johnny-depp-in-black-mass

Venedik Film Festivali‘nin üçüncü gününde yönetmenliğini Scott Cooper‘ın üstlendiği Black Mass filminin ilk gösterimi yapıldı. Genelinde David O. Russell‘ın “American Hustle” filmine benzetilen film, Johnny Depp‘in performansı ile öne çıktı. Eleştirmenlerden tam not alan filmde Depp, şiddet eğilimli ve acımasız olan İrlandalı mafya  “Whitey” Bulger‘ı canlandırıyor. Gerçek hayatta Bulger’ın balık etli ve mavi gözlü olan fiziksel görüntüsüne Depp’in maruz bırakıldığı fiziksel değişim ve özellikle gözleri izleyicide yabancılaştırıcı bir etki yarattı.

Biraz filmden bahsedip, genelinde Johnny Depp’in konuşulduğu bazı eleştirmenlerin film hakkındaki görüşlerine geçelim. 1970’lerde Güney Boston’da FBI Ajanı John Connolly (Edgerton) İrlandalı mafya  “Whitey” Bulger‘ı (Depp) FBI ile işbirliği yaparak, ortak düşmanları olan İtalyan Mafyasını ortadan kaldırmak için ikna eder. Film, kontrol dışına, gücünü pekiştirmek ve Boston tarihinin en güçlü gangster haline gelen Whitey’in yasa uygulamadan kaçmasını sağlayan, kutsal ittifakın gerçek hikayesini anlatıyor.

Basın lansmanına katılan Depp, şeytani olarak bilinen karakteri hakkında, “Şeytanla eski arkadaşız. Şaka bir yana, Bulger gibi karaktere bir insan gibi yaklaşmak lazım. Kimse uyanıp aynaya bakıp bugün şeytani bir şey yapacağım demez. Karakterim Whitey, bulunduğu ortamın dili olan şiddeti konuşuyor.” şeklinde demeç verdi. Diğer rollerde Benedict Cumberbatch, Joel Edgerton, Sienna Miller, Juno Temple, Dakota Johnson, Kevin Bacon ve Peter Sarsgaard gibi oyuncuların rol aldığı film, ülkemizde 18 Eylül’de vizyona girecek.

Peter Bradshaw, “Guardian”

Scott Cooper‘ın Black Mass‘i büyük, küstah ve korkunç derecede eğlenceli bir gangster filmi. Gerçek bir hikayeden alınmış ve tanıdık genel hatları ile çok başarılı olmuş. Johnny Depp‘in “Whitey” Bulger’ı taşıması tuhaf mavi gözleri ve kel kafası ile sergilemesi gerçekten performans olarak belki de Depp’in en iyisi.

Todd McCarthy, “Hollywood Reporter”

Üzerine yapışmış olan “Karayip Korsanları” Jack Sparrow karakterinden sonra, Depp’i bu kadar ciddi bir rolde görmek ve izlemek güzeldi.  İlk başta klasik gibi görünen “Mafya Hikayesi” sizi yanıltmasın. Cooper, burada ortaya daha kapsamlı ve tutarlı bir senaryo koymuş. 2013 yılında çektiği Out of the Furnace filmindeki sinematografi bu filmde de geçerli. Tüm hatlarıyla eli yüzü düzgün bir suç filmi Black Mass.

DeppBar640

Lee Marshall, “Screen Daily”

Scott Cooper o kadar iyi bir oyuncu tercihinde bulunmuş ki, Bulger’ı Depp dışında bence kimse iyi canlandıramazdı. İrlanda mafyası ve FBI arasında başlayan hikaye gerçekten sürükleyici.

Scott Foundas, “Variety”

Depp’in Al Pacino ile birlikte rol aldığı “Donnie Brasco” filminden çok daha iyi bir performans sergilediği Bulger karakteri ona Oscar adaylığı getirecektir. Büründüğü karakteri o kadar iyi tanımış ki, izleyiciye istediğini veriyor ve büyük bir alkışı hak ediyor. Bulger’i bize kötü yansıtırken bir anda o mavi gözleri ile Bulger’ı meleğe çevirebiliyor. Depp, hem cesur hem de çok gerçekçi.

Robbie Collin, “Telegraph”

Depp’i 1997 yılında canlandırdığı “Donnie Brasco” karakterinden beri hiç onu bu şekilde izlememiştim. Film her şeyi ile sadece Johnny Depp’ten ibaret. Ortaya konulan yönetmen başarısı ve diğer oyuncuların performanslarını sollayan Depp, burada inci gibi parlıyor. Zor olan mafya babası Bulger’ı en ana hatlarıyla canlandırıyor. Görüntüler ve senaryodaki akış da izleyici hiç zorlamıyor. Filmin gösterim ardından kopan alkış filmin başarısını gösteriyor. Oscar’a aday olacağına inandığım Black Mass bence senenin en iyi film olmaya aday.

Dave Calhoun, Time Out

Depp’in performansı çok dikkat çekici. Bütün varlığı ile bunu hissettirebiliyor. Ama tabii ki de yardımcı oyuncularında unutmamak gerekir. Kevin Bacon, Peter Sarsgaard ve Juno Temple filmde gerçekten başarılılar. Cooper iyi bir iş başarmış. Doğru oyuncu tercihleri ve senaryosu ile yılın filmini çarptı yüzümüze. Oscar’a aday olma şansı çok yüksek. Depp, büyük ihtimal Erkek Oyuncu dalında aday olacak ve belki de ödülü sırtlayacak.

Ekran Resmi 2015-09-07 11.45.06