27540947

Her yıl, Almanya’nın başkenti Berlin‘de düzenlenen, Uluslararası Berlin Film Festivali, bu sene 65. kez düzenleniyor. Festival 5 Şubat 2015 akşamı görkemli bir törenle açılışını gerçekleştirdi.  Festival süresince yarışma, panaroma ve forum olmak üzere 9  kategoride dünyanın 72 ülkesinden toplam 441 film gösterilecek. Bunlardan 19 film ise festivalin en büyük ödülü olan “Altın Ayı”, “Gümüş Ayı“ için yarışacak.

Bu yılki festivalde İspanya filmlerinin yoğunluğu göze çarpıyor.  Cafar Panahi, Werner Herzog, Wim Wenders gibi  yönetmenlerin filmleri de yarışma bölümünde gösterilecek. Öte yandan bu yılki festivalin “Onur Ödülü”nün Alman yönetmen Wim Wenders’e verilmesi beklenirken, “Berlinale-Kamera Ödülüne” de yönetmen Marcel Ophüls ve sinema tarihçisi Naum Kleiman verileceği bildirildi.
Jüri heyetinde ise, Alman oyuncu Daniel Brühl, Güney Koreli yönetmen ve senarist Bong Joon-ho, ABD’li yapımcı Martha De Laurentiis, Perulu yönetmen Claudia Llosa, Fransız oyuncu Audrey Tautou ve ABD’li senarist Matthew Weiner var. Açılışı Isabel Coixet‘in yönettiği “Nobody Wants the Night” adlı filmin ile yapan Festivalde, film büyük övgüler topladı ve herkes tarafından çok beğenildiği konuşulanlar arasında. Feminist temaları içeren filmin başrolünde güzel oyuncu, Juliette Binoche yer alıyor. Bir uyarlama olan film, iki kadının hikayesine ışık tutuyor. 1908 yılında kutuplarda geçen hikaye, Batı‘nın önyargılı yaklaşımlarını eleştiriyor. Birçok ünlünün katılımını gerçekleştirdiği törende, Nicole Kidman, Christian Bale, Robert Pattinson, Ethan Hawke gibi isimler geldi. Açılış için doğru bir film olduğunu düşünen eleştirmenler, ertesi gün film hakkında olumlu yorumlarda bulunarak, filmin sağlam ve izlemeye değer olduğunu belirttiler. Binoche’un,  Josephine Peary adında sosyopat bir kadını canlandırdığı filmde, performansının göz doldurduğu ve çok başarılı olduğu da eleştirmenlerin gözünden kaçmamış.

Festivalde yarışacak filmler ise şöyle;

45 Years – Andrew Haigh
Aferim! – Radu Jude
Als wir träumten (As We Were Dreaming) – Andreas Dresen
Body – Malgorzata Szumowska
Cha và con và (Big Father, Small Father and Other Stories) – Di Phan Dang
Eisenstein in Guanajuato – Peter Greenaway
El botón de nácar (The Pearl Button) – Patricio Guzmán
El Club (The Club) – Pablo Larraín
Ixcanul (Ixcanul Volcano) – Jayro Bustamante
Journal d’une femme de chambre (Diary of a Chambermaid) – Benoit Jacquot
Knight of Cups – Terrence Malick
Nobody Wants the Night – Isabel Coixet
Pod electricheskimi oblakami (Under Electric Clouds) – Alexey German
Queen of the Desert – Werner Herzog
Taxi – Jafar Panahi
Ten no chasuke (Chasuke’s Journey) – Sabu
Vergine giurata (Sworn Virgin)- Laura Bispuri
Victoria – Sebastian Schipper
Yi bu zhi yao (Gone with the Bullets) – Wen Jiang