25. Ankara Uluslararası Film Festivali

Bu yıl 25’inci kez gerçekleştirilen Ankara Uluslararası Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Festivalin bu yılki ulusal yarışma jürisinde, yönetmen Tayfun Pirselimoğlu, oyuncu Belçim Bilgin ve Mert Fırat, öğretim üyesi Dr. Ali Karadoğan ve Yunan görüntü yönetmeni Andreas Sinanos yer aldı. 

25. Ankara Film Festivali’nde ödüle layık görülenler şöyle oldu:

En İyi Film: “Daire” Atıl İnaç Siyad En İyi Film: “Kusursuzlar” – Yönetmen Ramin Matin Seçici Kurul Özel: “Bir Varmış Bir Yokmuş” – yönetmen Kazım Öz Mahmut Tali Öngören Özel: “Cennetten Kovulmak”- yönetmen Ferit Karahan En İyi Yönetmen: Reha Erdem – “Şarkı Söyleyen Kadınlar” En İyi Kadın Oyuncu: Nazan Kesal – “Daire” En İyi Erkek Oyuncu: Fatih Al – “Daire” En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Deniz Hasgüler – “Şarkı Söyleyen Kadınlar” En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Erol Babaoğlu – “Daire” Onat Kutlar En İyi Senaryo: Emine Yıldırım – “Kusursuzlar” En İyi Görüntü Yönetmeni: Florent Herry – “Şarkı Söyleyen Kadınlar” En İyi Sanat Yönetmeni: Ömer Atay – “Şarkı Söyleyen Kadınlar” En İyi Özgün Müzik: Toygar Işıklı – “Bir Küçük Eylül Meselesi” En İyi Kurgu Ödülü: Ali Aga – “Gözümün Nuru” En İyi Ses Tasarımı: Reha Erdem – “Şarkı Söyleyen Kadınlar” Umut Veren Yeni Yönetmen: Faysal Soysal – “Üç Yol” Umut Veren Yeni Kadın Oyuncu: Ayris Alptekin – “Mavi Dalga” Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu: Mirza Metin – “Cennetten Kovulmak” Umut Veren Yeni Senaryo Yazarı: Ferit Karahan – “Cennetten Kovulmak”

Kısa Film ödülleri

“Kurmaca” dalında birinciliği, yönetmen Onur Yağız’ın “Patika” adlı filmi kazandı. İkincilik ödülüne yönetmen Cevahir Çokbilir’in “Nar Zamanı”, üçüncülük ödülüne ise yönetmen Cüneyt Karakuş’un “Suret” adlı filmi değer görüldü. Jüri özel ödülü, sinema-televizyon öğrencilerini teşvik etmek ve sergiledikleri çabayı onurlandırmak için yönetmen Onur Otacı ve Murat Kandemir’in “Göz” adlı filmine verildi. Canlandırma dalında birincilik ödülününe yönetmen Koray Sevindi’nin “Kafa” filmi layık bulundu. İkincilik ödülünü yönetmen Ayçe Kartal’ın “Tornistan”, üçüncülük ödülünü ise yönetmen Murat Kılıç’ın “Oxygen” filmi aldı. “Deneysel” dalda ise en iyi film ödülü ise yönetmen Oğuzhan Kaya’nın “Mükemmel Bir Gün” adlı eserinin oldu.

Belgesel ödülü

Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yer alan 11 belgesel film, yönetmenler Kurtuluş Özgen, Dilek Gökçin, Mehmet Eryılmaz, Tülin Erarslan ve Özgür Doğan’dan oluşan Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. Buna göre birincilik ödülü, yönetmen Güliz Sağlam’ın “Tepecik Hayal Okulu” adlı belgesel filmine verildi. İkincilik ödülüne yönetmen Muhammet Beyazdağ’ın “Zarok”, üçüncülük ödülüne ise yönetmen Veysi Altay’ın “33 Yıllık Direniş, Berfo Ana” adlı eseri layık görüldü.