Forbes listesi geleneksel ‘en çok kazananlar’ listesine bu kez de yazarları konuk etti. 89 milyon dolarlık servetiyle listede en çok kazanan yazar James Patterson olurken, 26 milyon dolarla John Green ikinci, Veronica Roth da 25 milyon dolarlık kazancıyla listenin üçüncü sırasında yer aldı.

İşte Forbes’a göre 2015’te en çok kazanan yazarlar:

1) JAMES PATTERSON- 89 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 252 MİLYON TL)

Gerilim romanları yazarı 69 yaşındaki ABD’li Petterson, gelirinin büyük bölümünü kurduğu PageTurner vakfı aracılığıyla kütüphanelere, üniversitelere ve devlet arşivlerine bağışlıyor. Esas kahramanı ise psikolog Alex Collins. Patterson bugüne kadar 300 milyondan fazla satan kitaplar yazdı ve 19 kez New York Times listesinde ‘en çok satan’ yazar oldu.

2) JOHN GREEN- 26 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 74 MİLYON TL)

‘Aynı Yıldızın Altında’, ‘Alaska’nın Peşinde’, ‘İlk Aşk’, ‘Aşk Baharı Beklemez’ gibi kitapların yazarı olan 38 yaşındaki John Green’in ‘Aynı Yıldızın Altında’ ve ‘Kağıttan Kentler’ romanları beyazperdeye aktarıldı.

3) VERONICA ROTH – 25 MİLYON 400 BİN DOLAR (YAKLAŞIK 71 MİLYON TL)

‘Uyumsuz- Kuralsız- Yandaş’ üçlemesiyle listenin üçüncü sırasında bulunan 27 yaşındaki yazar Veronica Roth da Hollywood’un ilgisini çeken yazarlardan biri.

4) DANIELLE STEEL – 25 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 70 MİLYON TL)

Pembe roman yazarları arasında Barbara Cartland’ın yerini alan Danielle Steel’in kitapları dünya çapında 500 milyondan fazla satıyor. ‘Uzun Metrajlı Hüzünler’, ‘Beni Böyle Sev’, ‘Zoya’ gibi kitapların yazarı olan 68 yaşındaki ünlü yazar, 25 milyon dolarlık servetiyle listenin dördüncü sırasında yer aldı.

5) JEFF KINNEY- 23 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 65 MİLYON TL)

En etkili ve bilinen roman serisi  ‘Saftirik Greg’in Günlüğü’ olan 45 yaşındaki Jeff Kinney, Time dergisi tarafından ‘Dünyanın En Etkili 100 Kişisi’ listesine de seçilmişti.

6) JANET EVANOVICH – 21 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 60 MİLYON TL)

Uzun yıllar aşk romanları yazmış olan 72 yaşındaki yazar Janet Evanovich, kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan bir şehir kızı olan Stephanie Plum’un hikayelerini anlatıyor. Polisiye ve macera alanında popüler olan bu seri yazarını Forbes listesinde altıncı sıraya taşıdı.

7) J.K.ROWLING – 19 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 54 MİLYON TL)

‘Harry Potter’ serisinin yazarı İngiliz J. K. Rowling, listenin gedikli isimlerinden biri. 50 yaşındaki dünyaca ünlü yazar, 19 milyon dolarlık servetiyle bu yıl da listenin ilk 10’unda yer almayı başardı.

8) STEPHEN KING- 19 MİLYON DOLAR  (YAKLAŞIK 54 MİLYON TL)

Korku ve gerilim romanlarının öncüsü olan Stephen King, ‘Kara Kule’ (Dark Tower) serisinin de yazarı. ‘Yeşil Yol (The Green Mile)’, ‘Medyum (The Shining)’ ve ‘Esaretin Bedeli'(Shawshank Redemption)’ gibi pek çok kitabı ünlü Hollywood filmlerine ilham verdi.

9) NORA ROBERTS- 18 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 51 MİLYON TL)

Bugüne kadar 200’den fazla romanı yayınlanmış olan 65 yaşındaki aşk ve macera romanları yazarı Nora Roberts’ın bilinen eserleri arasında ‘Kara Cadı’, ‘Yarın ve Daima’, ‘Beyaz Düşler’i sayabiliriz.

10) JOHN GRISHAM – 14 MİLYON DOLAR (YAKLAŞIK 40 MİLYON TL)

‘Öldürme Zamanı’, ‘Şirket’, ‘Yağmurcu’ gibi romanlarıyla satış rekorları kıran 61 yaşındaki ABD’li yazar John Grisham, daha önce ceza avukatı olarak çalışıyordu. Kitapları 29 dile çevrilen ve dünya çapında milyonlarca satan ünlü yazar, listenin 10’uncu sırasında yer aldı.