72. Cannes Film Festivali’nin kazananları belli oldu, Altın Palmiye, Güney Koreli yönetmen Bong Joon-ho’nun filmi Parasite’a gitti.

İşte tüm kazananlar;

ANA YARIŞMA
Altın Palmiye: 
Parasite (Bong Joon-ho)
Jüri Büyük Ödülü: Atlantique (Mati Diop)
Jüri Ödülü: Les Misérables (Ladj Ly) ve Bacurau (Kleber Mendonça Filoha & Juliano Dornelles)
En İyi Yönetmen: Jean-Pierre & Luc Dardenne | Le jeune Ahmed
En İyi Erkek Oyuncu: Antonio Banderas | Pain and Glory
En İyi Kadın Oyuncu: Emily Beecham | Little Joe
En İyi Senaryo: Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
Özel Mansiyon Ödülü:
 It Must Be Heaven (Elia Suleiman)
Altın Kamera: Nuestras Mades (César Díaz)
Kısa Film / Altın Palmiye: The Distance Between Us and the Sky (Vasilis Kekatos)
Kısa Film / Özel Mansiyon: Monstruo Dios (Agustina San Martín)

BELİRLİ BİR BAKIŞ
Büyük Ödül: The Invisible Life of Euridice Gusmão (Karim Aïnouz)
Jüri Ödülü: Fire Will Come (Oliver Laxe)
En İyi Yönetmen: Kantemir Balagov | Beanpole
En İyi Performans: Chiara Mastroianni | On a Magical Night
Jüri Özel Ödülü: Albert Serra | Liberté & Bruno Dumont | Joan of Arc
Kalp Felci (?) Ödülü: A Brother’s Love (Monia Chokri) & The Climb (Michael Angelo Covino

CINÉFONDATION
Birincilik Ödülü: Mano a mano (Louise Courvoisier)
İkincilik Ödülü: Hiêu (Richard Van)
Üçüncülük Ödülü: Ambience (Wisam Al Jafari) & The Little Soul (Barbara Rupik)

CRITICS’ WEEK
Nespresso Büyük Ödülü: I Lost My Body (Jérémy Clapin)
Leitz Cine Keşif Ödülü (Kısa Film): She Runs (Qiu Yang)
Louis Roederer Vakfı Yükselen Yıldız Ödülü: Ingvar E. Sigurðsson | A White, White Day
Gan Derneği Dağıtım Desteği Ödülü: Vivarium (Lorcan Finnegan)
SACD Ödülü: Nuestras Madres (César Díaz)
Canal+ Kısa Film Ödülü: Ikki Illa Meint (Andrias Høgenni)

DIRECTORS’ FORTNIGHT
Avrupa Sineması Marka Ödülü: Alice and the Mayor (Nicolas Pariser)
SACD Ödülü: An Easy Girl (Rebecca Zlotowski)
Illy Kısa Film Ödülü: Stay Awake, Be Ready (Pham Thien An)
Altın Koç Ödülü: John Carpenter

FIPRESCI
Ana Yarışma: It Must Be Heaven (Elia Suleiman)
Belirli Bir Bakış: Beanpole (Kantemir Balagov)
Directors’ Night/Critics’ Week: The Lighthouse (Robert Eggers)

DİĞER ÖDÜLLER
Evrensel Jüri: A Hidden Life (Terrence Malick)
Altın Göz Belgesel Ödülü: For Sama (Waad al-Kateab & Edward Watts) ve The Cordillera of Dreams (Patricio Guzmán)
Queer Palm: Portrait of a Lady on Fire (Céline Sciamma)
Queer Palm (Kısa Film): The Distance Between Us and the Sky (Vasilis Kekatos)
Palm Dog: Brandy | Once Upon a Time in Hollywood
Palm Dog Jüri Büyük Ödülü: Little Joe’daki kaniş ve Aasha and the Street Dogs’ın köpekleri
Palm DogManitarian Ödülü: İş ortamındaki köpeklere deteği için Google
Underdog Ödülü: The Unadoptable
Vulcan Ödülü: Flora Volpelière (kurgu) ve Julien Poupard (görüntü yönetimi) | Les Misérables
Vulcan Özel Mansiyon Ödülü: Claire Mathon (görüntü yönetimi) | Atlantics & Portrait of a Lady on Fire
Vulcan Artistik Yönetim Ödülü: Lee Ha-jun | Parasite
François Chalais Ödülü: A Hidden Life (Terrence Malick)
Cannes Soundtrack Ödülü: Alberto Iglesias | Pain & Glory
Chopard Ödülü: François Civil & Florence Pugh
Onursal Altın Palmiye: Alain Delon
Pierre Angénieux Ödülü (Görüntü Yönetimi): Bruno Delbonnel