Suzanne Collins 2008 yılında bir kitap yazdı. Kitabın adı Hunger Games yani Türkçe adıyla Açlık Oyunları idi. Roman, uzak ve belli olmayan bir gelecekte Kuzey Amerika’da kıyamet sonrasında kurulmuş Panem’de yaşayan 16 yaşındaki Katniss Everdeen’in ağzından anlatılıyordu. Hikaye büyüdükçe ve tutuldukça kitapların sayısı da artmış, Açlık Oyunları’ndan sonra Ateşi Yakalamak ve son olarak da Alaycı Kuş isimlerinden oluşan üç kitap ile bu seri nihayet sonlanmıştı.

Beyaz perdeninde ilgisini çekmişti bu kitaplar. Ortaya sunulan hikaye ve kurgu tam sinema şöleniydi. Derken yapımcılar, yönetmenler ve oyuncular bir araya gelerek tüm kitapları filme dökmeye karar verdiler ve sinemada hepimiz şahit olduk Katniss’in yaşadıklarına. Öncelikle filmi anlatmaya pek bir gerek olmadığını düşünüyorum. Zira kitap ile hemen hemen aynı. Ama geneline şöyle bir göz atabiliriz.

hunger_games1

Neydi birinci filmde anlatılan? Bir zamanlar Kuzey Amerika olarak bilinen bir yerin yıkıntıları içerisinde Panem ulusu yaşamaktadır. Başkent Capitol’ün etrafında 12 bölge bulunmaktadır. Capitol şiddetli ve acımasızdır ve bölgeler bir hat boyunca sıralanmıştır. Yaşayan insanlar her yıl yapılan Açlık oyunlarına katılmak zorundadır. Yarışma için bölgelerden yaşları 12 ila 18 arasında değişen birer erkek ve bir kız çocuğu göndermek durumundadır. Açlık oyunları TV’den canlı yayınlanan ölümüne bir kavgadır. Buraya kadar olan kısımda hikayenin genelinin nasıl ilerleyeceğine şahitlik ediyoruz. Esas hikaye o iki kişinin seçilmesi ile başlıyor. Çünkü seçimlerden sonrası önemli. 12. bölgede halk bir araya toplanır ve seçmeler başlar. Effie Trinket önüne aldığı cam bir kavanozun içinden bir isim seçer. İlk isim Primrose Everdeen’dir. Primrose (Willow Shields) küçük olduğundan ablası ona kıyamaz ve öne atılır ilk seçilen kişi Katniss Everdeen olur. Kadın oyuncumuz hazırdır. Sıra gelir erkek oyuncuyu seçmeye. Cam kasenin içinden bir kağıt alınır ve içinde yazan isim Peeta Mellark’dır. Böylece Katniss ve Peeta’nın o mıntıkada diğer seçilenler arasında hayatta kalma mücadelesi başlar. Karakterlere hayat veren oyuncu tercihlerinin başarılı olduğunu belirtmem gerek. Katniss’i Hollywood’un aranan güzel yüzü Jennifer Lawrence canlandırırken Peeta’ya ise Josh Hutcherson hayat veriyor.

hunger-games-catching-fire-movie-Katniss-Everdeen-Jennifer-Lawrence-Josh-Hutcherson-Peeta-Mellark-hd-wallpaper-1920x1080

Elbette her filmde ya da kitapta olduğu gibi yan roller de çok şey katıyor hikayeye. O kısma birazdan geleceğim. Önce ikinci filme geçelim! Ateşi Yakalamak adıyla devam eden serinin ikinci filmi birinci filmde kaldığı yerden devam ediyor. Birinci filmde hayatta kalmak için ısınan karakterlerimiz oynadıkları oyunlarını aşkları sayesinde kazanarak iki kişi olarak yılın çifti ilan ediliyorlar. Alkışlar kopuyor ve derken sahne kapanıyor. Serinin devamında Katniss ve yoldaşı Peeta 74. Açlık Oyunları’nı kazandıktan sonra sorunsuz bir şekilde evlerine dönmeyi başarırlar. Ancak bu galibiyet her şeyden önce Zafer Tutu yapmalarını gerektirmektedir. İkili, sahte bir nişanlılık, sevgililik, gösterişli kıyafetler, partiler, halkın karşına geçip selam vermeler derken bu iğrenç sistemin bir parçası haline gelirler. Her bölgeyi ayrı ayrı ziyaret ettikleri yolculuk sırasında Katniss, büyük bir ayaklanmanın ilk işaretlerine şahit olur. Başkaldırmanın ilk ipuçlarını gören Başkan Snow ise direnişi engelleyecek çareler aramaya başlar. Yeni Açlık Oyunları ile ilgili beklenmedik ‘sürprizler’ tasarlayan Snow 75. yılını kutlayacak Açlık Oyunları’nda, 25 yılda bir düzenlenen Çeyrek Asır Oyunları’nın (Quarter Quell) üçüncüsünün yapılacağını duyurur. Galibiyetinin tadına dahi varamadan yeni bir hayatta kalma mücadelesine sürüklenen Katniss ve Peeta bu kez Açlık Oyunları’nın en yeteneklileri ve zekileri arasında hayatta kalmak için savaşacaktır. Fakat her şey Başkan Coriolanus Snow’un istediği gibi gitmez, bu gösteriş halk tarafından fazla sevilir ve oyunların favori çifti her zaman ön planda tutulur. İlk olarak Katniss oyunda olduğu hâlde kaçırılır. Ve Peeta bir anda ortadan kaybolur!

aclik-oyunlari-alayci-kus-1-bolum-314

Bundan sonrasında sorular başlar. Katniss’e ne oldu? Peeta hayatta mı? Halk güvende mi? Savaş başladı mı? Bu soruların cevapları serinin üçüncü halkasında gizlidir. Alaycı Kuş son film ve kitap olarak okuyucu ve izleyicinin karşısına çıkar. Alaycı Kuş beyaz perdede 2 bölüm olarak çekildi. Bu iki bölümün özetinde Katniss, Çeyrek Asır Oyunu’ndan sapasağlam kurtulur ve daha önce Capitol tarafından yok edildiği düşünülen Coin’in liderliğinde (Jullianne Moore) 13. Mıntıka’da gözlerini açar. Katniss, çocukluk arkadaşı Gale’in dediklerine çok üzülür. Çünkü Gale ona 12. Mıntıka’nın tamamen yok edildiğini söylemiştir. Gale’in kurtardığı 1000 kişiye yakın grup, 13. Mıntıka’ya getirilmiştir. Katniss, annesini ve kız kardeşini görmenin mutluluğunu yaşasa bile Çeyrek Asır oyunlarında kurtarılamayan Peeta Mellark ve Capitol’ün ateşleri arasında kalan 12. Mıntıka’ya üzülmüştür. Diğer mıntıkalarda da isyan başlamıştır ve büyük isyanın fitili ateşlenerek Capitol’e kadar ulaşmıştır. Katniss bundan sonrasının çok daha zor olduğunun farkına çok sonra varacaktır. Peeta, Capitol tarafından esir alınmış, zihni üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Katniss bunu çok acı şekilde öğrenecektir. İsyan ateşi sanıldığından daha fazla insanı yutacaktır. Her zaman olduğu gibi devrim ilk önce kendi çocuklarını tüketmeye başlayacaktır.

Özetle Hunger Games serileri yukarıda anlattığım hikayeden ibaretti. İlk başta sıkıcı gibi görünse de bir anda herkesin gözdesi olmayı başardı. Tüm dünyada Katniss ve Peeta aşkı konuşdu. Ama yine de kitabın başarısı hep filmden bir adım öndeydi. Peki ya diğer roller? Kitapta yer alan Katniss ve Peeta dışında Katniss’in çocukluk arkadaşı ve aşkı Gale’de ne kitapta ne de filmde geri plana atılmadı. Savaşçı Gale gönlümüzün efendisi olmayı başardı ve önemli bir hayran kitlesine ulaştı. Gale’i film boyunca Liam Hemsworth canlandırdı. Katniss’in güzel ekibinde Woody Harrelson Katniss ve Peeta’nın akıl hocası Haymitch Abernathy olarak karşımıza çıktı. Elizabeth Banks organizasyon sorumlusu Effie Trinket ve Lenny Kravitz ise (kendisine ikinci filmde veda ediyoruz)  kostüm sorumlusu Cinna’ya hayat verdi. Esas büyük isim ise kuşkusuz ki Başkan Snow’ı canlandıran Donald Sutherland idi. Sahada bulunan oyunculardan bazılarını ise Sam Claflin, Jena Malone, Dwayne Boyd, Anthony Reynolds, Lynn Cohen ve Megan Hayes gibi isimler canlandırdı. 

c5733964acfa583913a84630a9451fae

Hunger Games‘in son filmi olan The Hunger Games: Mockingjay – Part 2 en nihayetinde Türkiye’de vizyona girdi. Kitaplar çok öncesinden servis edildiğinden film işi sonraya kalmış, yapılan sağlam PR tanıtımları ile büyük bir merak uyandırmıştı. Açlık Oyunları (2012) ve Ateşi Yakalamak‘a (2013) hakim olan hava sürekli aksiyon ve ölüm tehlikeleriyle örülüyken, Alaycı Kuş bölümleri daha bir yetişkin kitleye hitap ederek ve savaşın işleyişi, politika ve stratejilerle bezeli bir film olarak serinin en iyisi olmayı başarıyor. Filmin yönetmeni seriyi ikinci filmden itibaren devralan Francis Lawrence. Yönetmen kimilerince başarılı bulundu kimilerince zayıf. Ne olursa olsun filmleri çekmeyi bırakmadı. Ama yine de bazı eleştiriler oldukça sert kaldı. Özellikle görsel efektlerin zayıflığı ve hikayenin durağan ilerlemesi çok tartışıldı.

En başından bu yana etkileyici bir seri olup olmadığı tartışmaya çok açık olan Açlık Oyunları bana kalırsa kitabında güzel. Zaten kitaptan çevirilen filmler her zaman güzel olmayı başaramadığından zayıf kalabiliyor. Hollywood’un son yıllardaki en sevdiği hareketlerden biridir bir kitabı alıp 8-9 parçaya bölmek. Fazla para kazanmak uğruna yapılan bu durum ne yazık ki filmlerin gidişatını da etkiliyor. Bakınız Hobitler. Tam üç film halinde çekilecek iken neden Bölüm 1 ve Bölüm 2 olarak sunuldu hiç anlamadım. Filmin bütünlüğü bozuldu desek yalan olmaz sanırım. Haliyle, Açlık Oyunları’nın da akıbeti ne yazık ki farklı olamadı. En başından beri pek kanım kaynamamıştı bu serilere. Kitapları bir solukta okumuştum ama filmler olmadı be Hollywood! Siz yine de yeşil çam vari bir sonla biten bu serilere bir göz atın. Ama önce kitap sonra film tadında başlarsanız daha keyifli olur.

Kaynak; wikipedia, imdb, thehungergames.wikia.com