Nihayet Marvel’in aylardır ortalıkta dönen kırmızı kostümlü kahramanı, ki ona kahraman demek biraz haksızlık olur, Deadpool’u izleyebildim. Arsız, edepsiz, zıpır, komik, iyi dövüşen, vurdu mu oturtan Deadpool, her ne kadar bir süper kahraman filmi parodisi gibi dursa da ve absürt mizaha bel bağlasa da Deadpool insafsız bir manyak…

Yönetmenliğini Tim Miller‘ın üstlendiği, senaryosunu Rob Liefeld‘ın yazdığı Deadpool’un yaratım sürecine geçmeden önce size biraz hikayeden bahsedeyim. Filmin asıl yüzü Wade Wilson adında bir paralı asker. Wade yıllar sonra ordudan ayrılınca kiralık katil olur. Ancak onun kendine göre bir müşteri kitlesi vardır. Yani Wilson öyle herkesi listesine eklemiyor. Mesela; genç kızı rahatsız eden ergen bir pizza garsonunu başka birinin evinde kendine getirir. Sonra pizzacıyı bir güzel pataklar. Ardından onu tutan kıza gidip, “Al işte fotoğrafları, seni bir daha rahatsız etmeyecek” der. Bu şekilde para kazanan Wade, sık sık gittiği arkadaşı Weasel’in barında hayatının kadını Vanessa ile karşılaştığında her şey değişir. Şimdi burada bir duralım. Her süper kahraman filmlerinde olmazsa olmaz kadın figürü burada da devreye giriyor. Biz izleyiciler Deadpool ile ilk kez karşılaşacağımız için klasik olanı seçmiş Marvel. Ama bu aşk hikayesi bir o kadar da eğlenceli bir hale gelmiş. Çünkü Vanessa’da tıpkı Wade gibi komik, dişli ve sıkı bir seks bağımlısı. Bar tanışmasından sonra birbirine benzeyen bu ikilimiz aşkın dibine vurur ve evlenme kararı alırlar.

deadpool-gallery-05-gallery-image

Wade tam bu sevinci yaşayacakken hop bir anda bayılır, gözlerini hastanede açar ve akciğer kanseri olduğunu öğrenir. Fazla zamanı kalmamıştır. Yine barda içtiği birgün gizemli bir adam ona kanseri yenebilecek tedavileri olduğunu söyler. Wade ilk başta adamı terslese de kesin ölümü Vanessa ile beraber beklemek istemez ve tedavi öneren adama teklifi kabul ettiğini söyler. Bir anda kendini hiç tanımadığı bu yeni kuruluşa teslim eder. Bu kurumun asıl amacı bir takım serumlarla insanların genlerindeki mutasyona uğramış hücreleri harekete geçirmek ve sonunda bu mutantlaşan adamları köle olarak kötücül gruplara satmaktır. Eli kolu bağlanan Wade seksi ve psikopat Francis’in uyguladığı işkenceler ve verilen serumlarla kendi gücünü keşfeder. Kendini çok çabuk yenileme gücüne sahip olmuştur. Fakat bu mutantlaşmanın bir yan etkisi ortaya çıkar. Wade’in bütün vücudu ve yüzü yanık yaralarıyla dolmuştur. Wade, onlardan kaçar. Artık onun yeni güçleri vardır. Kırmızı maskesini takıp, kendine isim olarak sıradaki ölecek kişinin kim olduğu üzerine oynanan bir bahis oyununun adını alır. Ve ardından onu bu hale getiren kişileri tek tek indirmek için intikam avına çıkar.

Filmde X-Men soyundan gelen bazı süper kahramanlar da yer alıyor. Örneğin; Demir Adam Colossus. Oldukça iyi niyetli, kimseyi kırmayan, küfür etmeyen, babacan bir tarza sahip. Ya da Colossus’nun yetiştirdiği ergen Negasonic Teenage Warhead. Ateşe dönüşme özelliği olan Warhead, kendi çapında takılan, kimseyi umursamayan bir kız olarak karşımıza çıkıyor. Bu ikili filmin finalinde Deadpool’a yardıma koşuyor. Ama Colossus daha çok Deadpool’u kendi tarafına çekmek derdinde. Colossus o yardımı bir şartla kabul ediyor. Deadpool’u kahraman erkeklerin dünyasına geçmesi şartı koyuyor. Yani, Deadpool’un ilerleyen seri filmlerinde belki de süperkahraman arkadaşlarının tavsiyelerine uyup dünya için daha faydalı ve merhametli biri olması muhtemel.

00cb8dc6-a11c-4c92-8755-5c268745172e

Deadpool, Fabian Nicieza ve Rob Liefeld tarafından ilk olarak New Mutants’ın 98. sayısında kötü karakter olarak çıkmıştı. Sonra Wolverine’nin kurduğu X-Force’a katılıp iyilerin safına geçmiştir ama tam olarak iyi bir karakter değil Anti-Kahramandır. Yaratıcılarından Rob Liefeld bir “Teen Titans” hayranıdır ve Deadpool oradaki Deathstroke’un parodisi olarak yaratılmıştır. Deathstroke’un gerçek adı Slade Wilson’dır Deadpool’un ise Wade Wilson’dır. Yani Wilson soy ismine oldukça aşinayız.

Peki yetenekleri? Deadpool’un sınırları vardır, kadın ve çocuk öldürmez. Düşmanlarını her öldürüşüne özen gösterir. Ninja eğitimi vardır ayrıca çok da iyi nişancıdır; her silahı kullanabilir. İyileşme yeteneği çok güçlüdür. Kafasının ya da vücudunun herhangi bir parçasının kopmasına alışıktır. Deadpool‘un iyileşme yeteneği Wolverine‘e göre daha iyidir ve ona süper insan kuvveti de verir. Zehir ve alkol benzeri şeylere dayanıklıdır asla sarhoş olmaz. Görsel hafızası çok iyidir kolayca unutmaz. Ayrıca ölümsüzdür.

Gelelim filmin genel atmosferine. Film jenerikte oyuncuların, yönetmenlerin ve karakterlerin isimlerini vermek yerine bununla alay ederek başlıyor, “bunalım ergen, paragöz hıyar yönetmen, dangalak başrol oyuncusu, gereksiz adam, boş tip” gibi terimler kullanıyor, ama filmin baş kahramanları senaristler olarak geçiyor. Kesinlikle filmin kendisini bir ti’ye alma durumu var. Yani seyirciye, “Biz bile kendimizle dalga geçiyoruz, o yüzden bizi fazla ciddiye almayın.” diyorlar. Filmin dili epey edepsiz, mizahı çok kuvvetli, gülmediğiniz tek bir sahne bile yok! Filmden küçükte bir not geçelim. Yönetmen Miller birçok sahneyi akışına bırakarak sık sık doğaçlama yöntemine başvurmuş. Bazı sahnelerde geçen komik replikler kendiliğinden oluşmuş.

1455480039-deadpool-trailer-brown-pants-red
Deadpool: DURUN! Neden kırmızı bir kostüm giydiğimi merak ediyor olabilirsiniz. Nedeni ise, kötü adamlar beni kanarken görmesin diye. (Sol taraftaki silahlı adamı işaret ederek). Bu işte benim gibi düşünüyor… Kahverengi pantolon giymiş!
– Oha yüzüne bakmak ne kadar zor. + Dişli testis gibiyim. – Sanki Freddy Krueger’ın surayı Utah haritasıyla çiftleşmiş. + Aynen öyle.
– Oha yüzüne bakmak ne kadar zor.
+ Dişli testis gibiyim.
– Sanki Freddy Krueger’ın suratı topografik Utah haritasıyla çiftleşmiş.
+ Aynen öyle.
Weasel: Korkunç görünüyorsun. Bir avodakonun daha eski bir avokado ile seks yapmış hali gibisin. Wade Wilson: Teşekkür ederim.
Weasel: Korkunç görünüyorsun. Bir avodakonun daha eski bir avokado ile seks yapmış hali gibisin.
Wade Wilson: Teşekkür ederim.

Popüler kültür ile fazlaca dalga geçen filmde birçok filmin ve oyuncunun göndermesini görmek mümkün. Mesela bir sahnede Deadpool, karakteri canlandıran Ryan Reynolds ile alay ediyor. X-Men‘den tutunda, Inception‘a, 127 Hours‘dan, Karayip Korsanları‘na kadar ciddi alaylar mevcut. Inception göndermesinde şöyle diyor; “O zaman şimdi 16 duvar mı yıkmış oluyorum?” 127 Hours’daki kolun kesildiği sahneyi ise bire bir canlandırıyor. Karayip Korsanları için “Kaptan Dead Pool” cümlesini kullanıyor. Deadpool, filmin sonunda yer alan bir sahnede Ferris Bueller’s Day Off filmini de unutmuyor. Bitmeyen aksiyon sahnelerinde bizim hınzır kahramanımız düşmanlarını öldürürken bile yersiz yersiz cümleler kullanarak izleyiciyi güldürmeyi başarıyor. O anda aksiyonu unutup Deadpool‘un diline takılıyorsunuz yeniden. Filmin müzikleri çeşitlilikle harmanlanmış kurgusal geçişleri gibi, karman çorman bir sıralamada ilerliyor. Örneğin bir anda Rap’ten, Woodstock Çiçek Çocuklar çağı parçalarına ve oradan da 80’ler Romantik Slow şarkılara geçiş yapıyor. Favori şarkım ise budur.

Ryan Reynolds, Deadpool karakteri için doğru bir tercih olmuş. Açıkcası onun yerine kimi koysam tutturamam. Zaten Reynolds‘ın daha önceki film skalalarından alışığız komediliklerine. Bu arada aktör 5. kez kahramanlığa soyunuyor. Daha önce X-Men‘de, Blade: Trinity‘de, Green Lantern‘de ve R.I.P.D‘de izlemiştik. Ancak bu filmler ciddi hayal kırıklıkları yaratmıştı Reynolds’da. Hatta bazı röportajlarında bir daha süper kahraman olmak istemem diyerek daha önce rol aldığı filmlerin kariyerine zarar verdiğini dile getirmişti. Tüm bunlara rağmen Reynolds, sonunda Deadpool ile aradığını bulmuşa benziyor. Filmdeki kıvraklığı, haraketleri, kullandığı dili, bedeni derken gerçekten bir Deadpool oluyor. Filmin devamında da rol alacak Reynolds. Hatta gelen dedikodulara göre Deadpool, yeni çekilen Wolverine filminde de birkaç sahnede görünecek!

static1.squarespace

Şiddetli ve eğlenceli sahneleriyle, edepsiz kahramanımızın dilinin ayarı yokmuşçasına, dünyayı kurtarmaya hiç mi hiç niyeti olmayan fakat yalnızca kendi kişisel intikamı için kötüleri öldüren enteresan bir adamın hikayesi olan Deadpool’u mutlaka izleyin. Bu arada film tam bitmeden, ki yazıların geçmesinide bekleyin, sakın kalkmayın yerinizden! En sonunda sizi bekleyen filmin devam filminden gelen iki sürpriz haber var 😉

http://www.imdb.com/title/tt1431045/