İstatistikler göstermekte ki, SAG-AFTRA ve HFP’den geçen oyuncuların Akademi’de yer alma ihtimali yüksek olabilir, ama sayılara her zaman inanmamak gerekir. Bu durumu Jennifer Aniston veya Jake Gyllenhaal’a sorabilirsiniz!

Şu anda herkes potansiyel bir kazanan. Ve bu yıl, özellikle En İyi Aktör ve Aktris adaylığı için hararetli bir şekilde itişip kakışan ve oldukça kalabalık bir ortam var. Fakat, öyle ya da böyle, birkaç hafta içinde taşlar yerine oturmaya başlayacak.

9 Aralık günü, SAG-AFTRA22. Screen Actors Guild Awards‘ adaylarını açıklayacak ve ertesi gün The Hollywood Foreign Press Association (Hollywood Yabancı Basın Birliği) 73.Altın Küre Ödülleri için adaylarını ilan edecek. Kaçınılmaz olarak,  bu sonuçlar 14 Ocak 2016’da açıklanacak olan 88. Akademi Ödülleri için de bir aday habercisi olarak dikkat edilecek. Bu süre zarfında Globe ve SAG adayları Oscar’a prediktif olarak katkı sağlayacaktır, yani bu da şu demek oluyor, Globe ve SAG aday olanlar veya ödül kazanamayanlar, Oscar’da küçük de olsa şansınız olabilir. Oscar adaylığı her zaman sürprizlerle doludur.

Ancak kesin sonuca varmadan önce,  Globe ve SAG adaylıklarının ne kadar beraber ve ne kadar ayrı çalıştıklarına bir bakalım.

Tüm Oscar belirleyicileri eşit olarak yaratılmamıştır. 2009 yılında genişletilmiş ‘En İyi Film’ döneminin başlangıcından bu yana, Golden Globes (Altın Küre) ‘En İyi Film’ dalında Akademi ile  55 üzerinden 39 adaylıkla yani %71 oranında paralellik göstermişti. The Screen Actors Guild ise Oscar’la sadece film adaylıklarında %45’lik bir bölümle birleşebiliyor.

Ama bu adil bir karşılaştırma değil. The Golden Globes yılda birçok filme dram ve komedi / müzikal olarak ayrı kategorilere dayanarak iki kez aday verebilir. Bu yine, tamamen adil bir dövüş değil, gerçi Altın Küre kategorilerdeki filmlerin belirli türler için kısıtlandığından beri, SAG ve Oscarlar herhangi bir filmi aday gösterebilmek için o kategoride ne olursa olsun izin verir. Ayrıca SAG, teknik olarak en iyi oyuncu kadrosunu, en iyi film kadrosundan farklı bir şekilde seçiyor.

O zaman şimdi, dikkatimizi oyuncu kategorisine doğru verelim. Geçtiğimiz on yıl boyunca, SAG‘ın En İyi Erkek Oyuncu adaylarının %82’si Oscar‘da adaylık kazandı. Altın Küre‘de ise ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adaylarının sadece %41’i ile karşılaştırıldı. Sonuçlar cinsiyetler arasında da benzerlik göstermekte. En İyi Kadın OyuncuSAG Awards için yine %82 ve Altın Küre için %44 yakınlık bulunmakta. Bu, sadece beş aktör ve aktrisin aday gösterildiğinden beri SAG için oldukça belirleyici bir zafer oldu denilebilir.

İlk bakışta, Globes‘un bir avantajı var gibi görünüyor; Akademi tarafından seçilecek her kategoride muhtemel beş adayın aksine onların en iyi aktör ve aktris kategorilerinde bu 10 isim her an ilerleyebilir durumda. Ama bu avantaj,  Altın Küre adaylarının yarısının müzikal, yarısının komedi kategorisinde olduğu gerçeği ile değişebilir. Altın Küre‘nin drama kategorilerinde En İyi Aktris ve En İyi Erkek oyuncu adaylarının %64’ü Oscar’ın takdirini kazanıyor. Ama Altın Küre müzikal/komedi performansları adayları için En İyi Kadın Oyuncuların sadece %24’ü ve en iyi erkek oyuncu adaylarının %18’i Oscar’ın seçimlerine denk düşmektedir.

Şimdi de duruma birey, aktör ya da aktris, perspektifinden farklı bir şekilde bakalım. Yani, potansiyel bir adayın Altın Küre ve SAG Ödülleri’nde iyi veya kötü haber aldığını göz önüne alındığımızda, Ocak ayında bir Oscar adaylığı elde etmek için şansı nedir?

Oscar verileri, son 10 yıldır (tahmini için kullanılan bir istatistik aracı) konuyu şöyle açıklamaktadır: Bir aktör için en iyi haber SAG adaylığı alabilmesi. Bu durumun yokluğunda en iyi senaryo Altın Küre‘de en iyi drama ya da en iyi komedi dalında adaylık almak.

Jennifer Aniston (Cake, 2014)

Ancak, sezgilere aykırı gibi görülse bile, SAG adaylığı ve Altın Küre komedi adaylığı kombinasyonu, drama adaylığında daha iyi bir Oscar adaylığının öngörücüsüdür. Buna sebep SAG Ödülü ve Altın Küre drama adayları arasında önemli bir örtüşme bulunması ve muhtemelen aktör birlik üyelerinin, dramatik filmlerdeki performansları değerlendirerek seçim yapmaları olabilir, Yani, bir Altın Küre drama adaylığı aslında SAG adaylığı üstüne fazla bir şey katmıyor. Örneğin, Akademi’de aday olmaya hak kazanamamış, ama SAG ve Küre drama adayları olan Jennifer Aniston (Cake, 2014), Jake Gyllenhaal (Nightcrawler, 2014), Tom Hanks (Captain Phillips, 2013) ve Emma Thompson (Saving Mr. Banks, 2013)

Jake Gyllenhaal (Nightcrawler, 2014)

Diğer bir taraftan, SAG‘dan bir adaylık ve Altın Küre‘den komediden adaylık almak bize çok şey anlatır. SAG‘ın bir bölümü adayın belirtilen en iyi dramatik performanslarını göstermektedir. Altın Küre ise, adayın yılın en iyi komedi performanslarından birini göstermektedir. Gerçekten de, son on yılda, 17 ana aktörler ve aktristi  her iki adaylığı kazanmıştır; sadece Ryan Gosling hariç. 2007 yapımı ‘Lars and the Real Girl‘ filmindeki performansı ile aktör, Akademi tarafından hiç bir adaylığa layık görülmemiştir.

Ryan Gosling (Lars and the Real Girl, 2007)

Yardımcı kategorilerde de bu durum çok yakın. Altın Küre, Oscar’la yardımcı aktörlerde %72, kadınlarda ise %80 eşleşmektedir. Evet, bu etkileyici geliyor, ama SAG Ödülleri daha iyi bir eşleşmeye yakın. SAG, Oscar’la hem yardımcı erkek hem de kadınlarda %84’lük bir denklik yakalıyor.

Ama asıl olan ise adaylıkların bir birey olarak göz önünde tutulması ve adayların Oscar şansına bakarak bu iki belirleyici faktör ile göreceli önemini belirlemek. Sonuçlar oldukça kolay anlaşılıyor: SAG, Golden Globes’dan (Altın Küre) daha önemlidir.

Son olarak, hatırlanması gereken şey, SAG ve Altın Küre‘de adaylık alamayan oyuncuların Oscar yarışında hiç bir şansının olamaması. Yüzlerce performans arasında SAG ve HFPA arası pek iyi değildir, yani Akademi kendine göre favori olan ve seçkin kişilere adaylık vermeyi tercih etmek yanındadır. Sadece geçen yıl, Bradley Cooper (American Sniper) ve Marion Cotillard (Two Days, One Night) ihtimalleri yenmiştir. Yani Aralık ayınını ayazında bile, Ocak ayı için hala bir umut bulunmaktadır.

Kaynak: hollywoodrepoter