ABD’li aktör/komedyen Jordan Peele‘in ilk film projesi olan Get Out düşük bütçeli olması, elde ettiği yüksek gelir ve elbette ilgi çekici konusuyla tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda. Filmin başrolünde Black Mirror dizisiyle tanıdığımız İngiliz oyuncu Daniel Kaluuya yer alıyor.

Filmin konusuna gelecek olursak, yetenekli bir fotoğrafçı olan Chris Washington, (Daniel Kaluuya) hafta sonunu kız arkadaşı Rose‘un (Allison Williams) ailesinin evinde geçirmeye hazırlanmaktadır. Ciddi anlamda hazırlanmaktadır çünkü Chris bir Afro-Amerikandır ve Rose’un ailesinin bundan haberdar olup olmadığını bilmek ister. Rose, bu soruya gülerek ve güvence vererek cevap verir.

Yolculuk başlar, şehir dışındaki güzel eve varırlar ve insanlar tanışır. Rose’un psikiyatr olan annesi Missy ve doktor olan babası Dean oldukça yakın davranırlar. Film bu noktaya kadar basit bir konuya sahip gibi duruyor. Sevgili-aile tanışması. Sonrasında, Rose’un ürpertici abisi Jeremy’nin ortama dahil olmasıyla Chris bir şeylerden şüphe duymaya başlar. Evdeki Afro Amerikan çalışanlarda bir farklılık sezer ve kuşkuları artar.

İşte Get Out ritmini burada bulmaya başlıyor. Rose’un psikiyatr annesi Missy’nin hipnoz yeteneklerinin masada konuşulması, izleyiciye ilerleyen dakikalarda olabilecek şeyleri işaret ediyor. Bir gece, Chris’in garip bir şekilde Missy tarafından hipnoz terapisine ‘maruz kalması’, Chris’in sigarayı bırakmasını sağlar. Bu hipnoz sırasında Chris’in çocukluğu, annesinin ölümü ve onun tepkileri açığa çıkar. Chris kendini bir boşlukta süzülüyormuş gibi hisseder. Film, yansıtılması gereken bu ruh halini oldukça başarılı görselleştirmiş.

Irkçılık problemini elbette dram türüyle aktarmak, anlatmak mümkün ve bu en olası yollardan biri olabilir fakat Get Out, bu çizgiyi aşarak, ırkçılığı gerilim-gizem temasıyla birlikte anlatıyor. Filmde de adı geçen Obama‘nın burada kendi ülkesindeki sinema üzerindeki etkisinden bahsetmek gerek. 8 yıllık yönetimi boyunca artmış ve cesaretlendirilmiş bir Afro Amerikan sinema akımı var. Filmlerin başarılı yada başarısız olması değil, olabiliyor olması temel konu. 12 Years a Slave, Moonlight, Fruitvale Station, Creed, Fences, Birth of a Nation ve Selma gibi adından söz ettirmiş filmler örnek gösterilebilir.

Irkçılık çok küçük şeylerin, sözlerin altında saklanabilir veya Get Out filminde olduğu gibi yaptırımları / sonuçları çok daha farklı şekillerde de olabilir.
Get Out, korku-gizem türünün ötesinde ve iyi yönetilmiş bir film. Direkt ve dolaylı yoldan verdikleriyle daha çok konuşulacak ve izlenecek gibi.