69. Berlin Uluslararası Film Festivali’nde ödüller, festivalin ana etkinlik merkezi Berlinale Palast’ta düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Bu yıl, 7-17 Şubat tarihleri arasında düzenlenen festivalde büyük ödül Altın Ayı, Nadav Lapid‘in yönettiği “Synonymes”in olurken oyuncu ödüllerine Çin yapımı “So Long, My Son”ın başrolleri layık görüldü. En İyi İlk Film Ödülü ise Türkiye kökenli yönetmen Mehmet Akif Büyükatalay‘ın filmi “Oray”a verildi.

Ana Yarışma, Panaroma ve Forum bölümlerinin başı çektiği bir seçkiyi izleyiciyle buluşturan Berlinale, prestijli Ana Yarışma seçkisinde bu yıl 16 filmi ağırlarken başkanlığını Juliette Binoche’un üstlendiği jüride yönetmen Sebastian Lelio, Alman aktris Sandra Hüller, sinema yazarı Justin Chang, küratör Rajendra Royyer ve yapımcı Trudie Styler görev yaptı.

Törene damgasını vuran olay, bu sene festivalde 18. yılını dolduran Dieter Kosslick’in vedası oldu. Önümüzeki senenin festivali, yeni direktörler Carlo Chatrian ve Mariette Rissenbeek’in imzasıyla gerçekleştirilecek.

69. Berlin Uluslararası Film Festivali Ana Yarışma ödülleri:

Altın Ayı En İyi Film: “Synonymes”

Gümüş Ayı Büyük Jüri Ödülü: “Grâce à Dieu”

Gümüş Ayı En İyi Yönetmen: Angela Schanelec “I Was at Home, But”

Gümüş Ayı Alfred Bauer Ödülü: “System Crasher”

Gümüş Ayı En İyi Kadın Oyuncu: Yong Mei “So Long, My Son”

Gümüş Ayı En İyi Erkek Oyuncu: Wang Jinghun “So Long, My Son”

Gümüş Ayı En İyi Senaryo: “Piranhas”

Gümüş Ayı – Sanatsal Katkı Ödülü: “Out Stealing Horses” Görüntü Yönetmeni Rasmus Videbaek

En İyi İlk Film: “Oray”

En İyi Belgesel: “Talking About Trees”

En İyi Kısa Film: “Umbra”

En İyi Kısa Film Jüri Ödülü: “Blue Boy”