Simon Green namıdiğer Bonobo ilk albümü Animal Magic’i çıkarttığı 2000 yılından bu yana çok yol katetti. Downtempo elektronik müzikle deneysel tınılar arasında bir arayış içinde salındı durdu. Önceleri ana akıma pek yanaşmasa da son albümü The North Borders ile kocaman bir ana akım hiti oluşturmuştu. (ki çok keyifli bir albümdür önce buna bir göz atsanız çok iyi olur.)

a2250087452_10

Hiç bilmeyenler içinse şöyle anlatayım: Ders çalışırken, kitap okurken vs Youtube’dan olaki bir chill, smooth, focus… vs tarzı bir arama yapıp şarkı dinlerseniz, dinleyeceğiniz şarkıların çoğu Bonobo‘ya ait olacaktır. Evet, o arkada çalan hafif ritmli hoş şarkılardan bahsediyorum.

Green The North Borders’daki sofistike tavrı korumaya özen göstermiş. Açılış parçası Migration piyanonun hakim olduğu, İzlanda Prensi Olafur Arlands’ın post-klasik şarkılarını anımsatan iyi bir intro.  Black Sands, Green’in melankolik yanının The North Borders’daki yansımasıydı. Bu albümdeki yansıması ise Break Apart. Rhye ortaklığında icra ettiği parçaya klasik Bonobo dokusunu çok iyi yedirmiş. Sekiz dakikaya yakın süresiyle Outlier albümün en uzunu. Nicolas Jaar vari başlayıp özüne dönüyor. Downtempo’yu biraz terk edip loopa alınmış karışık bir beat üzerine kurulmuş. Biraz uzun ve zorlayıcı bir deneyim olsa da kaliteli bir iş olmuş.

bonobo_19crop

Albümde yine vokale eşlik eden bir sürü sanatçıya yer verilmiş. Surface’de Nicola Miglis, Bambro Koyo Ganda’da Innow Gnawa, No Reason’da namı diğer Chet Faker-Nick Murphy- yer alıyor.

No Reason’dan ayrıca bahsetmek istiyorum. Nick Murphy ortaklığıyla icra edilen parça gerçekten çok üst düzey bir iş olmuş. Yine yedi dakika üstünde ancak Murphy’nin vokali ve tekinsiz tınıları albümü ileri götüren bir parça olmasını sağlamış. Kesinlikle albümün en iyisi. Klibi de şarkının güzelliğinden nasibini almış.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=ebzEEEdjHj0&w=560&h=315]

Albümün genel olarak Bonobo için iyi yönde atılmış bir kurşun. Bana göre 2017’nin ilk ayında çıkan en iyi albüm. Ki ayrıca The North Borders’dan da her açıdan daha iyi bir albüm. Bonobo kariyerinde ki en “easy listenable” işini yapmış. Downtempo janrının bayrağını taşıyacak bir albüm olmuş.