Cate Blanchett‘in jüri başkanlığında olduğu ve jüri üyelerinin Andrey Zvyagintsev, Kristen Stewart, Ava DuVernay, Khadja Nin, Léa Seydoux ve Chang Chen’den oluştuğu 71. Cannes Film Festivali 8 Mayıs’da başladı.

Festivalin bu yılki açılış filmi, ‘A Separation’ ve ‘The Salesman’ filmleriyle iki Oscar kazanan ve politik duruşuyla bilinen Asghar Farhadi’nin yeni film ‘Everybody Knows’ oldu. Başrollerde Penelope Cruz ve Javier Bardem‘in yer aldığı film Arjantinli eşi ve çocuklarıyla birlikten ülkesi İspanya’ya dönen Caroline’in sonu beklenmedik kötü sürprizlerle dolu yolculuğunda ortaya çıkan sırlarla boğuşmasını anlatıyor.

Cannes’de filmi izleyen birçok eleştirmen adeta ikiye bölünmüş durumda. Bazı eleştirmenlere göre film yönetmenin en iyi filmi değil,  bazılarına göre ise film oldukça etkili. Ortak kanı ise hikayenin çok sıradan ve basit olması.

Variety / Peter Debruge : Farhadi’nin en zayıf filminin Cannes gibi festivalde açılış filmi olarak seçilmesi bence doğru değil. Klasik bir senaryo, karakterlerin özel hayatları ve onların açığa çıkan sırları. Biz bu tip hikayeleri çok izledik ve gördük. Şaşırtıcı değil! Tek güzel olan şey Penelope Cruz ve Javier Bardem ikilisi…

İndependent / Geoffrey Macnab : Cannes filminin açılışı Cannes’ı şöyle özetler: Javier Bardem ve Penélope Cruz güzel performanslar verir ancak imkansız bir hikayeyle hayal kırıklığına uğratır. Farhadi, A Separation ve The Salesman‘ın Oscar’larını kazanmış olabilir ancak ilk İspanyol dili dramasıyla bunu tekrarlaması pek olası değildir.

BBC / Nicholas Barber : Farhadi’nin dramalarının bu kadar çok iyi olmasının bir nedeni – ve bu bağlamda çoğu filmden çok romanlarla daha fazla ortaklıkları olması – karakterlerin karmaşık tarihler ve arzuları hakkında her şeyi bilmesidir. Farhadi diyaloğunu filmin başlamasından önce ekranda herkesin yaşadığını ve sonra hayatlarının bir şekilde devam edeceğini hatırlatır. Penelope Cruz’un filmdeki sahneleri ise onun ne kadar büyük bir aktris olduğunu bir kez daha kanıtlıyor. 

The Guardian / Peter Bradshaw : Farhadi’nin önceki çalışmasının yapbozlarından daha açık ve daha az dolaylı bir şekilde sunuluyor film. Büyük düğün sahnesinde, kendi başına Coppola ya da Cimino izleri ile karmaşık olmayan ve eğlenceli bir durum var. Farhadi, zaman kavramını ve kaderi biraz daha geride bırakmış olabilir. Filmdeki tüm sahnelerin izleyeciye güven vermeside filmi güzel kılan etkenlerden biri. Performanslarda oldukça yerinde.  Farhadi’nin hikâye anlatımının gücü bir önceki filmler gibi yine çok yüksek.

Screendaily / Lisa Nesselson : İran veya Farsça’nın kalıntı izi olmadan gergin bir Avrupa masalına dalmış olan Farhadi, entelektüel bir izlenim bırakıyor. İnsan doğası her yerde aynı mıdır? Muhtemelen. Ama iyi bir şekilde anlatılan hikaye kesinlikle evrensel bir zevktir.

The Hollywood Reporter / Boyd van Hoeij : Geniş aileler, sınıf farklılıkları, alttan ezilmiş çocuklar (çoğunlukla metaforik olarak) ve uzun zaman önce yüzeye süzülen sırlar… “Everybody Knows” Asghar Farhadi’nin en iyi eserinin klasik bileşenlerine sahip. Maalesef Farhadi’nin önceki çalışmalarındaki gibi aynı etkiyi vermiyor. Filmin tasarımı ve kostümleri muhteşem olsa da, sadece İspanyol kırsal klişelerinin sağ tarafında kalmayı başarabiliyor.