kazimin-sevdasi-5

“Ben bir müzisyenim, ondan sonra biraz Karadenizliyim, ama hepsinin ötesinde ben bir devrimciyim.

Ve gerçekten doğru bildiğim bir şeyi ortaya koymaktan çekinmem” 

Bu sözleri okuduktan sonra kimden bahsedeceğimi tahmin etmeyen yoktur herhalde. Kazım Koyuncu, Karadenizli ya da Egeli hiç fark etmez  herkesin kalbinde yer edinmiş bir müzisyen.

Ben Kazım Koyuncu’yu 2004 yılında bir arkadaşım sayesinde dinlemiştim. Dinlediğim şarkı da Gyuli Çkimi idi. Umay Umay’ın dediği gibi bir şarkı duydum kalbim acıdı diyebilirim ben de. O an ne dediğini anlamasam da hissettiğim şey çok güçlüydü. O gün bugündür ayrı bir yeri oldu bende Kazım Koyuncu’nun ve şarkılarının.

Şarkılarla geçtim aranızdan diyen birini şarkılarla anlatmak gerekir diye düşündüm ve yer yer sevdiğim şarkılarını yazıma ekledim.

https://www.youtube.com/watch?v=K7zt8QNSYVw

Uğur Biryol, ölümünün onuncu yılında Kazım’ın Sevdası / Kazimişi Oropa adı ile Kazım Koyuncu’nun biyografisini bizlerle buluşturdu.

İletişim Yayınları’ndan çıkan Kazım’ın Sevdası / Kazimişi Oropa, özlediğimiz birçok şeyi bizle yeniden buluşturuyor. Kitabı okurken yer yer unutulmaz Kazım Koyuncu şarkılarını mırıldansanız da, asıl bir tulum sesi eşlik ediyor Kazım Koyuncu’nun hayatına.

Uğur Biryol, ”Kitabı yazan ben değilim, Kazım’ın kendisi. Benim fonksiyonum sadece anlatılanları ve söylenenleri bir araya getirmekten ibaret.” diyor. Kazım Koyuncu’nun verdiği röportajların çevresine ailesi, yakın dostları, müzisyen arkadaşları ile yaptığı görüşmeleri de ekliyor. Biryol’un, her daim “Kendim olmak istiyorum” diyen Kazım Koyuncu’yu bize kendi sözleri anlatması şüphesiz en doğru yol olmuş.

Grup Dinmeyen, Zuğaşi Berebe ve solo albümleri ile Kazım Koyuncu’nun muzik yaşantısındaki dönemeçleri bize aktaran Biryol, Koyuncu’nun Lazlığa ve müziğe bakış açısını, dostlarını etkileyen enerjisini, Karadeniz’in o coşkusunu aktarılabilecek en yalın haliyle okurla buluşturmuş.

Gelenekselle moderni birleştiren müzisyen Kazım Koyuncu’nun, çocukluğundan ilk gençlik günlerine, müzik hayatından siyasi kimliğine, Lazlığını keşfedişinden vedasına kadar müzikal bir yolculuğa çıkıyoruz. Bazen Gülbeyaz dönemine gidip o şarkılarla özlem duyuyoruz; bazense ah keşke bu günleri görseydi diye hüzünleniyoruz.

https://www.youtube.com/watch?v=1VQyHib67kU

Kazım’ın Sevdası / Kazimişi Oropa, yaşasaydı gerek müzisyen kimliği ile gerekse devrimci duruşu ile bu topraklara çok büyük katkı sağlayacak Kazım Koyuncu’nun anısına, onun hayata ve müziğe olan sevdasını, Trabzonspor taraftarlığını, Laz kültürü ile ilişkisini, devrimci duruşunu anlamamızı/öğrenmemizi sağlayan başucu kitabı diyebilirim.

Aynı zamanda Uğur Biryol’un “Kazım’ı ileride öğrenecek insanlara ışık tutmayı” amaçlayan bir anlatı dediği Kazım’ın Sevdası / Kazimişi Oropa, Kazım Koyuncu’yu özleyenler için de hasret gidermek için bir fırsat.

İyi okumalar…

2178 KAZIMKOYUNCU2.indd

Kazım’ın Sevdası (Kazimişi Oropa)

Uğur Biryol

İletişim Yayınları 208 s