dallas-buyers-club-poster1

Bu seneki Oscar Ödülleri’ nin üstünden hayli zaman geçmiş olsa da 6 dalda ödüle aday olarak adından söz ettiren Dallas Buyer Club filmine bir göz atalım, ne dersiniz?

Kanadalı yönetmen Jean-Marc Vallee’nin bütçe kısıtlamaları ve sponsor yokluğu yüzünden hiçbir özel ışıklandırma olmadan, tek kamera ve kesintisiz çekimlerle, yirmi beş günde palas pandıras tamamladığı bir film bu. Sponsor yokluğunda gereken bütçeye ulaşılamamış olsa da bu durum yönetmen ve ekibi durdurmaya yetmemiş olacak ki, ortaya böylesine tadından yenmez güzel bir film çıkmış.

Gerçek bir olaydan yola çıkılarak çekilen film uyuşturucu bağımlısı ve HIV taşıyıcısı Ron Woodroof’ un hayatından esinleniyor. Ron Woodroof’ a 1986 yılında 30 günlük ömür biçiliyor, sebebi ise o yıllarda erkeklerde daha sık baş gösteren AIDS. İlk başlarda bu gerçeği kabullenemese de, zamanla işin ciddiyete bindiğini gören Woodroof, AIDS tedavisi için FDA kurumundan tek yasal ilaç olan AZT’ yi almaya başlar. Zaman geçtikçe iyileşmediğini, aksine durumunun daha da kötüye gittiğini fark eden Ron, çareyi ABD’ de yasal olmayan fakat dünyanın dört bir yanında kullanılan doğal ilaçları satın almakla bulur. Satın aldığı bu koli koli ilaçları kısa sürede bir satış ağı kurarak satmaya başlar. Meksika’ dan ilaçlarla birlikte döndüğünde, daha önce hastanede karşılaşmış olduğu Rayon adında bir travestiyle de ortak olan Ron, hem kendisine biçilen ömre kocaman bir nanik yapıyor, hem de diğer HIV virüslü hastaları da tedavi ederek derin bir sistem eleştirisi yapıyor. Hatta kendilerine bir isim de buluyorlar: “Dallas Buyers Club”. Bu illegal örgütü devlet bir süre sonra fark ediyor ve bir atak da onlardan geliyor. Bu durumda Ron’u yıldırmıyor ve mücadelesine devam ediyor.

maxresdefault

“Sınırsızlar Kulübü” 86. Oscar Ödülleri’nden 3 ödülle döndü. Bunlardan ikisi En İyi Erkek ve Yardımcı Oyuncu Ödülü iken diğeri de En İyi Makyaj & Saç tasarım ödülü oldu. Film bu ödülleri hak etti mi diye sorulduğunda ise kimsenin pek itiraz edeceğini sanmıyorum. Ron Woodroof rolüyle en iyi erkek oyuncu ödülüne uzanan Matthew McConaughey nin kariyerinin en güçlü performansını ortaya koyduğu tartışmasız. 2011 yılında rol aldığı Katil Joe filminden itibaren önü kesilemeyen bir yükselişe geçen McConaughey sırasıyla, Gazeteci Çocuk, Mud, Striptiz Kulübü ve bu sene rol aldığı Para Avcisi ’nda da kayda değer performanslara imza atmıştı. Birbirinden başarısız romantik komedi filmlerinden sonra şu an geldiği nokta gerçekten takdire şayan bir durum. Ayrıca kendisini 2014 yılı içerisinde Christopher Nolan’ ın Interstellar filminde de başrolde izleyeceğiz. Bay Hiç Kimse’ den sonra sinemaya 4 senelik bir ara veren Jared Leto  da dönüşünü bu filmle yaptı. Travesti Rayon karakterine hayat veren oyuncu bu rol için ciddi bir fiziksel değişim geçirmiş. Diğer bir oyuncu  Jennifer Garner. Kendisi hastalara AZT ilacını vermek istemese de kanunlar gereği vermek zorunda olan Doktor Eve rolünde.

Filmin, bahsetmeden geçmek istemediğim, önemli bir detayı var. Sırf bu film için McConaughey yirmi üç, Leto ise on dört kilo vermiş. Gerçekten de muazzam bir başarı bu. Rollerini oynamamışlar, adeta kostüm gibi giyinmişler. Özellikle bir kez daha belirtiyorum bunu, McConaughey’ nin o güzel oyunculuğunu biraz daha izlemek için film bitmesin istedim. Film onunla devleşmiş demek çok doğru bir tabir olacaktır.

20140109040008Matthew-McConaughey-Before-and-After

 which-celebs-gained-or-lost-weight-for-a-movie-role-124308450-aug-31-2013-1-600x472

Kısaca, AIDS, homofobi, transseksüellik, ilaç sektörünün kirli yüzü ve bunun sonucunda da bu sektöre kafa tutmaya çalışan bir avuç insanın gururlu mücadelesinin çok etkileyici biçimde anlatıldığı bir film Dallas Buyers Club.Yakın tarihli önemli bir toplumsal soruna değinmesi, barındırdığı karakterlerin gerçek hayattan alınmış olması ve tabii ki her iki başrol oyuncusunun kazandığı Oscar Ödülleri… Yönetmenin konu çeşitliliğini iki saatlik film süresine yedirilmiş olması da takdir edilesi. Filmin dalı dram olmasına rağmen zaman zaman güldürüyor da. Son bölüm ise biraz hüzünlendiriyor. Özetlemek gerekirse “Sınırsızlar Kulübü” yılın izlenmesi gereken filmlerinden. Mutlaka izlemelisiniz…