Inception Christopher Nolan Leonardo DiCaprio

‘Kimse arkasını dönüp geçmişe bakmaz.’ Bu sözler, ünlü yönetmen Christopher Nolan’ın kardeşi Jonathan Nolan‘dan ‘Inception’ın sonu hakkında bazı gerçekleri ortaya çıkarmaya yardımcı oluyor. Gişe rekortmeni film, konusuyla iyi hamlelere vurgu yapan uzun süren bir yaz filmiydi ve yönetmen, Cobb’un kaderi hakkında başka hiçbir şeyi açığa çıkarmadı. Nolan, Princeton’da mezunları için bir metofor olarak kullanılan film hakkında son kez konuştu.

Nolan ‘Bu konuşmalarda genellikle birisi hayallerinin peşine düşmesi ile ilgili bazı şeyler söyler, fakat ben bunu söylemek istemiyorum. Çünkü, ben buna inanmıyorum. Ben sizin gerçeği takip etmenizi istiyorum.’ dedi.

“Ben zamanla, bir anlamda bizim rüyalarımızın kötü kuzeni olan gerçeği görmenin başladığını hissediyorum. Hayallerimiz, sanal gerçeklikler, soyutlamalar  bunların hepsi bizim zevklerimizi ve etrafımızı çevreliyorlar. Ben bu yolda ilerlemenizi istiyorum. Onlar gerçeğin alt kümeleridir”. diyerek açıklık getiren yönetmen daha sonra konuyu Inception’a bağlıyor. “Bu filmde Leonardo DiCaprio’nun karakteri Cobb, çocukları ile iletişimi olmayan, kendi öznel gerçekliği olan bir kişi. Hiçbir şey umurunda değil ve bu durum üzerinde bir açıklama gerektiriyor; belki, gerçekliği tüm düzeylerde geçerlidir. Kamera tam sallanmaya başlamış gibi haraket etmiş, sonrasında ise siyah ekranla kesilmişti”.

“İnsanlar beni yakalamadan önce sinema salonunun arka tarafından sızıp kaçıyorum ve seyircilerden çok, çok sert tepkiler geliyor; buna biraz inilti diyebiliriz. Bu noktada, objektif olarak, mutlak anlamda seyirci için önemli olan, kurgu, sanal gerçeklik diye bir tür var. Fakat, benim yaptığım filmlerden herhangi biri hakkında en çok sorulan soru, bir rüya ya da bunların gerçek olup olmadığı oluyor. Bu konu insanlar için önemli çünkü bunlar gerçeklik ve gerçek konulardır”. diyerek Nolan hem en çok konuşulan ‘Inception’ hem de diğer filmlerinin konu geneli hakkında açıklama yapmış oldu.

Nolan, son olarak Princeton’da bulunan mezunlara şunu söylüyor; “Hepinizi Batman’den daha iyisiniz!”

Kaynak: indiewire