Young Adam, Perfect Sense ve Starred Up gibi filmlerle adını duyuran İskoç yönetmen David Mackenzie, 2016 yılında yönettiği “Hell or High Water” filmi ile Akademi Ödülleri‘nde dört dalda adaylığa layık görülmüştü.
Prömiyerini geçtiğimiz yıl Cannes Film Festivali‘nde yapan Hell or High Water, kelime anlamıyla “iki eli kanda dahi olsa” demek. Film, bu anlamı tamamıyla taşıyor. Oyuncu kadrosunda Chris Pine, Ben Foster ve usta oyuncu Jeff Bridges yer alıyor.


Film, iki kardeşin Amerika’nın güneyinde, Texas’ta küçük bankalar soyarak ve sürekli yolda olarak geçirdikleri zamanı aktarıyor. Toby Howard (Chris Pine) ve abisi Tanner Howard (Ben Foster) farklı sebeplerle bu soygunlara kalkışırlar. Büyük kardeş Tanner, hapisten yeni çıkmıştır ve kendince yapacak daha iyi bir şeyi yoktur, Toby ise çocuklarına bir gelecek bırakmak adına bu soygunlarda yer alır.

Film ilerler, soygunlar yapılır ve elbette kasabayı birbirine katan bu ikiliye karşı gelecek bir şerif çıkar. Emekli olmasına sayılı zaman kalan Marcus Hamilton, bu işe son enerjisini harcar. Kızılderili ortağı Alberto ile beraber onlarda kardeşimsi bir ikili olur. Bir yanda iki öz kardeş gergin, yarı planlı yarı plansız bir şekilde yol alırken, diğer yanda iki huysuz memur arkadaş planlı bir şekilde onların peşindedir.

 

Modern zaman kovboylarının hala boy gösterdiği Texas, kara komedi/western türünü resmetmek adına iyi bir seçim olmuş. (Her ne kadar çekimleri New Mexico’da yapıldıysa da)
Kartların açıldığı, kamyonetlerin kurşunlandığı yerlerin hikayesini anlatıyor Hell or High Water. Amerika’nın kuru köşelerini, sert kasabalarını, country müziklerini dinleterek anlatıyor.
Ekstra not; film, Texas’ın kurallarını es geçmiyor; Toby’nin ergen oğluna bira uzattığı sahne bazı izleyiciler tarafından garipsenebilir fakat Texas eyaleti, reşit olmayanların legal olarak spesifik yerlerde alkol tüketebildiği eyaletlerden biri.

Neo-Western olarak da adlandırabileceğimiz film, modern zaman kovboylarının “cool tavırları” ile süsleniyor. Kovboylar elbette başından beri “cool tavrı” yansıttı fakat günümüzde geçen filmlerde bu karakterler/kavramlar elbette evriliyor.
Hell or High Water, Amerika’nın tozlu bölgelerinden borç, kardeşlik, kayıp gibi şeyleri izleyiciye gösteriyor ve uzun yıllar daha göstermeye aday.