Walter EllasWaltDisney herhalde kendini dünyaya tanıtacak ve öldükten sonra bile yaşamaya devam edecek olan ismini taşıyan, 1923 yılında Los Angeles, Kaliforniya, ABD’de kurduğu Walt Disney Pictures’ın başarıdan başarıya koşacağını sanırım bu kadar tahmin etmemiştir. 7’den 70’e herkesin hayranlıkla izlediği firmanın da bir nevi logosu olan Mickey Mouse‘u bize sevdiren ve daha sonraları ise nice güzel çizgi filmleri hem çocuklarla hem de büyüklerle buluşturan bir dehanın varisleri, onun bu mirasını gururla taşımaya devam ediyor. Ayrıca kurulan tema parkı ile de dünyadan gelen bütün ziyaretçileri hayran oldukları masalsı dünyaya çekmesiyle de gönülleri fetih ediyor.

Walt Disney hiç şüphesiz ki, çizgi film dünyasına birçok mükemmel şaheserler kattı ve katmaya da devam ediyor. Yeni animasyonları sinema salonlarına sunarken, eski olan ve gönülleri fetih etmişleri de birer birer “live action” olarak vizyona çıkarıp, yeni nesilleri eski ile eski nesilleri de genç ile buluşturuyor. Küçüklüğümüzün hayranlıkla izlediği ve hikaye kitapları olarak da okumuş olduğu bu masallar hali hazırda yavaş yavaş buluşmaya başlamışken, sıralarda kimlerin isimleri var, onların bir incelemesini yapalım dedik.

İşte Walt Disney Pictures‘ın beyaz perdeye live action (canlı hareket) olarak aktaracağı ve sinema sevenlerin de merakla bekleyeceği o güzel “fairy tales” yani masallar;

Aladdin

Robert Downey Jr‘ın rol aldığı Sherlock Holmes filmlerinin yönetmenliğini yapan Guy Ritchie, Disney’in 1992 tarihli animasyon klasiğini bir live-action uyarlaması yapmak için görüşmelerde. Live-action versiyonda da “A Whole New World” ile en iyi animasyon ve en iyi şarkıyı Oscar kazanan orijinal müzikal unsurların birçoğunu koruyacağı belirtildi. Bir cinin sihir gücünü kullanarak güzel bir prensesin sevgisini kazanmaya çalışan sokak çocuğu ve hırsızı hakkındaki animasyonda, Robin Williams‘ın  büyük cin olarak unutulmaz bir ses performansı hayat boyu unutulmayanlar arasına girmişti.

The Lion King

1994 yılında popüler bir sahne müziğine uyarlanmadan önce gişelerde 968 milyon dolardan fazla kazanan hasılat yapan, The Jungle Book‘u hayata geçiren Jon Favreau‘ya bir reboot (yeniden çevrilme) yönetmesi görevi verildi. Walt Disney Studios “Yeniden tasarlama” The Lion King’in prodüksiyon hızında olduğunu ve Elton John, Tim Rice ve Hans Zimmer tarafından yazılmış ve Oscar ödüllü “Can You Feeling the Love Tonight”ı içeren orijinal şarkıları yer alacağını belirttiği filmin en kısa zamanda beyaz perdede olacağını söyledi.

Mulan

Disney, canlı aksiyon Mulan’ın 2 Kasım 2018’de gösterime girmesini planladığı ve senaryonun yeniden yazılması için Jurassic World ve Avatar 2 yazarları Rick Jaffa ve Amanda Silver‘la anlaştığını belirtmişti. Genç bir Çinli kadının babasını kurtarmak için kendisini bir savaşçı kılığına girdiği filmde Mulan rolü için Çinli bir oyuncu bulmak için yakında global bir döküm araştırması yapılacaktır. Dünya çapında 304 milyon dolar kazanan orijinal 1998 filmi, Ming-Na Wen ve Eddie Murphy‘nin seslerini taşıyordu.

The Little Mermaid

Broadway’in “Hamilton” şampiyonu yaratıcısı Lin-Manuel Miranda, Disney’in söz yazarı Alan Menken ile Hans Christian Andersen‘in halk hikayesinin canlı bir uyarlaması için bir araya geliyor. Menken’in iki Oscar kazandığı, 1989 tarihli Disney animasyonunda önceden var olan şarkıları karıştırılacak. Miranda’nın orijinali sevdiği biliniyor, oğlu Sebastian’ı bile müzikaldeki o turuncu yengeçten sonra adını vermişti.

Cruella

Bu köken hikayesi, Emma Stone‘un ilk kez 1961 yılında görülen animasyon 101 Dalmaçyalılar’da berbat Cruella de Vil olarak canlandıracak. Glenn Close daha önce 1996’da canlı aksiyonun yeniden yapılanmasında kürklü kötü kadını canlandırmıştı.

Dumbo

Alice In Wonderland‘ı canlandıran ve canlı bir eylemle Disney için gişede şutunu atan Tim Burton, muazzam kulakları yüzünden gülünç bir genç filin 1941 filminin yeniden yapımcılığını başlatarak, kamera arkasına geçmeye hazırlanıyor. Transformers’ın üç filminin senaristliğini yapan Ehren Kruger, Dumbo için de kalemini kullanacak.

Peter Pan

Disney’in Pete’s Dragon‘nun 2016’daki yeniden yapımını yöneten David Lowery, Peter Pan‘ın canlı aksiyon uyarlamasına yardım edecek. 1953 animasyonlu klasiği, yaşlanmayan Neverland’lı çocuk hakkında J.M. Barrie romanının en başarılı uyarlaması olmayı sürdürüyor.

Tinker Bell

Reese Witherspoon kendi canlı aksiyon filminde Peter Pan’ın peri arkadaşı olarak oynanacak. Rol daha önce Julia Roberts tarafından Steven Spielberg‘in Hook‘unda oynandı.

The Sword in the Stone

“Game of Thrones” yazarı Bryan Cogman, genç bir Kral Arthur’un eski büyücü Merlin’le olan maceralarını izleyen 1963 animasyonunun canlı aksiyon yeniden yapımı için senaryo yazıyor.

Pinocchio

Disney’in 1940 yılında yayınlanan ikinci animasyon filmi canlı aksiyon tedavisi için geliştirildi. Gerçek bir çocuk olma hayalindeki ahşap bir kukla hikayesi Guillermo del Toro ve Robert Downey Jr. tarafından diğer stüdyolar için de gözlenmeye başlandı.

Winnie the Pooh

Listen Up Philip‘in yazar-yönetmeni Alex Ross Perry, ilk olarak 1966’da Disney tarafından canlandırılan, bal seven ayıyı canlı bir şekilde ele alıyor. Kitaptaki Christopher Robin’in yetişkin bir versiyonu üzerinde durulacak. Winnie the Pooh yazarı A.A. Milne hayatına da göz atılan filmde Domhnall Gleeson ve Margot Robbie rol alacak ve 2017’de vizyona girecek.

Night On Bald Mountain

Belki de daha şaşırtıcı önerilen uyarlamalardan biri, Disney’in 1940 klasik müzik filmi, Fantasia‘nın devamı the Night on Bald Mountain‘i yeniden yaratmaktır. Rus bestecisi Modest Mussorgsky‘nin müziğinin ayarlarıyla ölü ruhları kaldıran ve güneş yükselmeden önce gece zevk için kargaşa yaratan karanlık kanatlı yaratık merkezli diyalog içermeyen bir dizisi.

Disney, daha önce Nicolas Cage’in başrolünü oynadığı ve 2010 yılında beyaz perdeye aktardığı 215 milyon doların üzerinde bir başka ikonik Fantasia dizisinden esinlenen bir film Sihirbazın Çırağı’nı yayınlamıştı.

The Jungle Book 2

Yönetmen Jon Favreaunun klasik 1967 animasyonunu live action olarak Nisan 2016’da gösterime girmesinin ardından gişelerde 966 milyon dolar kazanması, dolayısıyla başka bir netice sağladı. Devam filminde Favreau ve yazar Justin Marks’ın yanı sıra ormanın hayvan koruyucusu tarafından yetiştirilen yetim Mowgli’yi oynayan genç aktör Neel Seth de geri dönecek. İkinci film 2019 vizona girmeyi planlıyor.

Maleficent 2

Angelia Jolie, Disney’in 1959 yapımı animasyonu Sleeping Beautyde ilk kez görülen kötü büyücüyü oynamak için geri dönecek. Yeni film Maleficentın 2014’te gişelerde 758 milyon doları aşan maddi başarıyı izliyor. İlk filmin yazarı ve ayrıca The Lion King ve Beauty and the Beast‘in de senaristliğini yapan Linda Woolverton, bu ikinci filmde de kalemini konuşturacak.

Prince Charming

Cinderella‘nın 2015 yılında gişelerde 543 milyon doları gibi bir hasılatı yapmasından sonra Disney’in 1950 animasyonundan çeşitli öğeler ödünç alarak odağı şimdi yakışıklı prens döndürüyor. Ancak, Başlığın Prens Charming’i Cinderella’da görülen Prens Charming mi olacak, Snow White and the Seven Dwarfsdaki mi yoksa başka birisi mi, netlik kazanmış değil.

Rose Red

Ünlü olarak, Disney’in ilk animasyonu 1937’de ortaya çıkan Snow White and the Seven Dwarfs oldu. Bu yeni çekimde Snow White’in kız kardeşi, Grimm masallarında yer alan ve cücelerle birlikte zehirli elmayı ısırdıktan sonra Snow White’i kurtarmak için çalışan Rose Red’in merkezinde olacak.

Beauty and the Beast

Emma Watson ve Dan Stevens, 2017 yılının en çok beklenen filmlerinden birinde rol alıyor. Mayıs ayındaki ilk fragman, ilk 24 saatinde 91.8 milyon kez izlenerek rekor kırdı.  Luke Evans, Ewan McGregor, Emma Thompson ve Ian McKellen‘in de bulunduğu 1991 animasyonunun canlı aksiyonu, 17 Mart’ta yayınlanacak.