Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi tarafından 1929’da Los Angeles’da verilmeye başlanan ve bu yıl 90. kez düzenlenecek olan Akademi Ödülleri’nin adayları canlı yayında açıklandı. En çok dikkat çeken ise Guillermo del Toro’nun The Shape of Water’ı elde ettiği 13 adaylığı oldu.

İşte 4 Mart 2018’de sahiplerini bulacak Oscar adaylarının listesi…

EN İYİ FİLM
“Call Me by Your Name”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“Get Out”
“Lady Bird”
“Phantom Thread”
“The Post”
“The Shape of Water”
“Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

EN İYİ YÖNETMEN
Guillermo del Toro, “The Shape of Water
Christopher Nolan, “Dunkirk”
Paul Thomas Anderson, “Phantom Thread”
Greta Gerwig, “Lady Bird”
Jordan Peele, “Get Out”

EN İYİ ERKEK OYUNCU 
Timothée Chalamet “Call Me by Your Name”
Daniel Day-Lewis “Phantom Thread”
Daniel Kaluuya “Get Out”
Gary Oldman “Darkest Hour”
Denzel Washington “Roman J. Israel Esq.”

EN İYİ KADIN OYUNCU
Sally Hawkins “The Shape of Water”
Frances McDormand “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Margot Robbie “I, Tonya”
Saoirse Ronan “Lady Bird”
Meryl Streep “The Post”

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Willem Dafoe “The Florida Project”
Woody Harrelson “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”
Richard Jenkins “The Shape of Water”
Christopher Plummer “All the Money in the World”
Sam Rockwell “Three Billboards Outside Ebbing, Missouri”

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Mary J. Blige “Mudbound”
Lesley Manville “Phantom Thread”
Octavia Spencer “The Shape of Water”
Allison Janney “I, Tonya”
Laurie Metcalf “Lady Bird”

EN İYİ UYARLAMA
“Call Me by Your Name”
“The Disaster Artist”
“Logan”
“Molly’s Game”
“Mudbound”

EN İYİ SENARYO
“The Big Sick”
“Get Out”
“Lady Bird”
“The Shape of Water”
“Three Billboards”

EN İYİ ANİMASYON
“The Boss Baby”
“The Breadwinner”
“Coco”
“Ferdinand”
“Loving Vincent”

EN İYİ YABANCI FİLM
“A Fantastic Woman”
“The Insult”
“Loveless”
“Of Body and Soul”
“The Square”

EN İYİ BELGESEL
“Abacus”
“Faces Places”
“Icarus”
“Last Ment in Aleppo”
“Strong Island”

EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETİMİ
“Blade Runner 2049” Roger Deakins
“Darkest Hour” Bruno Delbonnel
“Dunkirk” Hoyte van Hoytema
“Mudbound” Rachel Morrison
“The Shape of Water” Dan Laustsen

EN İYİ KOSTÜM TASARIMI
“Beauty and the Beast”
“Darkest Hour”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Victoria and Abdul”

EN İYİ KURGU
“Baby Driver”
“Dunkirk”
“I, Tonya”
“The Shape of Water”
“Three Billboards”

EN İYİ SAÇ&MAKYAJ
“Darkest Hour”
“Victoria and Abdul”
“Wonder”

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ
“Dunkirk”
“Phantom Thread”
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”
“Three Billboards”

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI
“Mighty River” Mudbound
“Mystery of Love” Call Me by Your Name
“Remember Me” Coco
“Stand Up for Something” Marshall
“This Is Me” The Greatest Showman

EN İYİ YAPIM TASARIMI
“Beauty and the Beast”
“Blade Runner 2049”
“Darkest Hour”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”

EN İYİ SES KURGUSU
“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

EN İYİ SES MİKSAJI
“Baby Driver”
“Blade Runner 2049”
“Dunkirk”
“The Shape of Water”
“Star Wars: The Last Jedi”

EN İYİ GÖRSEL EFEKT
“Blade Runner 2049”
“Guardians of the Galaxy Vol. 2”
“Kong Skull Island”
“Star Wars: The Last Jedi”
“War for the Planet of the Apes”

BELGESEL (KISA)
“Edith and Eddy”
“Heaven is a Traffic Jam on the 405”
“Heroine”
“Traffic Stop”
“Night Skills”

EN İYİ KISA FİLM (ANİMASYON)
“Dear Basketball”
“Garden Party”
“Lou”
“Negative Space”
“Revolting Rhymes”

EN İYİ KISA FİLM (Live Action)
“DeKalb Elementary”
“The Eleven O’Clock”
“My Nephew Emmett”
“The Silent Child”
“Watu Wote/All of Us”