İngiliz yönetmen Andrea Arnold tarafından yazılan ve yönetilen American Honey, “Z jenerasyonu için Easy Rider” benzetmesiyle adından söz ettirmeye devam ediyor. Cannes Film Festivali‘nden Jüri Ödülü ile dönen filmin başrollerinde Sasha LaneShia LaBeoufRiley Keough gibi isimler var.

1969 yapımı, döneminin kült filmlerinden Easy Rider filmine benzetilen American Honey, öncelikle bu benzetmenin ağırlığı altında kalmadan eleştirilmeli, göz önüne alınmalı.

HONEY2

Amerikan bağımsız sinemasının örneklerinden olan American Honey, sinematografiyi ön plana koymadan, 163 dakika bir durumu anlatıyor. Renkli fotoğraflarla, hareketli şarkılarla, bireylerin sınıflar arasında kayboluşunu, yollarını bulamayışlarını kısacası önlerine çıkan her şeyi tüketen Z jenerasyonunu anlatıyor.

American Honey, alışılagelmiş Amerika anlatımını sunmadan, Amerikan Rüyası kavramının sınıfta kaldığı durumu anlatıyor izleyiciye. Amerika yine aynı Amerika, insanlar ve çevre hala aynı fakat film bizlere yıllardır izlediğimiz, gözlemlediğimiz hayatları farklı bir bakış açısıyla anlatıyor; adressizlerin, yaşanmakta olan gerçek zamanın ağırlığı altında kalanların gözünden.

Evsiz, adressiz olma hissinin üç saate yakın sürdüğü bir film American Honey. Bir evde olamamanın acısı. Eyalet eyalet dolaşıp dergi satmaya çalışan gençler. Hayatta kalabilmek adına hikayeler uyduranlar. Sade ve sert.

American Honey, bir yol filmi. Yol filminden de öte, yol gibi, yolda olmak gibi. Onların Kansas’a ilk vardıklarında duydukları heyecan gibi. Yüksek binalar karşısında yaşadıkları şaşkınlık gibi, o devasa gökdelenlerin artık gerçekliğimiz oluşu gibi ağır bir film. Tonlarca ağır. Kirlilik dolu, kirli hissettirecek bir film.

“Daha önce kimse bana hayallerimi sormamıştı.” – Jake

HONEY

Jake’in bu cevabı kadar dolu, kırık bir ses tonuyla söylenmiş bir cümle gibi bir film American Honey. Star’ın suda kayboluşu gibi, yolunu gösterdiği kaplumbağaya imrenmesi gibi. Boğazda bir yumru gibi. Bir birey, bir nesil, nasıl bir çağda kaybolabilir, nasıl eksik hissedebilir gibi soruların cevapları 163 dakikasında saklı.

American Honey izledikten sonra akıllarda renkli fotoğraf kareleri ve soundtrackler bırakacak, üzerine daha çok düşünülecek ve konuşulacak.