if_i_stay_2014_movie-wide

Kitapların filminin çekilmesi son yıllarda yükselişe geçmesine rağmen, sinemanın ilk zamanlarından beri karşılaştığımız bir durum; fakat genç-yetişkin dediğimiz roman türünün sinemada bu kadar kendine yer edinmesi sadece 9-10 yıl öncesinde patlama yaşayan bir akım oldu. Özellikle Twilight ile önü açılan, genç-yetişkin hikayelerinin bir daha önüne geçilemedi; sinemadan elini eteğini çekmeside uzun yılları bulacak gibi görünüyor, çünkü eleştirel anlamda küt kalan filmler olsalar da yüksek gişe rakamları yakalıyorlar.

If I Stay, Gayle Forman’ın New York Times çok satanlar listesinde bulunan aynı adlı romanından uyarlanmış. Filmin yönetmenliğini küçük ekranda iyi bir kariyere sahip R.J. Cutler, senaristliğini ise daha önce yine genç işi Whip It ve What to Excpect When You’re Expecting gibi filmlerde çalışmış Shauna Cross yapıyor. If I Stay, bir çok iyi ögeye sahip fakat bir bütün olmayı başaramayan bir film. Görüntü yönetmeni iyi iş çıkarmış fakat kullandığı mükemmel görüntüler senaryoya ya da işleyişe katkı sağlayamıyor, filme hizmet etmekten çok uzak. Zamanda bir ileri bir geri şeklinde ilerleyen senaryo, işin içine bir de ana karakterimizin arafta kalması durumu eklenince; filmi akıcı yapmaktan çok kafa karıştıran bir noktaya getiriyor.

ap_if_i_stay_01_mt_140822_16x9_992

Mia, müzisyen bir aileden gelen, müzisyen olmaya çalışan çok yetenekli bir lise öğrencisidir. Babası gençliğinde punk rock grubunda baterist ve solist olarak yer almış, annesi de grubun en büyük hayranlarından birisiymiş. Ailesinin aksine Mia ise klasik müzik tutkunu olan bir çellisttir. Mia’dan bir yaş büyük kendi rock grubu olan Adam lisenin koro odasında Mia’yı çello çalarken görmüş ve ona aşık olmuştur. Birbirlerine ve yaptıkları müziğe tutkuyla bağlı olan çift, bir süre sonra müzik kariyerleri yüzünden karşı karşıya geleceklerdir. Mia, Amerika’nın en önemli müzik okulu Juliard’a girmeye çalışmakta, Adam ise Portland’a kalıp grubuyla konser turları düzenlemek istemektedir. Juliard seçmelerinden sonra Adam ile ayrılmışlardır, gelecek planları tamamen değişmişken; ailesi ile çıktığı gezide araba kazası geçirirler ve Mia için gelecek tamamen anlamsızlaşır. Kazadan sonra, bir tür arafa geçen Mia’nın ruhu bedeninden ayrılır; kaza anını ve sonrasında yaşanan bütün olaylara dahil olur ve ailesinde ki insanların bir bir ölümünü izler. Önünde ise vermesi gereken büyük bir karar vardır, ailesi gibi hayata gözlerini mi yumacaktır ya da hayatı için savaşmaya devam mı edecektir.

Filminin baş karakteri Mia’yı, genç yaşına rağmen şimdiden iyi bir kariyere sahip Chloe Grace Moretz canlandırıyor. İleride büyük yıldızlardan biri olacağı kesin olan Chloe, ilk uzun metrajlı filmini çeken cast yönetiminde başarısız R.J. Cutler ve gençliğinden kaynaklanan tecrübesizliği yüzünden, kariyerinin en zayıf performansını göstermiş. Adam’ı canlandırılan bir diğer genç oyuncu Jamie Blackley’i ise ilk defa izleme fırsatı yakaladım, filmdeki tüm şarkıları canlı söylemesi ile takdirimi kazandı. Chloe’de uzun bir çello eğitimi almış fakat istenen başarıyı gösteremeyince, Çello çalınan sahnelerde bilgisayar yardımıyla kafası çelloyu çalan sanatçıya monte edilmiş. Fakat iki baş rolün en önemli sorunu aralarında kimyanın sıfır olması, bu yüzden de birbirleri için yaptıkları büyük fedakarlıkları anlamlandırmakta zorlanıyoruz. Filmin diğer baş rol oyuncuları ise The Killing dizisinden tanıdığımız Mireille Enos ve The Blair Witch Project filminden tanıyabileceğimiz Joshua Leonard. Çift arasında ki kimya çok iyi tutmuş ve her dahil oldukları sahnede filmin enerjisini yükseltmeyi başarabilmişler.

if-i-stay-chloe-moretz-mireille-enos

Duygusal ve acıklı bir film olması planlanan If I Stay, zayıf ve gerçeklikten uzak( dedesinin Mia’ya ölüm döşeğinden yaptığı konuşma) diyaloglarıyla filme kendimizi kaptırmamıza ve karakterler için üzülmemize engel oluyor. Yine de müzikle yoğurulmuş filmlere ve klasik müziğe ekstra bir ilginiz varsa sevebileceğiniz sabun köpüğü kıvamında bir film, If I Stay.