ALPER BIÇAKLIOĞLU’NUN ALTINCI KİŞİSEL SERGİSİ “BOŞLUK KORKUSU // HORROR VACUI”

7 MAYIS’TA ARTNEXT ISTANBUL’DA AÇILDI.

BOŞLUK KORKUSU-HORROR VACUİ X, 46X30 CM, OYULMUŞ KİTAP İÇERİSİNE KOLAJ, 2014

 Boşluk Korkusu // Horror Vacui – V // Oyulmuş Kitap İçerisine Kolaj // Collage in Carved Book // 43 cm x 29 cm // 2014

 

“Alper Bıçaklıoğlu’nun “BOŞLUK KORKUSU // HORROR VACUI” başlıklı altıncı kişisel sergisi 7 Mayıs’ta dinamik bir sanat platformu haline gelen ARTNEXT ISTANBUL’da açıldı. Alper Bıçaklıoğlu bu sergisinde sanat tarihi ve insan anatomisi temalı eski kitaplar ve ansiklopedilerden esinlenerek ürettiği işler ile karşımıza çıkıyor. Seçtiği görselleri ve üç boyutlu malzemeleri çok katmanlı birer kompozisyon şeklinde yeniden kurgulayan sanatçı, geliştirdiği özel kolaj tekniği ile yeni bir yüzey ve akabinde yeni bir dünya yaratmayı amaçlıyor. 16. yüzyıl Hollanda ve Belçika’sında ortaya çıkan “Vanitas” sanat akımından beslenen Bıçaklıoğlu, faniliği ve ölümsüzmüşçesine yaşanan hayatları sorguluyor…”

Alper Bıçaklıoğlu, Eserler Hakkında şöyle diyor;

“Daha önce ‘Ademler ve Havvalar’ isimli bir kitap seçkisi sergim olmuştu. O serginin sonrasında kitap serileri devam ettirmek istediğim çalışmalardı. ‘Ademler ve Havvalar’ kafamda tam sonuçlanmamıştı ve geçen zaman zarfı içerisinde yarım kaldığını düşündüğüm yeni çalışmalarımı da ekleyerek yeni seriler oluşturmaya başladım. Bilindiği gibi bütün öğretileri kitaplardan edindik veya ediniyoruz. Ben de kurguladığım bu sergideki kitap kolaj çalışmalarını sanatseverlere yine kitapların içerisinde kurduğum kompozisyonlarla sunmak istedim.” 

SANATÇI HAKKINDA:

1982 yılında Sakarya’da doğan Alper Bıçaklıoğlu’nun sanatla tanışması Yunus Tunca Resim Desen Atölyesi’nde oldu. Sakarya Atatürk Lisesi’ni bitirip 1999 yılında İzmir’e gelerek İdol Resim Atölyesi’nde asistanlık yapmaya başlayan sanatçı, 2000 yılında yine İzmir’de Pi Resim Heykel Atölyesi’nde sekiz yıl boyunca asistanlık görevinde bulundu. İzmir ve çevresinde “Sivas Madımak Olayı”, ”Gode Cengiz ve Erolbaş” gibi anıt heykel projelerinde yer aldı. 2008 yılında İstanbul’a gelerek Yasemin Aslan Bakiri önderliğinde Camhane Tasarım ve Cam Atölyesi’nde bir yıl boyunca asistanlık görevini sürdürdü. 2010 yılında İzmir Valiliği Resim Heykel Müzesi Sanat Eseri Belirleme Komisyonu tarafından verilen Güzel Sanatlar Enstitüsü sertifikasını almaya hak kazandı. Yine aynı yıl İzmir’de kendi atölyesini kuran Alper Bıçaklıoğlu, çalışmalarına 2013 yılında Bodrum’da kurduğu atölyesinde devam etmektedir.

“BOŞLUK KORKUSU // HORROR VACUI” sergisi 07.06.2014 tarihine kadar ARTNEXT ISTANBUL Çağdaş Sanat Alanı’nda görülebilir.

 

 

ARTNEXT ISTANBUL

Çağdaş Sanat Alanı / Contemporary Art Space

Ulaşım: Windowist Tower, Eski Büyükdere Cad. No: 26, Maslak, 34467 Istanbul

Metro: Taksim -> İTÜ Ayazağa, Windowist Tower Çıkışı

Galeri ziyaret saatleri: 11:00-19:00 / Pazartesi-Cumartesi

İletişim: + 90 212 999 3990

www.artnext.org

galeri@artnext.org