Notice: Undefined property: stdClass::$popup_type in /home/kelmasi/public_html/wp-content/plugins/popup-manager/popup-manager.php on line 2483

Jack Sparrow ile aşık olduğumuz, 9. Kapı filminde büyülendiğimiz, Makas Eller‘de delirdiğimiz ve Alice in Wonderland ‘da “bundan daha iyisi olmazmış” dediğimiz Johnny Depp‘i sayfamızda ağırlıyor ve unutulmaz film karakterlerini ve performanslarını incelemeye alıyoruz. Bu zamana kadar rol aldığı her filmde ayrı bir kılıkta görünen başarılı oyuncu, bizce her rolün adamı. Kendisini şu aralar son filmi olan Mortdecai‘da izleme fırsatı bulacağımız aktör, bu filmde de yine muazzam, yine harika.

12- Tusk (2014) / Guy Lapointe

guy-lapointe

Kevin Smith‘in yönetmenliğini üstlendiği, 2014 yapımı Tusk filminde Depp, aksanlı, çirkin bir detektif olan Guy Lapointe’yi canlandırıyor. Korku komedi olan film, henüz 15 yaşında kafayı yoga ile bozmuş Coleen Collette ve Coleen McKenzie adlarında iki kızın, tüm kasabayı etkisi altına alan şeytani bir insan avcısıyla mücadelesini konu alıyor. Başarılı bir oyunculuk sergileyen aktör, bu filmde değişken bir yüzle çıkıyor karşımıza.

11- Alice in Wonderland (2010) / The Mad Hatter

the-mad-hatter

Tim Burton imzalı, Alice in Wonderland filmindeki şapkacı rolü için biçilmiş kaftan olan Depp’i bu filmde izleyip de ondan etkilenmemek olmazmış. Muazzam makyajı, kocaman renkli gözleri, haraketleri ve oyunculuğu ile gerçektende çok başarılı. Hikaye ise basit, Alice’in harikalar diyarında ki maceralarına odaklanıyor.

10-  Cry-Baby (1990) / Wade

cry-baby

Bizdeki çevirisi Sulugöz olarak geçen filmin yönetmeni John Waters. Oldukça genç gördüğümüz Depp, filmde, Wade isminde bir karaktere hayat veriyor. Wade, okulun en haytası ama aynı zamanda en cool’udur; yeteneklidir ama kötüdür de.  Fakat güzel ve zengin Allison Vernon-Williams’ın hayatına girmesiyle, rock müzik, hızlı arabalar ve güzel kadınlarla dolu dünyanın içinde kontrolünü kaybedecektir. 1950’li  yılların gençlerini konu edinen film, o dönemin en kült filmlerinden birisi olmuştur. Johnny Depp, bu filmindeki performansı ile yönetmenlerin aranan oyuncusu listesine de girmeye hak kazanmıştır.

9- Donnie Brasco (1997) / Donnie Brasco

donnie-brasco

Ah o Donnie Brasco. Kim unutabilir ki bu filmi ve karakteri? Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, Donnie’yi Depp canlandırmış, kendisine, yaşlı ve deneyimli bir mafya babası olan Lefty rolünde ünlü aktör Al Pacino eşlik etmiştir. 1970’li yıllarda geçen öykü, FBI’ın o yıllarda büyük fırtına koparan bir operasyonundan esinlenerek yazılmıştır. İki harika performans ile film, bizde ki adı Köstebek, çok sevilmiş ve olumlu eleştriler almıştır.

8- Rango (2011) / Rango

rango

Aynı zamanda iyi de bir seslendirme sanatçısı olan Depp, Rango isimli animasyon filminde, Rango’ya sesi ile hayat vermiştir. Doğrusu bu karakteri de ondan başkası seslendiremezmiş. Muhteşem replikleri ve konuşma şekli ile Rango, sırf bu seslendirmeden dolayı defalarca kez izlemeye değerdir.

7- Benny & Joon (1993) / Sam

sam

Yönetmenliğini Jeremiah S. Chechik‘in üstlendiği film, Depp’in, bir park sahnesinde gerçekleştirdiği muhteşem performansı ile bilinir. Güzel bir konuya sahip olan filmde, araba tamircisi Benny ve akıl hastası kız kardeşi Joon birlikte yaşamaktadırlar. Joon evdeki hizmetçileri sürekli kaçırdığı için Benny zor günler geçirmektedir. Bir gün Joon pokerde tuhaf bir iddiaya girip kaybeder ve Sam’i yanlarına almak zorunda kalırlar. O andan itibaren hayatları daha renkli ve eğlenceli olur. Depp’in mutlaka izlenmesi gereken bir filmidir.

6- Charlie and the Chocolate Factory (2005) / Willy Wonka

willy-wonka

Yine Burton imzalı, Charlie’nin Çikolata Fabrikası filminde Depp, fabrikanın sahibi, azıcık aklını kaçırmış, tuhaf görünümlü ve insanlardan pek hoşlanmayan Wonka rolünde karşımıza çıkar. Harika mimikleri, muazzam makyajı ve ilginç aksanı ile izlemesi keyifli, muhteşem bir performans sergiler.

5- Edward Scissorhands (1990) / Edward Scissorhands

edward-scissorhands

“Ah be Johnny, sen nasıl bir insansın” dedirten, şahane performansı ile bugün bile halen konuşulan ve izlenilen Makas Eller‘deki Edward karakteri ile gönlümüzün tam ortasına yerleştiği filmidir. Bu rolü ile personasını aşmış olan Depp, bir röportajında “Makasa Eller hayatımda asla unutamayacağım bir an olarak kalacak” demiştir. Yani o bile farkındadır ne kadar iyi olduğunun. Tim Burton‘ın çektiği film, elleri makaslardan olan Edward Scissorhands isimli bir gencin hikayesini anlatır.

4- Sleepy Hollow (1999) / Ichabod Crane

ichabod-crane

Washington Irving‘in klasik ‘Sleepy Hollow Efsanesi’ isimli romanından sinemaya aktarılan filmde, 1799 yılında New York’dan bir olayı araştırmak için Sleepy Hollow köyüne gelen polis müfettişi Ichabod Crane (Johnny Depp)’in şahit olduğu ve çözmeye çalıştığı garip bir olay anlatılıyor. Yine muzaamn bir performans ve muhteşem bir oyunculuk ile Depp, bu filmde bir hayli göz dolduruyor.

3- Ed Wood (1994) / Edward D. Wood, Jr.

edward-d-wood-jr

Gerçek bir hikayeden uyarlanan filmde, Depp, sinema dünyasının kötü yönetmeni olarak bilinen Ed Wood’a hayat vererek onu canlandırıyor. Oldukça başarılı bir performans sergileyen aktör, bu film için biraz kilo aldığını ve hayatının bir dönemini Ed Wood’un filmlerini izleyerek geçirdiğini söylüyor.

2- Fear and Loathing in Las Vegas (1998) / Raoul Duke

raoul-duke

Terry Gilliam‘ın 1999 yapımı, Hunter S. Thompson’un Fear and Loathing in Las Vegas: A Savage Journey to the Heart of the American Dream isimli, 1971 yılındakı kitabından sinemaya uyarlanan bu şahane komedi-macera filminde Depp başroldedir ve Raoul isminde arıza bir karaktere hayat verir. Depp’in ağzından düşmeyen ezilmiş sönük sigarası, Barbara Streissand portreleri çizen Christina Ricci, araba yarışları ve yarışlardan sonraki Depp’in birasi vs. gibi unutulmayan birçok sahneye sahip olan film, eleştirmenlerden tam not almış, o yılın kült filmlerinden biri olmıştur. Johnny Depp bu film ile hayatının en güzel performansını sergilemiştir. Özetle film, Doktor Gonzo ve Raoul Duke ikilisinin çıktıkları Las Vegas yolculuklarını anlatır.

1- Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl (2003) / Captain Jack Sparrow

captain-jack-sparrow

Kim derdi ki, biri çıkacak, bir korsan filmi çekecek ve Depp bu filmde hepimizi kaptan Jack Sparrow rolü ile uçuracak diye. Gore Verbinski‘yi binlerce kez kutlamak lazım. Bu muazzam filmde, Depp ile anlaşmasından dolayı. Eğer gerçekten bu rolü başkası canlandırsaydı, biz bu adamın, daha önceki filmlerindeki performanslarının en iyisini kaçırmış olacaktık. İçimize işleyen Kaptan profili ile Depp, gelmiş geçmiş en iyi, en şahane, en mükemmel ve izlemesi en keyifli karakteri ile karşımıza çıkıyor. Hafif pis, fena yakışıklı, dağınık, güzel örgülü sakalları, kıyafetleri ve aksanı ile Kaptan Jack Sparrow ömür boyu devam etse bıkmayız. Bu yüzden bu listenin birinci performansı tabi ki de Jack Sparrow olmalıydı. Bu arada Johnny Depp’in, kaptan kıyafetlerini her gün giyip, çocuklarını eğlendirdiğini biliyor muydunuz?