Bu yıl 14-25 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek olan 72. Cannes Film Festivali’nin programı açıklandı. Altın Palmiye için yarışacaklar filmler arasında Pedro Almodóvar, Terrence Malick, Xavier Dolan, Ken Loach ve Dardenne Kardeşler’in yeni filmleri yer alıyor.

Bu yıl 72.’si düzenlenecek Cannes Film Festivali’nin programı festival direktörü Thierry Frémaux tarafından açıklandı. Ana Yarışma’da Altın Palmiye için yarışacak filmler arasında; Pedro Almodóvar‘ın yeni filmi Pain and Glory – Dolor y gloria, Dardenne Kardeşler’in yeni filmi Young Ahmed, Xavier Dolan imzalı Matthias and Maxime, Terrence Malick’in 2. Dünya Savaşı sırasında geçen yeni filmi A Hidden Life ve Ken Loach imzalı Sorry We Missed You yer aldı.

Bugün açıklanan filmlerin festival programının yaklaşık yüzde 90’ını oluşturduğunu söyleyen Frémaux, festival 14 Mayıs’ta başlamadan önce programa yeni filmler ekleyeceklerini belirtti. Quentin Tarantino’nun yeni filmi Once Upon a Time in Hollywood‘un bu filmler arasında yer alması mümkün olsa da son dönemde gelen haberler filmin Cannes’a yetişmeyebileceğini gösteriyor.

72. Cannes Film Festivali’nin açılış filminin Jim Jarmusch’un merakla beklenen yeni filmi The Dead Don’t Die olacağı geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı.

Ana Yarışma bölümünde Altın Palmiye için yarışacak filmleri Alejandro González Iñárritu‘nun başkanlık yaptığı jüri değerlendirirken, Belirli Bir Bakış bölümünde jüri başkanlığını Lübnanlı yönetmen ve oyuncu Nadine Labaki yapacak.

Ana Yarışma

Pain and Glory – Pedro Almodovar

The Traitor – Marco Bellocchio

The Wild Goose Lake – Diao Yinan

Parasite – Bong Joon-ho

Young Ahmed – Jean-Pierre Dardenne & Luc Dardenne

Oh Mercy! – Arnaud Desplechin

Atlantique – Mati Diop

Matthias and Maxime – Xavier Dolan

Little Joe – Jessica Hausner

Sorry We Missed You – Ken Loach

Les Miserables – Ladj Ly

A Hidden Life – Terrence Malick

Bacurau – Kleber Mendonça Filho & Juliano Dornelles

The Whistlers – Corneliu Porumboiu

Frankie – Ira Sachs

Portrait of a Lady on Fire – Céline Sciamma

It Must Be Heaven – Elia Suleiman

Sibyl – Justine Triet

Belirli Bir Bakış

Invisible Life – Karim Aïnouz

Beanpole – Kantemir Balagov

The Swallows of Kabul – Zabou Breitman & Eléa Gobé Mévellec

A Brother’s Life – Monia Chokri

The Climb – Michael Covino

Joan of Arc – Bruno Dumont

A Sun That Never Sets – Olivier Laxe

Room 212 – Christophe Honoré

Port Authority – Danielle Lessovitz

Papicha – Mounia Meddour

Adam – Maryam Touzani

Zhuo Ren Mi Mi – Midi Z

Liberte – Albert Serra

Bull – Annie Silverstein

Summer of Changsha – Zu Feng

Evge – Nariman Aliev

Yarışma Dışı

The Best Years of Life – Claude Lelouch

Rocketman – Dexter Fletcher

Too Old to Die Young (ilk 2 bölüm) –  Nicolas Winding Refn

Diego Maradona – Asif Kapadia

Belle Epoque – Nicolas Bedos

Özel Gösterimler

Share – Pippa Bianco

For Sama – Waad Al Kateab & Edward Watts

Family Romance, LLC – Werner Herzog

Tommaso – Abel Ferrara

To Be Alive and Know It – Alain Cavalier

Gece Yarısı Gösterimleri

The Gangster, The Cop, The Devil – Lee Won-Tae