Yazın bitip baharın (hatta belki de kışın) akın akın geldiği günlerdeyiz. Bu ne demek? Artık müziğe doyacaz, üzerimize akın akın yeni albüm yağmaya başlayacak demek. Bu yağmanın ilk adımları 9 Eylül’de başladı. Nick Cave ve avanesinin yeni albümü ile birlikte Local Natives’in albümü yayınlandı.

cr4qkpxvyaaqn_l

Sunlit Youth Amerikalı indie grubunun 3.LP’si. Şahsi kanaatime göre grubun bir önceki Hummingbird albümü, 2013’ün en iyi albümlerinden biri. Yaptıkları müzik türünü icra eden binlerce grup var belki de, ancak Local Natives’in yeri bende ayrı. Herkesin favori grupları Fleet Foxes, The National, Arcade Fire karması bir oluşum gibiler ve ben bunu çok seviyorum.

ln_002

Albüm Villainy ile başlıyor. Parıltılı bir efekte bezenmiş basit piyano notaları ile ilerliyor. Üyelerin koro hallerini çok seviyorum ve bu şarkıda bolca var. Liriklerde varoluşa değinmişler. Albümün iyilerinden.

Past Lives: Albüm çıkmadan yayınlanan singlelardan grubun evrildiği müzikal anlayışı çok anlatıyor. Davullu, ufak sololu geçişler çok iyi. Vokalin gücünü hissedebiliyoruz. Taylor Rice’in sesinin rengi çok farklı. Baya hareketli ve iyi bir şarkı.

Dark Days: The XX gibi başlıyor ve bu iyi bir şey. Nina Persson’ın güzide sesi var back vokalde. Şarkıya kattığı hava güzel. Albümdeki iyi şarkılardan.

localnatives-liveonthegreenv-ncfnnxjgnp-0948

Fountain of Youth: Hummingbird albümünde olsa hiç sırıtmayacak bir ilk kısmı var. Ancak sonlara doğru vokal ve davul coştukça coşuyor.

Masters: Dijital bir havası var. Perküsyon kullanımını çok beğendim. Sondaki back vokaller şarkıyı bambaşka bir hale getirmiş. Albümdeki favorim. Tam bir konser şarkısı. 24 Kasım da ki İstanbul konserinde umarım bağıra bağıra söyleriz.

Jellyfish: Atoms for Peace’in AMOK albümünden fırlamış gibi duran bir şarkı. Kendini dinleten, akıp giden yapıya sahip. Sonunda da konserden alınmış sesleri var, bunlar en sevdiğim hareketlerden.

Coins: Yeni denizlere yelken açmış Local Natives şarkısı. Daha önceki iki albümden çok farklı bir yerde duran bir şarkı. Bass yoğunluk synthler ve arka plana gömülmüş samplelar var.

Albümün geri kalanındaki şarkıları çok fazla filler buldum. Olmasalar da olurmuş. Yeni ve vasat üstü bir şey vaadetmiyorlar.