İstanbul Kültür Sanat Vakfı tarafından 33. sü düzenlenen İstanbul Film Festivali’ nin ödül töreni, dün akşam Cemil Reşit Rey Konser Salonu’ nda düzenlenen ödül töreni ile sahiplerini buldu.

Tülin Özen’ in sunuculuğunu yaptığı ödül töreninde ilk önce festival için hazırlanan kısa filmin gösterimi yapıldı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu, yazar, eleştirmen, çevirmen, tarihçi Giovanni Scognamillo’ ya, 85. yaşgünü ve sinema tarihine katıkıların ötürü bir plaket taktim etti. Ardından Marin Karmitz’ e İstanbul Film Festivali Sinema Onur Ödülü taktim edildi.

Törene Uluslararası ve Ulusal Altın Lale Yarışma ödülerinin dağıtılması ile devam edildi. Uluslararası alanda 12 filmin yarıştığı bölümde, Şakir Eczacıbaşı anısına verilen Altın Lale Ödülü‘ ne bu yıl Eskil Vogt’ un yönettiği Blind/Körlük layık görüldü. Altın Lale Uluslararası Yarışma Jüri Özel Ödülü ise, Joanna Kos-Krauza ve Krzysztof Krauze’ nin yönettiği Papusza/ Taş Bebek adlı filme verildi.

Derviş Zaim’ in jüri başkanlığını yaptığı Altın Lale Ulusal Yarışma ödüllerini kazananlar ise şu şekilde oldu.

En İyi Film: Tayfun Pamir’ in yönettiği Ben O Değilim

En İyi Yönetmen: İtirazım Var filmiye Onur Ünlü

Onat Kutlar anısına Jüri Özel Ödülü: Kazım Öz’ ün yönettiği He Bú Tune Bú/ Bir Varmış Bir Yokmuş

En iyi Kadın Oyuncu Ödülü: Ayhan Hanım filmindeki rolü ile Vahide Perçim

En İyi Erkek Oyuncu: İtirazım Var filmindeki rolü ile Serkan Keskin

En İyi Senaryo: Ben O Değilim filmi ile Tayfun Pirselimoğlu

En İyi Görüntü Yönetmeni: Silsile filmi ile Ahmet Sesigürgil

En İyi Müzik: Were Denge Min/ Sesime Gel filmi ile Ali Tekbaş, Serhar Bostancı, A. İmran Erin ve Ben O Değilim Filmi ile Giorgos Komendakis

En İyi Kurgu: Şarkı Söyleyen Kadınlar filmiyle Reha Erdem

iffkapanis2

Gecede, genç yaşta kaybettiğimiz yönetmen ve yapımcı Seyfi Teoman anısına verilen En İyi İlk Film Ödülü’ ne Nergis Hanım filminin yönetmeni Görkem Şarkan layık görüldü.

Sinemada İnsan Hakları Yarışması’ nda ödülü ise Rithy Pahn’ ın yönettiği L’ image Manquante/ Eksik Resim adlı film aldı.

Uluslararası Film Eleştirmenleri Federasyonu FIPRESCI, bu yılda İstanbul Film Festivali kapsamında iki ödül verdi. FIPRESCI Ödülleri Uluslararası Yarışması’ nda Iain Forsyth ile Jane Pollard’ ın yönettiği 20.000 Days on Earth/Dünyada 20.000 Gün, Ulusal Yarışma’ da ise Kazım Öz’ ün yönettiği He Bú Tune Bú/ Bir Varmış Bir Yokmuş layık görüldü.

 Radikal Gazetesi tarafından verilen ve izleyicilerin oyları ile belirlenen Halk Ödülü’ nü ise Uluslararası Yarışma’ da Xavşer Dolan’ ın Tom â la ferme/ Tom Çiftlikte, Ulusal Yarışma’ da ise Hüseyin Karabey’ in Were denge min/Sesime Gel filmi kazandı.

Sanatsal açıdan tartışmasız bir değeri olan, karşılıklı iletişimi destekleyen ve birleştici özellik taşıyan filmlere verilen Cineuropa.org Ödülü’ nü Hüseyin Karabey’ in Were denge min/Sesime Gel filmi kazandı.

Ödül töreninin ardından konuklar, festivalin Uluslararası Yarışma bölümünde Altın Lale Ödülü’ nü kazanan, Eskil Vogt’ un yönettiği Blind/Körlük adlı filmi izlediler.