Bağımsız sinemanın Mekke’si Sundance Festivali‘nde En İyi Yönetmen ödülünü kazanan Belgica; Felix van Groningen‘in, The Broken Circle Breakdown’dan sonraki ilk filmi. The Broken Circle Breakdown, 2012 yılında Yabancı Dilde En İyi Film Oscar’ına aday olmuştu hatırlayacağımız üzere. Yönetmen bu filminde de ‘zirveden dibe vurmanın’ hikayesini iki kardeşi merkeze alarak anlatıyor.

The Broken Circle Breakdown çocuklarını kaybetmiş bir karı kocanın hikayesini, din-bilim çatışmasına dokunan diyaloglarla bezeyerek anlatan dokunaklı ve harika müziklere sahip filmdi. Filmde kullanılan müziklerin, yine filmdeki oyuncular tarafından çalınması ve hatta oyunculardan oluşan grubun Belçika’yı turlaması da film adına ilginç anekdotlardan biriydi.

63-belgica_01_-thomas_dhanens

Belgica‘ya gelirsek: Jo (Stef Aerts) ve Frank (Tom Vermeir) birbirlerine zıt karakterde iki kardeştir. Jo, Belgica adında ufak ama samimi ve potansiyeli olan bir bar işletmektedir. Kardeşiyle ortak olup barı büyütürler. Uyuşturucu, seks ve eğlencenin sonunun gelmediği bar büyüdükçe sorunları da büyümektedir. Önce güvenlik sorunu yaşamaya başlarlar. Daha sonra  Frank’in kontrolü kaybetmesiyle beraber sorunları içinden çıkılmaz bir hal alır.

bel1

Filmin en büyük sıkıntısı çok da özgün olmayan senaryosu. Yönetmen senaryoyu yazarken babasının gençken işlettiği bardan ilham almış. Geveze diyaloglarla dolu senaryoya bir de Xavier Dolan’ın imzası gibi olan müzik klibi tadındaki sekansların getirdiği dağınıklığı da eklemek lazım. Filmde Jo karakterine hayat veren Stef Aerts harici orta karar bir oyunculuk var. Çok öne çıkan bir oyuncu yok ama sırıtan kimse de yok. Ancak Stef Aerts küçük ama olgun ve sorumluluk sahibi kardeş rolünü iyi kotarmış.

67-belgica_04_-menuet

Filmde belki de tek ilgi çekici kısım Jo karakteri ve sevgilisi ile ilişkileri. Bir gözü doğuştan kapalı Jo (Stef Aerts)’nun ahlaki travmaları ve sevgilisinin hamile kalmasından sonra yaşadıkları filmin iyi taraflarından. Ancak büyük kardeş Frank bizim toplumumuzda bolca görülen ‘Dayı’ figürünün prototipi. Gece hayatının heyecanına özlem duyan, sorumsuz bir koca ve baba konumunda. Yani fazlasıyla sıradan bir karakter.