Fatima, Fas doğumlu Fransız yönetmen Philippe Faucon‘un büyük çapta ses getiren ilk sinema filmi. Fatima, 2016 César Ödülleri‘nden üç ödülle döndü. En Çok Umut Vadeden Kadın Oyuncu ödülü Nesrine rolündeki Zita Hanrot‘a giderken, film, En İyi Uyarlama Senaryo ve En İyi Film ödülünün sahibi oldu.

390673.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx

Film, Cezayir’den gelen Fatima (İlk kez oyunculuk deneyimi yaşayan Soria Zeroual tarafından canlandırılmış) ve onun iki kızının Fransa’da topluma entegre oluşlarını/olamayışlarını sorguluyor. Fatima, boşanmış, kendi başına hayatta kalan, sabahın erken saatlerinden gecenin geç saatlerine kadar çalışan, ek iş yapan, Fransızcayı iyi öğrenmeye çalışan, kızları için yaşayan bir anne.

Fatima’nın iki kızı Souad ve Nesrine için göç ve adaptasyon bir nebze daha kolay; onların dil problemleri yok. Okul ve geniş bir arkadaş çevresi ile kolay adapte olmuşlar.

Nesrine ve Souad’ın  karakter çizimleri gayet sade ve yerinde. Nesrine (Cesar ödülü sahibi Zita Hanrot) 18 yaşında, daha bilinçli, yaşça büyük, eğitimin onun hayatındaki öneminin farkında. Öte yandan Souad (İlk oyunculuk deneyimi yaşayan Kenza Noah Aiche) 15 yaşında, öfkeli, kendini ve çevresini hala keşfetmekte olan genç bir kız olarak gözler önüne seriliyor.

449822.jpg-r_1920_1080-f_jpg-q_x-xxyxx

79 dakikalık Fatima, yaşanmakta olan durumu iyi irdeleyen deyim yerindeyse sakin bir film. Yer yer yavan bile kalabiliyor, filmin göze çarpan tek problemi başrol oyuncusu Soria Zeroual‘ın ilk oyunculuk deneyimi oluşu. Kimi zaman bazı filmlerde göze çarpmasa da, Fatima‘da olduğu gibi bu durum filme yayılabiliyor.

Fatima, muazzam derecede gösterişsiz bir film. Bir o kadar da ilgi çekici denebilir. Film, Fatima’nın günlüğüne yazdıkları ile (Kızları dışında kendini ifade edebildiği tek yer) renkleniyor, Fatima’nın söyleyeceklerine kulak veriyor. Bu yazılar, Fatima’yla benzer bir hayata sahip olan Kuzey Afrikalı yazar Fatima Elayoubi isimli yazardan alıntılanmış.

Fatima, en sonunda, kızının başarısını kontrol ederken, gülüşü yüzünde büyürken filmin başında ifade ettiği, “intifada” işe yaramış oluyor.