6_Klass_9

Klass 2007 yılında Estonyadan, soğuk diyarlardan, sinema salonlarına gelen soğuk ve etkileyici bir film. Filmin yönetmenliğini ve senaristliğini ülkesinin ünlü ve başarılı sinemacılarından biri olan Ilmar Raag yapıyor. Film gerçek olaylardan esinlenerek Ilmar Raag ve 13 kişilik yazar ekibi tarafından senaryolaştırılmış.  Yan hikayelere fazla yer vermeyen, iki liseli gencin psikolojisini ana konuya oturtan film, ilerledikçe temposunu artırarak, yaşanan gerilimi ekrandan taşırarak size ulaştırıyor ve çok etkili bir final yapıyor.

Gençlerde şiddete eğilim maalesef 2000’li yılların en büyük toplumsal sorunlarından biri. Filmde Amerika’nın Columbine lisesinde 1999 yılında yaşanan hazin olaydan esinlenilerek film haline getirilmiş. Klass’da bu sorunu en etkileyici örneklerinden birisi, aynı zamanda yine İskandinav ülkelerinden gelen Ben X filmiyle de bir çok ortak tema barındırıyor.

klass-original

Joosep, arkadaşları tarafından hor görülen ve ezik diye tabir edilen bir tiptir. Okulda her gün sınıf arkadaşları tarafından fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kalmakta, fakat karşı koymamaktadır.  Zeki ve derslerinde başarılı olan Joosep, şiddete karşı koyup arkadaşlarını kızdırmak yerine, gözden kaybolmaya çalışmakta ve lisenin bitmesi için gün saymaktadır. Kaspar ise sınıfta diğer öğrencilerden farklı olan bir diğer öğrencidir, köyden liseye okumak için babaannesinin yanına gelmiştir.  ‘Köylü’ olduğu için hor görülmekte itilip kakılmakta, fakat Joosep’in aksine arkadaşlarının huyuna gitmekte ve ortama ayak uydurmaya çalışmaktadır. Bir parti de sınıfın ele başıyla ters düşen Kaspar, tüm sınıf tarafından şiddete maruz kalmaya başlayınca, Kaspar’da kendini Joosep’in konumunda bulur. Fakat Kaspar bu itilme kakılmaya Joosep gibi sessiz kalmayacak ve Joosep’in de yardımı ile birlikte şiddete karşı koyacaktır.

Filmdeki oyuncuların çoğunun ilk oyunculuk deneyimleri. Ancak yönetmenin cast yönetimdeki başarısından dolayı tüm oyuncular çok sade ve gerçekçi performanslar ortaya koymuşlar. Kaspar ve Joosep’i, Valla Kirs ve Part Usuberg adlı iki genç yetenek canlandırıyor.

Klass, 2007 yılı Estonya’nın Oscar aday adayıydı ama maalesef seçilemedi. Bu etkileyici ve sizi derinden etkileyen filme kesinlikle şans verin ve çok geç olmadan izleyin.