Malum sonbahar kapımıza dayandı. Yaz geride kaldı. Film festivalleri başladı. Sinema salonlarının yeni sezonu yine dolu dizgin devam edecek.  Herkese hitap edecek olan filmlerde güleceğiz, ağlayacağız, hüzünleneceğiz, eğleneceğiz, korkacağız…

7 Ekim’de başlayacak olan Filmekimi ile birlikte daha önce festivallerde gösterilen ve iyi eleştirler alan filmleri de izleyeceğimiz Ekim ayına şöyle bir göz atalım. Bakalım bizi hangi filmler bekliyor?

“The Birth of a Nation”

birth-of-a-nation-nate-parker

Konu: 19. yy ’da Virginia’nın tekinsiz ormanlarında, yaşlı heyetiyle konuşması için getirilen genç köle Nat Turner’ın bir kâhin olabileceği düşünülür. Alışılmadık biçimde zeki olan ve okuma yazma bilen Nat İncil’i anlaması ve kölelerin rahibi olması için teşvik edilir. Nat’in efendisi onun rahiplik becerilerinden başka bir şekilde yararlanmak ister ve onu seyyar rahip yapar. Bu seyahatlerinde köleliğin birçok yüzünü gören Nat düşünülenden çok farklı bir lider haline gelir.
Yönetmen – Oyuncular:  Nate Parker (Yönetmen, Başrol),  Armie Hammer, Mark Boone Junior
Vizyon: 7 Ekim

“The Voyage Of Time: The IMAX Experience” (Belgesel)

Voyage_of_Time_-_Life_s_Journey_1

Konu: ‘Voyage of Time’ evrenin başlangıcından sonuna kadar her daim başrol oynayan doğayı ve canlıları resmeden bir belgesel niteliğinde.
Yönetmen – Oyuncular:  Terrence Malick (Yönetmen) – Brad Pitt, Cate Blanchett, EmmaThompson (Anlatıcılar)
Vizyon: 7 Ekim

“Under The Shadow”

under-the-shadow

Konu: Hikaye İran-Irak savaşı sırasında Tahran’da geçiyor. Shideh, kocası zorunlu görev için başka bir şehre gönderildiğinde, devam eden bombardımanların yol açtığı tehlikeye rağmen kızıyla birlikte evlerinde kalmakta ısrar eder. Fakat insanların birer birer terk ettikleri apartmanda yalnız kalan anneyle kızı sadece savaş uçakları değil, bir hayalet de tehdit etmeye başlar.
Yönetmen – Oyuncular: Babak Anvari (Yönetmen) – Narges Rashidi, Bobby Naderi, Arash Marandi (Oyuncular)
Vizyon: 7 Ekim

“The 13th” (Belgesel)

the-13th-ava-duvernay-newt-gingrich

Konu: Afro-America Belgeseli
Yönetmen : Ava DuVernay
Vizyon: 7 Ekim (Tüm Dünya – Netflix)

“The Girl On The Train”

girl-on-a-train-emily-blunt-rebecca-ferguson-haley-bennett-the-girl-on-the-train-emily-blunt

Konu: Film, işsiz alkolik ve günlerini tren yolculukları yapıp sorunsuz ve muhteşem çiftleri gözlemleyerek geçiren bir kadına odaklanıyor. Gerilim ve gizem türü film işsiz, alkolik ve günlerini tren yolculukları yapıp sorunsuz ve muhteşem çiftleri gözlemleyerek geçiren bir kadına odaklanıyor. Genç kadın mükemmel olduğunu düşündüğü bir çifti izlerken mükemmel çiftteki kadının cinayete kurban gitmesiyle sarsılıyor. Cinayetin gizemini çözmeye çalışan kadın cevapsız sorular içinde bir cevap arıyor.
Yönetmen – Oyuncular: Tate Taylor (Yönetmen) – Emily Blunt, Rebecca Ferguson, Haley Bennett, Justin Theroux, Luke Evans, Allison Janney, Edgar Ramirez, Lisa Kudrow ve Laura Prepon (Oyuncular)
Vizyon: 7 Ekim

“Christine”

christine_06

Konu: Christine, 1974 yılında Florida’da Sarasota’da çalışan 29 yaşında hırslı bir muhabirdir. Christine sahip olduğu yeteneğin farkındadır fakat 70’lerde kadınların kariyer yapma konusunda yaşadığı zorluklar onu da etkiler. Özellikle de terfi almak konusunda yaşadığı rekabet, iş arkadaşına beslediği karşılıksız aşk ve düzensiz bir ev hayatı kendisini dağıtmasına yol açar.
Yönetmen – Oyuncular: Antonio Campos (Yönetmen) -David Alexander, Bernie Ask, Lindsay Ayliffe  (Oyuncular)
Vizyon: 14 Ekim

“Certain Women”

Konu: Amerikan Northwest geniş açık ovaları ortasında kendi yollarını bulmaya çalışan 4 kadını konu alan yapım, ofiste cinsiyetçiliğe maruz kalan bir avukat, rüyasındaki evi inşa etme isteği sebebiyle sevdiği adamla çatışma içerisinde kalan bir anne ve yalnız bir çiftlik kızıyla garip bir bağ kuran genç bir hukuk öğrencisini konu alıyor. Kadınların hikayeleri sıradan fakat güçlü bir şekilde kesişmeye başlarken, onlar da kendilerini tanımlamaya başlarlar…
Yönetmen – Oyuncular: Kelly Reichardt (Yönetmen) – Kristen Stewart, Michelle Williams, Laura Dern  (Oyuncular)
Vizyon: 14 Ekim

“The Accountant”

The Accountant

Konu: Christian Wolff dahi denebilecek bir matematik uzmanıdır. İnsanlardan çok rakamlarla içli dışlı olan karakter normal bir muhasebe uzmanı gibi görünse de aslında dünyanın en tehlikeli suç örgütleri için freelance olarak çalışmaktadır. Hazine Bakanlığı’nın Suç Yürütme Birimi kendisini araştırmaya başladığında dikkat çekmemek için sıradan gördüğü tehlikesiz bir müşteriyle anlaşan uzman, robotik şirketinde çalışan muhasebe uzmanı kısa bir sürede müşterisinin o kadar da sıradan bir problemi olmadığını fark eder. Christian hesaplarda keşfettiği milyonlarca dolar tutan tutarsızlık üzerine çalıştıkça başına açılan tehlike de büyümeye başlar…
Yönetmen – Oyuncular: Gavin O’connor (Yönetmen) – Ben Affleck, Anna Kendrick, J.K. Simmons, Jon Bernthal ve Cynthia Addai-robinson (Oyuncular)
Vizyon: 14 Ekim

“Moonlight”

mahershalala-ali-moonlight

Konu: Amerikan siyahi bir çocuk olan John’un Miami’de ki uyuşturucu bataklığında ki hayatına ne zaman nasıl ne şekilde girdiğini ve aradan geçen uzun yıllardan sonra bu bataklıktan ne zaman nasıl ve ne şekilde çıktığını konu alan Moonlight filmi aşk ve sevginin insan üzerindeki tesirine değinen hikayedir.
Yönetmen – Oyuncular: Barry Jenkins (Yönetmen) -Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan’Sandy’ Sanderson, Alex R. Hibbert, Janelle Monáe (Oyuncular)
Vizyon: 21 Ekim

“The Handmaiden”

The 25 Most Anticipated Films Of The 2016 Cannes Film Festival

Konu: Bir varis, tatlı bir hırsıza gönlünü kaptırır. Film, Sarah Waters’nın Fingersimth adlı romanından modern bir Kore uyarlamasıdır.
Yönetmen – Oyuncular: Chan-Wook Park (Yönetmen) – Jung-woo Ha, Min-hee Kim, Jin-woong Jo ve Tae Ri Kim (Oyuncular)
Vizyon: 21 Ekim

“In A Valley Of Violence”

In A Valley Of Violence

Konu: Paul adında bir serseri (Hawke), arkadaşını öldüren canilerden intikam almak için küçük bir kasabaya gelir. Kasabanın hotelinde çalışan kızkardeşler Mary Anne (Farmiga) ve Ellen (Gillan), intikam arayışı için Paul’e yardım ederler.
Yönetmen – Oyuncular: Ti West (Yönetmen) – Ethan Hawke, John Travolta, Karen Gillan, Taissa Farmiga, James Ransone ve Burn Gorman (Oyuncular)
Vizyon: 21 Ekim