**** Yazının içeriğinde Spolier vardır. Filmi izledikten sonra okumanızı tavsiye ederiz.

10 yıldır genişleyen ve durmadan üstüne yenilikler koyan Marvel Sinematik Evreni’nin en önemli filmlerinden biri olan Avangers: Infinity War‘ı nihayet izleyebildim. Geç olsun güç olmasın mantığı ile hafta sonu izlediğim filmden inanılmaz keyif aldım ve Thonas’a resmen aşık oldum. Film daha çok Thonas’a odaklandığı ve diğer karakterleri önceden bildiğimizden Thonas’ın filmde inci gibi parladığını söyleyebilirim.

Infinity War için söylenecek kesinlikle çok fazla şey var. Ancak, tek cümleyle özetleyecek olsaydım bu film, Thanos biyografisi derdim kesinlikle. Öncelikle biraz konusundan bahsedelim.  Hikaye tamamen altı taştan başlıyor. Bugüne kadar yayınlanan MCU filmlerinin altyapısında da bu taşların nerede olduğu ya da kimler tarafından saklandığı işlenmekteydi. Taşların ultra güçleri vardı. Bilmeyenler için önce bu taşlardan biraz bahsedeyim. Büyük patlamadan sonra altı saf kristal evrenin dört bir yanına fırlatılıyor. Bu sonsuzluk taşlarının her biri hayatın temel boyutlarını kontrol ediyor. Uzay, gerçeklik, güç, ruh, zihin ve zaman. Thanos, tüm bu sonsuzluk taşlarını almak için tahtından inip galaksiyi gezmeye başlıyor ve tek tek taşları avlayarak gücüne güç katıyor. Önce uzay ve güç taşlarını alıyor ve filmin ilk sahnesi böyle açılıyor.

Bir şeyi belirtmem gerek. Film, Thor: Ragnarok‘un devamından ilerliyor. Yani her şey birbiri ile bağlantılı. Ardından Thanos diğer taşları almak için gezintiye başlıyor. Sırada diğer taşlar var. Eğer hepsini alırsa Thanos akla hayale gelmeyecek biçimde tüm evreni ve hayatı yok edebilir! Şimdi diyeceksiniz ki taşları neden yok etmiyorlar? Taşlardan biri yani “zaman” zaten Doctor Strange‘de ve biliyorsunuz ki o taşı korumak için bir yemin etti onu yok etmesi mümkün değil. Bir diğer taş “zihin” Vision’da. Eğer o taşta yok edilirse Vision ölür? Çünkü onu ayakta tutan sadece taş. Peki Avangers ekibi Thanos’a nasıl karşı gelecek?

Burada üç ayrı ekip söz konusu. Hatırlarsanız Iron Man ve Kaptan Amerika, Avangers filminde fena kapışmışlardı ve ekip dağılmıştı. Dolayısı ile ne Iron Man ne de Kaptan Amerika bir araya gelmez; gelemez. Ancak her ikisi de ayrı ekipler kurarak dünyayı kurtarmaya çalışabilir. Thor‘un Ragnarok‘ta bulduğu Hulk yani Bruce‘un Doktor Strange ile yolları kesişiyor ve bu ikili Iron Man‘i de bularak Thanso‘un diğer taşları almasına engel olmak istiyorlar. Bu engeller sırasında Spider Man da bir şekilde gruba dahil oluyor. Bu birinci grup. Thor gezegenler arasında savrulurken Galaksinin Koruyucuları tarafından bulunuyor ve gemiye alınıyor. Bu ikinci grup. Kaptan Amerika ve ekibi de (Vision, Wanda, Black Widow, Sam Wilson, Black Panther, Winter Soldier, War Machine) üçüncü grup olarak karşımıza çıkıyorlar. Özetle üç farklı alanda süper kahramanlarımızın Thanos’u durdurmaya çalıştığını izliyoruz.

Infinity War, Thanos’un da kanlı canlı sahneye çıktığı ilk film oldu. İsim olarak biliyorduk kendisini ancak hiç bu evrende görmemiştik. Film sadece Thanos’a ve onları durdurmaya çalışan Avengers ekibine odaklanmıyor. Thanos’un neden taşları toplamak istediğini de öğreniyoruz. Thanos kendi gezegenini ve ırkını kaynak eksikliğinden kaybetmiş biri filmde. Bu yüzden kendine bir evren yaratmak istiyor, evrenin kısıtlı kaynakları için evrene denge getirmeyi planlıyor, insanlığın %50’sinin yok olmasını ve huzur içinde yaşamak istiyor.

Galaksinin Koruyucuların’da yer alan Gamora, Thanos‘un üvey kızı yani onu küçükken alıyor ve babalık yapıyor. İçinde Gamora’ya karşı büyük bir sevgi var. Bir sahnede Red Skull, Ruh Taşını almak için sevdiği birini feda etmesi gerektiğini söylüyor Thanos’a ve Thanos Gamora’dan vazgeçiyor ve onu uçurumdan aşağı iterek ölümünü seyrediyor. Ardından öyle bir veriyor ki duyguyu ister istemez Thanos için üzülüyorsunuz. “Ne babacan adammış” diyorsunuz. Bizim büyük titan gerçek bir gözyaşı döküyor. Tüm evreni tokatlayan, adalet dağıtan Thanos’un o kaslı görünüşü altında aslında bir kalbi olduğunu anlıyorsunuz. Ama aynı zamanda amacına ne kadar sadık olduğunu da görüyorsunuz.

Karakterleri canlandıran oyuncuların her biri gerçekten çok başarılı. zaten birçoğunu biliyoruz. Burada parantez açılması gereken kişi bence kesinlikle Josh Brolin olmalı. Brolin‘in inanılmaz oyunculuğu Thanos’un sadece isminden dolayı filmin yıldızı olmadığını kanıtlıyor. Onun dışında taşları kullanış şekli, bakışı, mimikleri, amacı evreni kurtarmak olan kan dondurucu motivasyonu, tasarımı, CGI efektleri ve karizması ile Thanos kesinlikle Marvel Sinematik Evreni’nin en etkileyici ana kötüsü oldu bunuda Brolin’in muazzam oyunculuğu başardı. Russo kardeşlerinde hakkını yemeyelim. Böylesine bir filmi çekmek büyük bir başarı ister. Gerçekten çok iyi bir işçilik ortaya koymuşlar.

Gelelim filmin en kilit sahnelerine. Thanos bir şekilde ruh taşını da aldıktan sonra geriye zaman ve zihin taşları kalıyor. İşte asıl savaş burada başlıyor. Iron Man ve ekibinin yolları bir gezende Galaksinin Koruyucuları ile kesişiyor ve karakterlerimiz o gezegende Thanos’u bekliyorlar. Çünkü Thanos’a zaman taşı lazım! Thanos geldiğinde ise gezende inanılmaz bir savaş başlıyor. Bu sahne benim en sevdiğim sahne oluyor. Karakterlerimiz Thanos’a karşı ellerinden geleni yapıyor. Hepsi tek tek dağılıyor bir tarafa. Ardında Tony Stark devreye giriyor. Kendisini öne atıyor tek başına mücadele etmeye çalışıyor ancak kaybediyor Iron Man. Onunla birlikte evren de kaybediyor. Ardından 14 milyon küsür ihtimali görmüş olan Dr. Strange, tek ihtimalin bu olduğunu düşünerek Zaman Taşı’nı Thanos’a veriyor. Iron Man taşın Thanos’a verilmesi ile birlikte hayatta kalıyor.

Kaptan Amerika tarafında da ilk başta işler yolunda gibi görünüyor. Black Panter’in kurduğu topluluğa gidiyolar Vision’ı orada saklıyorlar. Çünkü orası güvenli ve korumalı. Ancak biliyorlar Thanos orayada gelecek. Bu arada Thor, Rocket ile yaptığı “Bana balta lazım” yolculuğundan bir TANRI edası ile düşüyor ekimizin arasına. Thanos geliyor ve burada da muazzam bir savaş başlıyor. Bir diğer sevdiğim sahne 🙂 Önce tek tek herkesi deviriyor ardından Vision ile Wanda’nın yanına geliyor ancak Vision Wanda’dan taşı yok etmesini istiyor. Biliyoruz ki taş yok edilirse Vision’da ölecek. En azından bir taş olmazsa bir şansları olabilir dünyayı kurtarmak için. Wanda istemesede bunu yapıyor ve taşı yok ediyor Vision ile birlikte. Gerçekten duygu yüklü bir sahneydi.

“Bu kadar kolay olmamalı” diyorsunuz ama oluyor işte. Fakat atladıkları birşey var. Thanos’da zaman var! Zaman geri alınıyor ve Thanos taşı alarak artık devrimin başlayacağını ve gerçek Tanrı’nın kendisi olduğunun zaferini tatıyor. Tam o sırada Thor Baltasını geçiriyor Thanos’a “galiba bu kez öldü” diyorum ama oda olmuyor. Çünkü Thanos’un ölmesi için beyinin yok edilmesi gerek! Diyorki Thor’a “Kafamı hedef almalıydın!” Derken hop parmağını şıklatıyor ve evrenin yarısı kül olup gidiyor. Geriye ise ne yapacağını bilmeyen çaresiz bir avuç Avenger ve şok olan bizler kalıyor. Film, Thanos’un yorgun ama mutlu gülümsemesi ile sona eriyor. Derken filmin en en sonunda gelen “after credit” sahnesi ile ufakta olsa içimize su serpiliyor. Dünyada insanlar yok olurken Nick Fury ve Ajan Maria Hill, arabadayken olağan üstü birşeylerin döndüğünü fark edip araçlarında çıkıyorlar. Bakıyorlarki insanlar yok oluyor, Fury de son anda ölmeden önce hepimizin merakla ve heyecanla beklediği Captain Marvel’a bir kırmızı kod yardım çağrısı gönderiyor. Böylelikle 2019 yılında çıkacak Avengers filminde Captain Marvel‘ın çok büyük rol oynayacağı da kesinleşmiş oluyor. Muhtemel Thanos ve Captain Marvel savaşına hazır olmamız gerekebilir 🙂

Şimdi bundan sonra ne olacak? Devam filminde neler olacağını az çok kestirebiliriz. Thanos kazandı ancak dünyanın yarısı yok oldu. Hayatta kalan bir Avangers ekibi var. Yok olan diğerleri geri gelir mi? bilinmez ama onların yerine yenilerinin geleceğinin sinyalleri çok öncesinden verilmişti. Şimdi bu film ile birlikte gidenlere kalanlara ve yeni gelme ihtimali olanlara bir bakalım. Kimler öldü? Gamora, Loki, Heimdall ve Vision.  Kimler yok oldu? Black Panther, Örümcek Adam, Doctor Strange, Winter Soldier, Wanda, Galaksinin Koruyucuları ekibi, Nick Fury ve Maria Hill. Peki ya kalanlar? Kaptan Amerika, Thor, Iron Man, Black Widow, Hulk, James Rhodes,  Rocket ve Nebula. Hangi karakterler gelir? Captain Marvel, Shuri (Black Panther’in kız kardeşi), Pepper (Tony Stark’ın eşi), Hawkeye, Ant-Man ve Valkyrie (Thor Ragnork’dan hatırlarsınız)

Yeni filmde gelebilme ihtimali olanlar ve kalan Avangers karakterlerini de eklersek Thanos’un işinin çok zor olduğunu söylemek gerek. Bu arada yok olan karakterlerde geri gelebilir. Sonuçta ölüp ölmediklerini bilmiyoruz. Mesela, sırada yeni bir Guardians of the Galaxy 3 filmi olacağından Gamora ölmemiştir büyük ihtimal geri gelir. Ya da ”Mr Stark, I don’t want to die” sloganıyla içimize oturan Spider-Man’in de solo filmi var Marvel takviminde. Yani onunda ölme ihtimali sıfır gibi. Karakterler nasıl geri gelir? Thanos onları ruh taşına hapsetmiş olabilir! Avengers 4’teki olaylar neticesinde geri geleceklerdir diye düşünüyorum. Bence kurtuluşu bilen tek karakter Doctor Strange idi. Çünkü Tony’e 14 milyon ihtimalden biri onları zafere götürecek dedi. O yüzden Tony’nin yaşaması gerekiyordu ve zaman taşını Thanos’a verdi. Ruh taşı parçalanılabilir ve bir şekilde herkes geri gelebilir. Ya da kalan ekip sağlam Thanos’a dalar ve tüm taşları ele geçirir. Böylece hem dünya hem de insanlık kurtulur.

Infinity War, vaat ettiği her şeyi yerine getiren, dört dörtlük bir çizgi roman uyarlaması film şöleni. Bu film on yıllık bir birikimin meyvesi. Dolayısi ile bana göre tüm övgüleri hakediyor. 2019 yılında yeni filmini izleyeceğimiz Yenilmezler: Sonsuzluk Savasi – Bölüm 2 için şimdiden geri sayımın başladığına söylemeliyim. Kafalarda soru işaretleri bırakan karakterlerimiz bakalım neler yapacak?