fotoğraf

İstanbul’da yazı en güzel, en çekilir hale getiren etkinlikler, konserlerdir herhalde. Bu yazın, ses getiren organizasyonlarından biri olan Turkcell Yıldızlı Geceler, 1-31 Ağustos tarihleri arasında İstanbul seyircisine birbirinden renkli konserler sundu.

Pazar akşamı, Turkcell Yıldızlı Geceler 2014 konserleri, 2CELLOS’un muhteşem performansı ile final yaptı. Son yıllarda, tanınmış şarkılara çello ile farklı coverlar yapmalarıyla adlarını duyuran 2CELLOS, Hırvat müzisyenler Luka Sulic ve Stjepan Hauser isimli iki genç arkadaştan tarafından kurulmuş bir grup. 

Konsere geçmeden önce biraz gruptan bahsetmek gerek diye düşünüyorum. Luka da, Stjepan  da dünyaca ünlü müzik okullarında klasik müzik eğitimi almış iki genç. Çelloyu yeni bir seviyeye taşımak ve müziğin farklı tarzları arasındaki sınırları ortadan kaldırmak için alışılmışın dışında bir şey yapmaya karar veren genç Hırvat çellistler Luka Sulic ve Stjepan Hauser, çocukluklarından beri hayranlık duydukları Michael Jackson’ın Smooth Criminal şarkısını çellolarıyla yorumladılar ve videosunu Youtube’da paylaştılar… İşte ne olduysa ondan sonra oldu. Bu video ile, dünya çapınca üne kavuşan iki arkadaş, videoya kaydedip internette yayınladıktan sonra kısa bir süre içinde milyonlarca hayran kazandı. Grupla aynı adı taşıyan “2CELLOS” adlı albümü 2011 yılında yayınlayan grup, bu albümde  U2Guns N’ RosesNine Inch NailsStingColdplayNirvanaMuse, and Kings of Leon gibi tanınmış isimlerin şarkılarını coverladılar. 2013 yılında ise In2ition isimli albümlerini piyasaya süren grup, bu albümlerinde de Elton John,  Lang Lang , Naya Rivera ,Steve Vai , Sky Ferreira ve Zucchero gibi isimlerle çalıştı. Elton John’un dünya turnesine katılmak için davetiye alan 2CELLOS, başarılı çıkışlarının ardından plak şirketlerinin aranan gruplarından biri haline geldi. Jay Leno ile The Tonight Show, The Ellen DeGeneres Show ve Lopez Tonight gibi dünyada izlenme rekorları kıran TV programlarına konuk olan genç çellistler, son olarak Red Hot Chili Peppers ile benzersiz bir şova imza attılar. 

fotoğraf 4

Grup için…Gidin ve onları canlı izleyin, çünkü gerçekten hayret vericiler! Jimmy Hendrix’i altmışlı yıllarda canlı izlediğimden bu yana onlar kadar heyecan verici başka bir şey gördüğümü hatırlamıyorum…” diyen Elton John’un, bu sözünde ne kadar haklı olduğuna dün akşam şahit olduk. İlk olarak, 2013’ün sonunda İstanbul’da konser veren grup, Pazar akşamı verdikleri ikinci İstanbul konseri ile,  seyirciyi bir kere daha hayran bıraktı kendisine. 

Gelelim konser akşamına. 21.00’de başlaması gereken konserin 21.30’da başlaması dışında, göze batan büyük bir sıkıntı olmadı. Bir de sanırım yeterince reklamı yapılmamış olacak ki, mekanda yer yer boşluklar vardı. Seyirci artık iyice sabırsızlanmaya başlamıştı ki, grup sahnede yerini aldı. Konseri Karl Jenkins’e ait olan “Benedictus” isimli parça ile açan grup, birbiri ardına sevilen coverlarını sıralamaya başladı. Şarkı aralarında yaptıkları esprili ve samimi konuşmaları seyircinin onlara olan sempatisini bir kat daha arttırıyordu.

“Benedictus”, “Where The Streets Have No Name”, “Viva La Vida”, “Shape of My Heart”, “Resistance”, “The Book of Love”, “Human Nature” parçalarının ardından “Smooth Criminal” yorumu ile seyirciyi iyice coşturan grup, sahne şovları ile de izleyiciye unutulmaz anlar yaşattı.  “Smooth Criminal”dan sonra temponun bir dakika düşmediği konser, “Smells Like Teen Spirit”, “Highway to Hell”, “Satisfaction”, “Back in Black” parçalarının ardından sona erdi. Sahneden ayrılan grup, seyircinin yoğun isteği üzerinde kulisten çıkıp “Fields of Gold” isimli parçayı çaldı.

fotoğraf 3

Konserin henüz başında yaptıkları kısa konuşmada, ikinci kez Türkiye’de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirten ikili, ara ara Türkçe teşekkür etmeleri ile de alkışları aldı. Çelloyu yakan adamlar, yaydıkları enerji ile seyirciyi konserden bir an olsun koparmadılar.  Luka ne kadar sakin ve kendi halinde ise Stjepan da bir o kadar yaramaz çocuk modunda idi. İkilinin sempatik tavırları, yaptıkları güzel müzikle de birleşince, doyumsuz bir konser keyfi yaşattı bizlere. Yaptıkları müziği beğenmeyen, eleştiren “çellonun ruhuna” aykırı bulanlar olduğunu biliyorum ancak, farklı enstrümanlar ile de farklı ve hatta kaliteli işler yapılabileceğini kanıtlıyorlardı adeta.

Her şey iyi güzeldi de, bizim sabırsız seyircimiz mekanı erken terk edince, grup, daha önceki konser set-listlerinde yer alan dört bis parçasını çalmadan konseri bitirdi. Her yazıda seyirciye yükleniyor olmaktan hiç az etmiyorum lakin, yazmadan da geçmek istemiyorum. Ülke olarak, konser adabını çok da iyi bilmediğimizi düşünüyorum. Adap bilmemek mi, yoksa genetik kodlarımızdan kaynaklanan bir durum mu bilemiyorum ama, bizim kadar “tutuk” seyirci, başka bir ülkede yer almıyordur eminim. Alkışlamaktan, tempo tutmaktan, zaman zaman yerinde oynamaktan imtina eden seyircinin neden konsere gittiğini de hiç bir zaman anlamayacağım zaten. İşte aynı güruh, maalesef bu konserde de  vardı.

Ufak tefek aksaklıklar da olsa, 2CELLOS sayesinde yaz mevsimini güzel bir konser ile kapamış olduk. Dilerim en kısa sürede tekrar ülkemizi ziyaret ederler!

Konsere ait detaylı setliste buradan ulaşabilirsiniz.

 [youtube=http://www.youtube.com/watch?v=9qWGrwVvb-0&list=PLRUBalAzGf_dEMIW6vxVRkjG5tdbX5sta]