Quentin Tarantino‘nun hem yazıp hem de yönettiği ve dokuzuncu film olma özelliği taşıyan Once Upon A Time In Hollywood, Cannes’de görücüye çıktı. Cannes’deki filmler arasında en merak edilenlerden biri olan film tüm eleştirmenlerden tam not aldı ve hatta Tarantino’nun bir “baş yapıta” imza attığı yönünde değerlendirildi.

Bu zamana kadar pek çok filme imza atan Tarantino’nun western ve eski dönem kurgusunu yine en iyi şekilde ortaya sunduğu filmin yıldız oyuncu kadrosunda Leonardo DiCaprio, Brad PittMargot Robbie, Damian Lewis, Al Pacino, Dakota Fanning, Lynette Fromme, Emile Hirsch, Tim Roth, Kurt Russell ve Michael Madsen gibi isimler yer alıyor. 1969 yılının Los Angeles’ında geçen Once Upon a Time in Hollywood, artık ışığını kaybetmiş bir televizyon yıldızı ve kendisinin dublörünün, Hollywood Altın Çağı’nın son yıllarında günden güne çetrefilleşen film endüstrisinde yeniden şöhret ve başarı elde etmek için verdikleri çabayı konu edinirken bu ikilinin hikâyesinin arka planında aynı yıl gerçekleşen ve bahsi geçen aktörün kapı komşusu olan Sharon Tate’in de aralarında bulunduğu beş kişinin öldürüldüğü Manson katliamını anlatıyor.

Cannes’de ki gösterimin hemen ardından yabancı basın tarafından eleştirilere tutulan film hakkında gelen yorumlar filmin çok beğenildiği yönünde. Filmin IMDB’deki açılış notuda 9.8’dir.

Film hakkında bazı bilgiler

– Tarantino’ya göre bu film şimdiye kadar çektiği “en iyi film”.

– Filmdeki Rick Dalton ve Cliff Booth karakterleri Manson olayları ile ilgisi olmayan kurgusal karakterlerdir. Yani Tarantino bu filmde gerçek ve kurgusal dünyaları birleştirecek ve bizi bazı olaylara bağlayacak.

– Filmde oynayan Luke Perry 2019’da çekimlerden sonra hayatını kaybetmiştir.

– Tarantino, Brad Pitt ve Leonardo DiCaprio ikilisini modern zamanların Robert Redford ve Paul Newman olarak gördüğünü ve ikisini bir araya getirmekten mutlu olduğunu söylemiştir.

Burt Reynolds kendi sahneleri çekime başlanmadan önce vefat etmiştir ve yerine Bruce Dern yerleştirilmiştir.

YORUMLAR

The Guardian : Tarantino’nun göz kamaştırıcı filmine hazır olun. Çünkü film hiç bitmesin isteyeceksiniz.  Bu kara-komedi gerilim filmi Hollywood’un 60’lı yılların sonlarında California’daki Manson kabusu üzerinde kurnazca işlenmiş bir film olarak karşımıza çıkıyor. Şok edici, sürükleyici ve göz kamaştırıcı… Daha önceki filmlerine göre daha az kan daha fazla komedi unsurları barındıran filmde DiCaprio ve Pitt ikilisi öyle bir parlıyorki “bundan daha iyi bir seçim” olamazdı demeden duramıyorsunuz. Filmin hiç bir sahnesi sizi rahatsız etmiyor. Aksine içine daha çok çekiyor. Tarantino’nun bu başyapıtına mutlaka şans verin ve izleyin.

Variety: Quentin Tarantino’nun Cannes Film Festivali’nde yayınlanan bir sinema klasiği olan “Pulp Fiction” dan bu yana 25 yıl geçti ve bir daha geriye bakmadık. Şimdi ise burada bir QT yıldönümü var, biraz daha az anıtsal, ancak bunun anlamı yine Cannes’de gerçekleşen “Soysuzlar Çetesi” nin galasından bu yana tam 10 yıl geçmesi.  Evet 10 yılında ardından Tarantino yeni filmini Cannes’e veriyor, gösteriyor ve büyük bir ilgi görüyor. Muhteşem bir geri dönüş ile sahalara iniyor, siliyor ve süpürüyor. 1969’da geçen hikayede Tarantino, bu baş döndürücü filmde etkileyici, sürekli değişen, olağanüstü ayrıntılı ve nostalji kolajı olarak karşımıza çıkıyor. Silahlı kızlardan eski model arabalara ve satıcılarına, Spagetti’sinden tutunda ayak fetişizmine kadar her şeyi ile iki saatlik ve 39 dakikalık bir dönem Hollywood öyküsünde şahaneler yaratıyor. Karakterleri o kadar iyi yaratmışki izlemeye doyamıyorsunuz. Bunun en büyük başarısıda tabiki yıldız dolu oyuncu kadrosu.

Timeout : Tarantino her filminde yıldızlar ile birlikte daha da devleşiyor. Pulp Fiction’daki John Travolta ve Samuel L. Jackson eşleşmesi gibi bu filmde de Pitt ve DiCaprio eşleşmesini sağlayarak bir kez daha oyuncu tercihlerinde ne kadar iyi bir yönetmen olduğunu kanıtlıyor bize. Tarantino, Hollywood’u Charles Manson cinayetleri döneminde (özellikle Sharon Tate ve arkadaşlarının Ağustos 1969’da cinayeti) gösteriyor ve ilk önce Şubat 1969’da, birkaç günden sonra, hafta sonu altı ay sonra asıl cinayetlere gelene kadar hikayeyi kendi şartlarıyla anlatıyor.

Vulture : Quentin Tarantino imzalı Once Upon a Time Hollywood, bu zamana kadar Tarantino’nun çektiği en eğlenceli film olmuş.  İnsana tokat gibi çarpan finali ile de epey bir konuşulacağa benziyor. Ama bu klasik bir Tarantino filmi değil. Öyle bir beklentiniz olmasın. Eski atmosferi, oyuncuları, kamera çekimleri, konusu ve hikayesi ile bambaşka bir filme hazır olun…

Screendaily : Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi komik, revizyonist ve beklenmedik bir şekilde sıcak yürekli. Hem DiCaprio’yu hem de Pitt’i, ilk eşleşmelerinde bu filmde izlemek büyük bir zevk veriyor.

İndiewire : Tarantino’nun dokuzuncu filmi, Hollywood tarihine liberal bir yaklaşım sergileyen bir buluşma filmi olarak karşımıza çıkıyor. Tarantino, tarihle takılmak, ayrıntılarla özgürleşmek ve Leonard DiCaprio ve Brad Pitt’in gibi ortak yıldızları buluşturmak gibi uyguladığı bu muhteşem film ile sahalara geri dönüyor.
Vanity Fair: Quentin Tarantino’nun dokuzuncu filmi, Leonardo DiCaprio, Brad Pitt ve Margot Robbie’nin harika performanslarını sergileyen bir dönemin en güzel filmlerinden biri. Hem hikayesi hem de çekimleri ile baş döndüren Once Upon a Time Hollywood bol alkışı hak ediyor.
Film, 23 Ağustos‘ta vizyona girecek.