Unutulmaz filmlerin bestecisi olarak tanıdığımız, usta müzisyen Ennio Morricone‘nin hayatını konu alan belgeselden ilk fragman yayınlandı.

1988 yapımı kült Cinema Paradiso filminde Ennio Morricone ile beraber çalışan yönetmen Giuseppe Tornatore imzasını taşıyan belgesel, geçmişten bugüne büyük ustanın hayatından parçalar taşıyor. Martin Scorsese, Terrence Malick, Gillo Pontecorvo, Bgernardo Bertolucci, John Carpenter, Brian De Palma ve Quentin Tarantino gibi önemli yönetmenlerle de çalışan ve övgüler alan müzisyene, bu belgesel film ile bir saygı duruşunda bulunuyor.

20. yy’ın en tanınmış ve eleştirel takdir görmüş film müzisyenlerindendir. Müziklerini yaptığı film ve televizyon dizilerinin sayısı 500’ü geçer. Bestecinin çalışmaları elektronika’dan rock’a, konçerto’dan avant-garde caz’a kadar çok geniş bir yelpazenin içinde yer alır. Bunların yalnızca %30’u Western tarzında olmasına rağmen, en çok bu işleriyle ün kazanmıştır. Morricone‘nin kalabalık olmayan, rafine müzik tarzı bilhassa İyi, Kötü ve Çirkin (Sergio Leone, 1966) ve Once Upon a Time in the West (Sergio Leone, 1968) gibi klasik Spagetti Western’lerinde kendini gösterir. Daha yakın zamanlarda, Misyon (The Mission,Roland Joffé, 1986), Dokunulmazlar (The Untouchables, Brian DePalma, 1987), ve Cinema Paradiso (Giuseppe Tornatore, 1988) gibi filmlere yaptığı müziklerle konuşulmuş ve iyi eleştiriler almıştır.

The Glance of Music” isimli belgeselin ne zaman vizyona gireceği ise henüz belli değil.

https://youtu.be/wf6jqthzCz8