Evet 2015 yılını bitirmek için geri sayıma hazır mıyız? “Evet” dediğinizi duyar gibiyiz. Filmiydi, senaryosuydu ve yönetmeniydi derken, 2015 yılının öne çıkanlarını derlememek olmazdı. Bu sene kuşkusuz ki festivallerden çıkan muazzam yapımları izledik, araştırdık, konuştuk ve aralarında izleyemediklerimizi merak ettik. Sadece filmler değil, oyuncular, yönetmenler, senaryolar ve performanslar tüm eleştirmenlerin markajına girmiş büyük övgüler toplamıştı. Haliyle bize de yılın sonuna geldiğimiz şu zamanda, geçen sene yaptığımız gibi, 2015 öne çıkanlar dosyası hazırlamak düştü. Listemize festivallerden gelen yorumlar, izlediklerimiz ve derlediklerimizden yola çıkarak bir filmin olmazsa olmazı yönetmenleri de ağırlayalım dedik.

THOMAS MCCARTHY 

Thomas-McCarthy-007

Önceki üç filmiyle (“Hayatın İçinden”, “Misafir” ve “Kazananlar Kulübü” ) güven duyduğumuz Amerikan bağımsızlarından Thomas McCarthy, listenin başını çekiyor. Yönetmen en son başrollerinde Micheal KeatonMark Ruffalo ve Rachel McAdams‘ın yer aldığı Spotlight filmini çekti. Festivallerden övgüler ile ayrılan filmde yönetmen ön plandaydı. Kullandığı çekim teknikleri ve hikayenin akışı ile açıkcası bir Oscar heykeline kavuşacağını düşünmek pek yanlış olmaz. Gerçek bir hikayeden uyarlanan film, Katolik bir kilisenin adının çocuk tacizine karışması ve Boston Globe gazetesi muhabirlerinin bu olayı çözme girişimlerini anlatıyor. Filmin diğer rollerinde Liev Schreiber, John Slattery,Stanley Tucci, Billy Crudup, Jamey Sheridan ve Len Cariou gibi isimler bulunuyor.

DAVID O. RUSSELL

behind-closed-doors-with-david-o-russell-37-20388

David O. Russel‘e hepimiz aşinayız. Çünkü yönetmenin film skalasında gerçek anlamda çok iyi filmler mevcut. Fighter, Three Kings, Silver Linings Playbook ve American Hustle gibi kendi yıllarına damga vuran yapımlar Russel’in her zaman ne kadar başarılı bir yönetmen olduğunu kanıtladı. Russel şu aralar yeni filmi Joy ile Akademinin markajına girmeye hazırlanıyor. Üçüncü kez çalıştığı Jennifer Lawrence filmin başrolünde yer alıyor. Joy filmi, Long Island’da yaşayan üç çocuklu yalnız bir anne olan Joy Mangano’nun başarılı girişimcilik hikayesini anlatıyor. Mangano’yu Jennifer Lawrence, onun babasını ise Robert De Niro canlandırıyor. Bakalım bu film Russel’a şans getirecek mi? Bekleyip, göreceğiz.

TODD HAYNES

todd-haynes

1961 doğumlu Todd Haynes bu yıl Carol filmi ile öne çıkan yönetmenlerden. Yönetmen daha önce I’m Not There, Far from Heaven, Velvet Goldmine ve Safe gibi muhteşem filmlere imza attı. Haynes uzun süredir film çekmedi. 2007 yılında sektörden geri çekildi ve bazı dizileri yönetmeye başladı. Sanırız dedik Todd Haynes bir daha film çekmeyecek? Ama durum hiçte öyle olmadı. Yönetmen festivallerden büyük övgüler toplayan Carol filmi ile sahalara muazzam bir dönüş yaptı. Oscar yarışında ki yerini alacağına eminiz. Ancak heykeli kucaklaması biraz zor olabilir. Zira o kategoride Steven Spielberg ve Ridley Scott gibi yönetmenler Haynes’ın şansını düşürebilir.

STEVEN SPIELBERG

Steven Spielberg Wallpaper @ Go4Celebrity.com

Spielberg gibi usta bir yönetmen bizce her zaman ön planda olmalı. Uzun bir zaman filmini görmedik sinemada. En son yönetmen 2012 yılında Lincoln filmini çekmişti. Üç yıl kadar ara verdi. Haliyle büyük bir merak uyandırdı. Acaba ne zaman nasıl bir film ile dönecek? sorularını sormaya başlar olmuştuk. Derken ustamız başrolünde iki Akademi ödüllü Tom Hanks‘in olduğu ‘Bridge of Spies’ filmi ile geri dönüş yaptı. Ama ne dönüş! Film şimdiden bu seneki Oscar ödüllerinde “En İy Film” kategorisini zorlayacak filmlerden biri olarak konuşulmaya başlandı bile. Filmin detaylarını daha önce hazırladığımız “Yakında” dosyasından okuyabilirsiniz. Yönetmen kendi kategorisinde Oscar alır mı bilinmez. Bilinen birşey varsa oda Spielberg’ün her zaman Hollywood’un gözde yönetmenlerinden birisi olması. Saygıyla selamlıyoruz…

JUSTIN KURZEL

792338-justin-kurzel-639x360

Daha önce çektiği The Snowtown Murders, The Turning ve Blue Tongue filmleri ile başarısını ispat eden genç yönetmen Kurzel, Shakespeare uyarlaması Macbeth ile bir kez daha gönülleri feth etti. Tüm festivallerden büyük övgüler ile ayrılan Macbeth filminin yönetmeni en çok Cannes’de konuşuldu. Hollywood’un yeni gözde yönetmenler kervanına katılan Kurzel, bu gidişle daha çok canlar yakacağa benziyor. Michael Fassbender ve Marion Cotillard‘lı Macbeth ile şahaneler yaratan Kurzel’in sıradaki filmide oldukça dikkat çekici. Bir kez daha Fassbender ve Cotillard‘la çalışacak olan yönetmen günümüze kadar kısa filmi ve dizi uyarlaması yapılan Assassin’s Creed oyununu sinemaya uyarlamaya hazırlanıyor. Hatta çekimleri neredeyse bitti. Bu film ile de çok konuşulacağa benziyor. Oscar’da şansı olur mu bilinmez.

ALEJANDREO GONZALEZ INARRITU 

alejandro-gonzalez-i

Geçen senenin Birdman filmi ile Oscar kazanan yönetmeni Gonzales, bu yıl The Revenant ile yine ön planda. Bu zamana kadar çekmiş olduğu film skalasına şahane filmler sığdıran yönetmen The Revenant‘ta bu kez yanına Leonardo DiCaprio ve Tom Hardy‘i alıyor. Gonzalez, ikinci kez Oscar alamayabilir, çünkü iki sene üst üstte tarihte görülmemiştir aynı yönetmenin ödül alması. Ancak film bizce “En İyi Görüntü”, “En İyi Erkek Oyuncu (Leo)”, “En İyi Uyarlama Senaryo” ve “En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu (Tom)” dallarında aday olacaktır ve muhtemelen de bu adaylıklardan bir kaçını kazancaktır. Zaten, Alejandro Gonzalez Inarritu ne çekse güzeldir, illa ki güzel olur.

LENNY ABRAHAMSON 

image

2014 yılında muhteşem “Frank” filmi ile tanıştığımız yeni yönetmen Lenny Abrahamson, Room filmi ile bir kez daha başarısını ispatlayarak 2015 yılında öne çıkıyor.

1966 doğumlu yönetmen, Emma Donoghue‘nin 2010 yılında bestseller olmuş kitabını beyazperdeye uyarlayarak ortaya tadından yenmez bir işçilik sunuyor. Özelliklede bu filmdeki oyuncu tercihi içinde ayrı bir övgüyü hak ediyor. Filmde anneyi canlandıran Brie Larson bir ışık gibi parlayarak bu seneki Oscar’ın bizce “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinin kazananı olacak. Bu gidişatla Abrahamson daha nice iyi filmler çekecek gibi görünüyor.

GEORGE MILLER

222

Mad Max: Fury Road ile 2015 yılına damgasını vuran usta yönetmen Miller’ı bu listeye almasaydık olmazdı. Mad Max’in yeni versiyonu ile bize öyle bir film sunmuştu ki sinematografik açıdan belki de 2015 yılının en iyisiydi.

Miller bu zamana kadar çok önemli filmlere imza attı.  Çılgın Max’ler haricinde 2006 yılında Happy Feet filmi ile En İyi Animasyon Filmi Akademi Ödülü’nü kazandı. Adaylıkları da vardı elbet. Bunlar; 1992’de Lorenzo’s Oil (Lorenzo’nun Yağı) filmi ile En İyi Özgün Senaryo Akademi Ödülü ve 1995’te Babe ile En İyi Film Akademi Ödülü ve En İyi Uyarlama Senaryo Akademi Ödülü’dür.

J.J. ABRAMS

2014 NBCUniversal TCA Winter Press Tour Portraits

Star Wars: Force Awakens ile iyi bir iş çıkartan Abrams,  bu yıl çok konuşuldu. Böylesine zor bir filmin üstesinden gelmeyi başardı.

Aslında Abrams’a pek de yabancı sayılmayız. Kendisi bir dönem kült olmuş Lost, Alcatraz, Frince ve Almost Human gibi dizilerin yapımcı koltuğunda oturmuş ayrıca birkaç bölümüde çekmiştir. Şu aralar ise Stephen King‘in 22/11/63 kitabının dizi uyarlaması ile meşguldur. Star Wars filmini Lucas ekibi bu yıl ona emanet etti. Sir George Lucas, Abrams için, “Bu filmi iyi çekeceğine dair hiç bir şüphem yoktu” demiş, onu her zaman desteklemiştir. Bu filmden sonra Abrams bir daha Star Wars çekmeyeceğini belirtti. Sanırız jübilesinide bu filmle yapmış oldu.