‘in başrollerde oynadığı bilim kurgu macerası ‘Passengers’ sinema salonlarında kısa bir süre önce gösterime girdi ve gişede iyi bir dalga etkisi yarattı. Ama iki Oscar adaylığını da kazanması sürpriz oldu.

Jim: The James Foley Story

“The Empty Chair”in ‘En İyi Orijinal Şarkı’ kategorisinde aday gösterilmek üzere 100/1 oranla şans verildi. Bu nedenle La La Land, Trolls ve Moana‘ daki şarkıları birlikte görmek şaşırtıcı oldu. Şarkı, 2014’te teröristler tarafından öldürülen Amerikalı gazeteci James Foley’in hayatını ve eserlerini anlatan bir belgeselden geliyor.

Michael Shannon

Shannon, ‘Nocturnal Animals için tek aday gösterildi, şaşkınlık yaratan ise Tom Ford‘un karanlık draması için başka bir adaylık olmaması ve daha da sürpriz olan ise bu ayın başlarında filmdeki performansıyla Altın Küre’yi kazanan genç yıldız Aaron Taylor-Johnson‘ın yerine seçildiği gözlemlenmesi.