Antalya Film Festival’inde filmin ekibiyle beraber filmi izleme şansı bulmuştum. Hatta sonrasında hepsi sahneye çıkıp yaptıkları işin gururuyla bizlerle sohbet ettiler. Daha hepsinin yaşı küçük olmasına rağmen başardıkları işin büyüklüğünün farkındaydılar ve asla mütevaziliklerinden vazgeçmeden konuştular.

Ümit Köreken’in ilk uzun metraj film deneyimi olan Mavi Bisiklet’i eşi Nursen Çetin Köreken ile beraber yazmışlar. Konya/ Akşehir de geçen filmin içerisinde gördüğümüz çoğu şey gerçek. Mesela okulun müdürü gerçekten o okulun müdürü ve oyuncularda o okulun gerçek öğrencileri. Oyunculara uzun eğitimlerle vererek bu filmi ortaya çıkartmışlar.

Filmde en dikkat çekici ögelerden biri adalet arayışıydı. Ali, küçük yaşında babasını kaybetmiştir ve sınıf başkanı Elif’e aşıktır. Ayrıca en çok yapmak istediği şeylerden biri de hayali olan mavi bisiklete kavuşmaktır.

Babası çiftlik evinde öldürülmesine rağmen cesedi tren raylarının üstünde bulunur ve Ali elinden geldiğince araştırma yapmaya çalışır. Babasının ölümünden sonra annesi ve küçük kardeşiyle bir göz odada yaşayan Ali evin geçiminde annesine yardım edebilmek için okuldan sonra bir lastikçide çalışır. Amacı hem para kazanıp annesine yardım etmek hem de hayalindeki  mavi bisiklet için harçlık biriktirir.

Okulda ise işler istediği gibi gitmemektedir. Elif sınıftakilerin oyuyla başa gelmesine rağmen kahyanın torunu okula gelince müdür onu başkan yapmaya karar verir. İşte okuldaki en büyük adaletsizlik burada başlar. Ali Elif’e duyduğu saf aşkla ona yardım etmeye çalışır ve susmadan hakkını araması için elinden geleni yapar.

Okulda yaşanan adaletsizlik gayet açık gözler önündedir. Ancak filmin anlatmak istediği başka bir derdi vardı.  Ülkenin içerisinde yaşanan adaletsizlikler okul gibi bir metaforla karşımıza çıkıyor. Okulun içerisindeki öğrenciler ülkenin halkını temsil ederken okul müdürü de yönetenleri bize anlatmaktadır. Ali’nin yaşadıkları onun psikolojik kodlarıymış gibi görünse de Ümit Köreken aslında toplumsal bir yaraya Mavi Bisiklet filmiyle parmak basmaya çalışmıştır. Ki bence amatör oyuncularla yapılabilecek en iyi işlerden birine imza atmıştır.

Filmi izlerken oyuncuların amatör olduklarını hiç anlamıyorsunuz. Saf aşkı, hayalleri, mücadeleyi, adalet arayışını izlemek için güzel bir film.