bant-40-baysan_06

Baysan Yüksel’in İkinci Kişisel Sergisi “Serpent” 5 Mayıs’ta Artnext İstanbul’da!

İş dünyasının kalbinin attığı Maslak’da Windowist Tower bünyesinde bulunan Artnext İstanbul, özellikle genç sanatçılara verdiği destek ile dikkat çekiyor. Bugüne kadar 19 sergiye ev sahipliği yapan Artnext İstanbul, 5 Mayıs tarihinde ikinci kişisel sergisini gerçekleştirecek olan Baysan Yüksel’in eserleriyle kapılarını 20’nci kez sanatseverlere açacak. Bu yılki Mamut Art Project 2015’e de katılan Baysan Yüksel’in Serpent isimli sergisi Maslak Windowist Tower’da bulunan Artnext İstanbul’da 6 Haziran tarihine kadar görülebilecek.

2012 yılından beri faaliyet gösteren Artnext İstanbul, güncel sanatı izleyici ile buluşturmayı amaçlayan ve plastik sanatlara destek vermek adına yola çıkmış bir çağdaş sanat alanı. Bulunduğu Maslak bölgesinde sanata olan ilgiyi arttırmak ve bölge sakinlerini sanatla kaynaştırmak misyonunu taşıyan Artnext sanat galerisi, yerleşik sanatçılarla olduğu kadar ağırlıklı olarak genç, yetenekli ve yapıtları ile umut vaat eden sanatçıların da projelerini gerçekleştirmeleri için destek veriyor.

Baysan Yüksel’in “Serpent” sergisi de Artnext İstanbul’da büyük ses getirecek sergilerinden biri olacak. Sanatçının görünenin ışığında görünmeyeni; algılanın ardında saklı duran algılanamayanı aralayacak bir kapı olarak seçilen yılan sembolü üzerinden çözümlenebilecek “Serpent” sergisi hemen her kültüre küçük dokunuşlar da bulunuyor. Yılan sembolünün, hem pozitif hem de negatif temsilleri ve anlamlar içeren dualitesini tuvale aktaran Baysan Yüksel, yılan sembolünün zorlu geçiş dönemini anlamlandıracak, kadim çağlardan hikâyeler anlatacak ve döngüsel zamanı tekrar hatırlatacak geniş kapsamlı bir sembol olarak görüyor. Sadece insanların değil, yaşayan tüm canlılar zorlu, buhranlı, sancılı, kaygılı, çelişkili, sorgulayan ve bunun sonucunda doğanın dengesindeki özü geri isteyen bir geçiş döneminde olduğunu vurgulayan sanatçı “Bu, hem birlikte hissettiğimiz ve deneyimlediğimiz bir dönem; hem de son derece öznel olarak deneyimleyip algıladığımız bir geçiş. Görünenin ışığında görünmeyeni; algılanın ardında saklı duran algılanamayanı aralayacak bir kapı olarak seçiyorum” diyor.

Baysan Yüksel (1984, Bursa)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Resim bölümünde yüksek lisansını tamamladı, halen aynı bölümde sanatta yeterlik eğitimine devam etmektedir. 2006 yılından beri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli sergilere katılmaktadır ve üretmeye devam etmektedir. İstanbul’da yaşıyor ve çalışmalarına burada devam ediyor.

 

ARTNEXT ISTANBUL

Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space

Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, İstanbul

Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı

Galeri Ziyaret Saatleri: 11:00 – 19:00 / Pazartesi-Cumartesi

İletişim: + 90 212 999 3990

www.artnext.org

galeri@artnext.org