7 Ocak Pazar gecesi Altın Küre ödülleri dağıtılacak. Oscar’dan önce verilecek olan ödüller kimlere gidecek, yine şaibeli mi olacak yoksa hak eden mi kazanacak?

Adayların çok da olağanüstü olmadığı Golden Globe töreninde tahminler bir hayli belirsiz. Bu zamana kadar 2017 yılında gösterilen birçok festivalden ödül ile dönen filmlerinde aday olduğu törende öne çıkan filmler arasında en çok Get Out, Call Me By Your Name ve The Post konuşuluyor ancak sürpriz olursa Guillermo del Toro imzalı The Shape of Water bombayı patlatabilir. Tüm bu soruların cevabı 7 Ocak Pazar akşamı verilecek.

Her yıl yaptığımız gibi bu yıl da bizim tahminlerimiz var elbette. Sinema dalındaki kategorileri şöyle bir ölçtük biçtik ve tarttık. Durum biraz karışık olduğundan bu sene bize göre kazanmalı ama onlara göre kazanır kategorili tahminler yürüttük. Buyrun o zaman…

En İyi Film, Drama
Call Me by Your Name
Dunkirk
The Post
The Shape of Water
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Kim Kazanacak: Yılın en sıkı, en ilginç kategorilerinden “En İyi Drama” savaşı bayağı ilginç olacağa benziyor. Steven Spielberg’in The Post’u ve Guillermo del Toro’nun sudaki fantezi romantiği The Shape of Water arasında iki yönlü bir eşleşme var gibi görünüyor. Küreler, yalnızca gerçekler yaklaşımı üzerinde sinematik garipliği ödüllendirme eğiliminde olduğundan ve  2016’nın ateşli hayatta kalma destanı Revenant’ın yerine Spolight’in zaferi göz önünde bulunduğundan bu yıl ters köşe yapılması ve The Shape of Water’ın kazanması çok yüksek bir ihtimal gibi.

Bizce Kim Kazanmalı: Bu yılın konuşulan filmi Call Me By Your Name, gönlümüzün kazananı olmalı. Ancak, bu romantizm görünüşte yazar-yönetmen Luca Guadganino’yu da çeken Globes seçmenlerini taşımakta başarısız olmuşa benziyor. Çünkü, Guadganino’nun önünde çok usta yönetmenler ve onların yine ustalıkla işledikleri filmleri var.