Kyodo haber ajansı, 67 yaşındaki yazar Haruki MURAKAMİ‘ye Uluslararası Çocuklar ve Gençler için Kitaplar Kurulu tarafından verilen ödülü Danimarka’nın Odense kentinde düzenlenen törende aldığını duyurdu.

‘1Q84’ ‘Sahilde Kafka’, ‘Norveç Ormanı’ gibi çalışmaları 50’den fazla dile çevrilen, milyonlarca baskı yapan Japonya’nın önde gelen yazar ve çevirmenlerinden Haruki Murakami, bu yılki Hans Christian Andersen Edebiyat Ödülü’nü layık görüldü. Uluslararası Çocuklar ve Gençler için Kitaplar Kurulu tarafından dağıtılan ödül, çocuk kitabı yazarları ve çizerlerine verilen en önemli ödüllerden biri kabul ediliyor. Kurul, Murakami’nin “Klasik anlatım sanatı, yaygın kültürü, Japon gelenekleri, düşsel gerçeklik ve felsefi tartışmaları cesurca bir arada kullanma yeteneği” için bu ödüle layık görüldüğünü açıklamıştı.

Haruki Murakami at the Edinburgh international books festival in August.

Ödül olarak 75 bin dolar ve ‘Çirkin Ördek Madalyası’nın sahibi olan Murakami, Danimarka’nın Odense kentinde düzenlenen törendeki konuşmasında yabancı düşmanlığına vurgu yaptı. “Ne kadar yüksek duvarlar inşa etsek de yabancılara ne kadar şiddet göstersek de tarihi bize uyar haliyle ne kadar çok yazsak da aslında kendimizi yaralıyor ve sonunda biz zarar görüyoruz” diye konuşan Murakami, yabancıların dışlanmasına tepki gösterdi.