Cannes Film Festivali‘nin üçüncü ve son ana hattını ortaya koyan, 16 Nisan-20 Nisan arasında Eleştirmenler Haftası’nda seçilen film ve yönetmenlerin listesi medyaya duyuruldu. The Directors’ Fortnight‘a göre bu listede tam on yedi film bulunuyor.

İlk olarak Philippe Garrel‘in yönettiği, çağdaş Paris’te iki belgesel film yapımcısının romantik ihaneti ve duygusal çatışmasının anlatıldığı  In the Shadow of Women ile başlatılacak olan program, Rick Famuyiwa‘ın yönetmiş olduğu, Harvard’a gitmek ve ücretini ödemek için uyuşturucu satmaya başlayan asosyal Afrikalı Amerikan bir genç hakkındaki komedi filmi Dope ile haftayı kapatacak.

Dope

Listede adları geçen diğer filmler arasında, emektar Fransız yönetmen Arnaud Desplechin‘in yönettiği ve Altın Palmiye yarışını kaybeden My Golden Years, ‘ızdıraplı ve parıldayan bir macera ve kayıp aşklar’ başlığında gösterime girecek. Belçikalı yönetmen Mr. Nobody ve Toto the Hero’nun yönettiği, Jaco Van Dormael’in dini hicivlerinin anlatıldığı Brand New Testament; bir gangster-vampir melezi olan Takashi Miike’ın  yer altında yaşamış olduğu Büyük Savaş’ın konu alındığı korku filmi Yakuza Apocalypse; torunu Marcia Tambutti tarafından tahttan indirilen Şili Devlet Başkanı Salvador Allende hakkında bir belgesel olan Allende, Mi Abuelo Allende filmleri yer alıyor.

A Perfect Day

Bu listede yıldız olan bir film var, o da ilk kez İngilizce çekilen  bir Balkan draması olan Benicio Del Toro, Tim Robbins ve Olga Kurylenko‘nun oynadığı, İspanyalı Fernando León de Aranoa‘nın yönetmiş olduğu A Perfect Day olduğu verilen bilgiler arasında. Ayrıca Amerikalı yönetmen Jeremy Saulnier tarafından çekilen Anton Yelchin, Imogen Poots ve Patrick Stewart‘ın yer aldığı Neo-Nazilerle mücadele eden serseri rockçıların konusunun işlendiği Green Room‘da dikkatleri üzerine çekiyor.

The Directors’ Fortnight Haftası 14 – 24 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecek.

Directors’ Fortnight’da Sırasıyla Gösterilecek Filmler:

Açılış Filmi: In the Shadow of Women (Philippe Garrel, France)

Allende, Mi Abuelo Allende (Marcia Tambutti, Chile)

Arabian Nights (Miguel Gomes, Portugal)

The Brand New Testament (Jaco Van Dormael, Belgium)

The Cowboys (Thomas Bidegain, France)

Embrace of the Serpent (Ciro Guerra, Colombia)

Fatima (Philippe Faucon, France)

My Golden Years (Arnaud Desplechin, France)

Green Room (Jeremy Saulnier, US)

The Here After (Magnus von Horn, France)

Much Loved (Nabil Ayouch, Morocco)

Mustang (Deniz Gamze Ergüven, France)

Peace to Us in Our Dreams (Sharunas Bartas, Lithuania)

A Perfect Day (Fernando León de Aranoa, Spain)

Songs My Brothers Taught Me (Chloé Zhao, US)

Özel Gösterim: Yakuza Apocalypse: The Great War of the Underworld (Takashi Miike, Japan)

Kapanış Filmi: Dope (Rick Famuyiwa, US)

 

Kaynak: theguardian.com