5. Uluslararası İstanbul Opera Festivali ile 3-17 Haziran 2014 tarihleri arasında sanatseverlere opera şöleni yaşatacak.

2010 yılından bu yana seyirciyle buluşan Uluslararası İstanbul Opera Festivali, beşinci yılında yerli ve yabancı topluluk ve sanatçıların yer aldığı bir programla sanatseverlerin karşısında olacak.

Festival; Türk kültür ve yaşantısının anlatıldığı “Attila”, “Fatih Sultan Mehmet”, “Saraydan Kız Kaçırma”, “Beklenmedik Karşılaşma”, “Birjan ve Sara” operaları ve Türk seyircisinin aşina olduğu, unutulmaz “Lüküs Hayat” müzikalinin ardından dünyaca ünlü bariton “Dmitri Hvorostovsky Gala Konseri” ile son bulacak.

5op

Festivalin 3 Haziran 2014 tarihindeki açılış temsili, Ankara DOB yapımı G.Verdi’ nin ünlü opera eseri  “Attila” olacak. Ankara Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü’nün 2014 sanat sezonunda, Zorlu Center PSM’ de sahnelenecek. Ünlü rejisör Andrejs ZAGARS’ın sahneye koyduğu ve prömiyer yaptığı günden bugüne her temsili kapalı gişe oynayan eser; Attila’ nın, Roma’ yı işgali sırasında kendisine esir düşen Odabella’ ya olan aşkı ve Odabella’ nın intikam planları anlatılıyor.

6 Haziran 2014’de, İstanbul DOB, G.Rossini’ nin “II. Mehmet” operasını sahneleyecek. Devlet Opera ve Balesi Başrejisörü Yekta Kara’ nın farklı bir yorumla zaman ve mekan değişikliği yaparak İstanbul’un fethi sürecine taşıdığı, dünyada ilk kez Mehteran Bölüğü’nü de opera sahnesine çıkardığı eser, “Fatih Sultan Mehmet” adıyla seyirciyle buluşuyor. Eser, festivalin ilk yılında izleyici ile buluşmuş ve büyük yankı uyandırmıştı

9 ve 10 Haziran’da, Samsun DOB,  W.A.Mozart’ ın ünlü eseri, “Saraydan Kız Kaçırma” operasını İstanbul, Ankara ve İzmirli solist sanatçıların katılımıyla seyirciye sunuyor. Festivalin simgesi haline gelen operayı, eseri yurt dışında da pek çok kez sahnelemiş olan Yekta Kara sahneye koyuyor. 

14-15 Haziran 2014 tarihlerinde C.W.Gluck’un “Beklenmedik Karşılaşma” adlı operasını Salzburg Devlet Operası sahneye taşınacak. Avrupa’da 18. yüzyılda ‘Türk operaları akımı’na dönüşen Türk hayranlığının ürünlerinden biri olan “Beklenmedik Karşılaşma”, 1780 yılında, Viyana’da sahnelenmiş, büyük ilgiyle karşılanmış ve günümüze değin birçok ülkede sahnelenmişti. Festival izleyicileri, bu eserle Avrupa’ nın Türk – Osmanlı kültürel etkilenmelerini Salzburg’ lu sanatçıların yorumlarıyla izleme fırsatını yakalayacaklar.Festival, 17 Haziran’da 2014 yılına damgasını vuracak bir sanat olayı ile son bulacak. Gala Konser’de dünyaca ünlü bariton Dmitri Hvorostovsky sanatseverler ile buluşacak. New York’ tan Moskova’ ya, Londra’ dan Viyana’ya dünyanın en büyük, en önemli opera sahnelerinde seyircinin gözdesi haline gelmiş sanatçı, soprano Ana Maria Martinez ve İstanbul Devlet Opera ve Balesi Orkestrası’ nın eşliğinde sahne alacak. Konseri yine ünlü bir isim Şef Constantine Orbelian yönetecek.