eli-roths-horror-film-the-green-inferno-gets-a-release-date

Korku sinemasının genç yönetmeni Eli Roth‘un çok konuşulan, uzun bir süredir beklenen, ancak dağıtım sorunları yüzünden vizyon tarihi sürekli ertelenen yeni filmi The Green Inferno, bu yıl Toronto Uluslararası Film Festivali’nde izleyicinin karşısına çıkmış, eleştirmenlerden tam not almıştı. Başarısız bulduğum Knock Knock filminden sonra Roth, bize bu filmde bol kanlı Amazon ormanlarının içinde adeta cehennemi yaşatıyor.

Eli Roth’un korku filmlerindeki en büyük başarısı yaratıcı hikayeler sunabilmesi. Her ne kadar yaptığı filmlerle tepki çekse de -tabii ki vahşeti desteklemiyoruz! – hikaye konusunda her zaman özgün kalmayı başarabilmiş bir isim. The Green Inferno filmi bize geniş çaplı bir yamyamlık hikayesi sunuyor. Bir grup aktivist olan üniversite öğrencileri yok olan kabileleri korumak amacıyla New York şehrinden Amazonlara yaptıkları yolculuk sırasında bir uçak kazası geçirirler. Yaklaşık 9 kişi olan grup bu kazanın ardından yaşayanlar ve ölenler olarak dağılır. Hayatta kalmayı başaran Justine, Alejandro, Lars, Amy, Samantha, Daniel ve Jonah bir grup yerli yamyamlar tarafından yakalanırlar. Bu yamyamlar insan etiyle beslendikleri için kelle avcıları olarak bilinmektedir. Hikayenin bundan sonrasını çok da anlatmaya gerek yok. Lakin üzerinde pek düşünülmemiş olduğundan basit bir senaryo ile karşı karşıya kalıyoruz. Yani hemen anlıyoruz bu grubun ordan kaçmak ve hayatta kalmak için mücadele etmeye çalışacaklarını. Filmin asıl önemli noktası ise aktivist öğrencilerinin Amazon ormanlarında karşılaştıkları yamyam kabileyle olan imtihanını Eli Roth’un yine kendisinden beklenilecek biçimde mizahi bir dille ve yeterli miktarda kan banyosuyla anlatıyor olması. İşkence sahneleri insanın kanını donduruyor. Özellikle de Jonah’a yapılanlar bir süre hafızadan çıkmayacak türde. Yamyamların resmedilişide doğru ve tadında olmuş. Bu cehennemi yaşatan yamyamlar sizi hem korkutuyor hem de hafif gülümsemenize sebep oluyor. Kırmızılar içindeki yamyamları, Amazon’un yeşil güzelliği ve efektleri ile Roth, görüntü anlayışını bir kez daha gözler önüne sererek iyi bir ekiple çalıştığını kanıtlıyor. The Green Inferno aslında bu türe aşina olan sinemaseverlere, konusuyla bir başka kült film olan Cannibal Holocaust’ı hatırlatacaktır. Tıpkı o filmde olduğu gibi burda da cannibalizm (yamyamlık) söz konusu. Ancak ilkellik düzeyinin o kadar düşük olmadığını ve insanın kendi doğasıyla olan mücadelesinin de film içinde yer aldığını söylemekte fayda var.

web1_green-inferno_0-the-green-inferno-a-review-you-can-get-your-teeth-into

Oyuncu kadrosunda Lorenza Izzo, Ariel Levy, Sky Ferreira, Nicolas Martinez, Kirby Bliss Blanton, Aaron Burns, Magda Apanowicz ve Matias Lopez gibi isimlerin bulunduğu filmde oyuncuların performanslarından ziyade kabilenin performansı bence daha başarılı. Roth verdiği bir röportajda şu cümleleri sarfediyor. “Daha önce hiç kimsenin film çekmek için gitmediği kadar Amazon’un derinliklerine ilerledik. Nehrin kenarında ilerleyip elektriğin, suyun olmadığı ve daha önce hiç televizyon ya da film izlememiş insanların yaşadığı bir köye gittik. Orada yaşayan insanlara kavramsal olarak filmin ne demek olduğunu anlattık. Yanımızda bir televizyon ve jeneratör götürmüştük ve oradakilere Cannibal Holocaust’u izlettik. Bunu şu ana kadar gördükleri en komik şey olduğunu söylediler. Bizi kabul edip etmeyeceklerini bilmiyorduk fakat şükürler olsun ki bizleri kabul ettiler. Herhangi bir tehlikeyle de karşılaşmadık. Tek büyük tehlike tarantulalar ve yılanlardı. Çekimler inanılmazdı.” Filmde yer alan kabilenin gerçekten o köydeki yaşayanlardan olup olmadığını insan düşünmeden edemiyor. Ama eminim ki birkaçını oynatmıştır 😉 Knock Knock filminde rol alan Lorenzo Izzo artık Eli Roth’un markajında ki birlikte sevgili oldukları konuşuluyor, sanırım daha çok Roth ile çalışacağa benziyor. Bu filmdeki performansıda fena değildi. Ama genelinde oyuncular idare eder tadındaydı. Yönetmenlik maharetlerini senaryoya da yansıtan Eli Roth, Guillermo Amoedo ile senaryoyu yazıyor. Görüntü yönetmeni olarak ise Antonio Quercia ile çalışıyor. 

Amazon ormanlarının yeşil cehennem olarak adlandırıldığı The Green Inferno, ilk teaser fragmanıyla ilgimizi çekmeyi başardı. Roth, korku sinemasının tekdüzeleşmeye başladığı şu dönemde yamyam ya da kabile filmlerinin yeni bir versiyonuna girişerek bana kalırsa bir farklılık yaratacak. Birşey daha ekleyeyim. Ama diyim bu tarz kanlı ve vahşetli filmlerle aramız yoksa sakın bulaşmayın! Çünkü herkesin kaldırabileceği bir film değil!

Eli Roth Kimdir?

Eli Raphael Roth, 18 Nisan 1972’de Newton, Massachusetts’te doğdu. Sekiz yaşındayken izlediği Alien (1979) sonrası yönetmen olmaya karar verdiğini söyleyen Roth, New York Üniversitesi’nde sinema okudu. Okul sonrası çalışma hayatına atıldı ve sinemanın hemen her departmanında çeşitli görevler aldı. Bir süre David Lynch ile birlikte çalıştı. 1996’da yakın arkadaşı Randy Pearlstein ile beraber ilk senaryosu Cabin Fever’ı yazdı.

Filmografisi

2002 Cabin Fever

2005 Hostel

2007 Thanksgiving

2007 Hostel: Part II

2009 Inglourious Basterds

2009 Stolz der Nation [Nation’s Pride]

2012 Aftershock

2013 The Green Inferno

2015 Knock Knock

2017 Meg ( Yapım Aşamasında)