moz

Morrissey konserlerini yazmak benim için her zaman zor olmuştur. Konser sırasında yaşanan yoğun duyguları doğru aktarabilmek kaygısı ve hatta özeni ile ne yazsam bilemem. İşte yine aynı duygular içindeyim.

İlk planlandığında 7 Aralık olarak ilan edilen konser, bir gün öncesinde lojistik nedenlerden dolayı ertelenmiş ve yeni tarih de 17 Aralık olarak belirlenmişti. Son zamanlarda yaşadığı sağlık sorunları hayranlarının malumu olan sanatçının, bu erteleme haberi, hayranlarını az da olsa endişelendirmedi değil. Neyse ki kısa bir sürede yeni tarihi belli olan konseri on gün kadar daha bekledik ve sonunda ona kavuştuk…

17 Aralık akşamı üçüncü kez İstanbul’daydı Moz. Belli ki çok özlemiş İstanbul’u… Ne yalan söyleyeyim, biz de çok özlemiştik onu.

Konseri The Smiths döneminin en sevilen şarkılarından “The Queen Is Dead” ile açtı. İlk şarkı ile kendinden geçmeye başlayan seyirci “Suedehead” ile iyice coştu. Sıra, en sevdiği şehir olduğunu söylediği İstanbul için yazdığı “Istanbul”a geldiğinde ise konserin en unutulmaz anlarını yaşamaya başladık. Şarkıya başlamadan önce “Sevginiz, verdiğiniz ilham ve her şey için teşekkürler” diyerek de gönüllerde bir yer daha kazandı.

“Istanbul”dan sonra “Kiss Me A Lot” ve “I’m Throwing My Arms Around Paris” parçalarını dinledik. Konser boyunca  The Smiths döneminden beş şarkı çaldılar. Genel olarak son albümü  “World Peace Is None of Your Business”den şarkılara yer veren sanatçı, bazı kişiler tarafında da eleştirildi. Nedenini anlamadığım şekilde, son albümü bazı kişiler tarafından beğenilmemişti. Belki yeteri kadar dinlenmediği için de çoğu parçası seyirci tarafından bilinmiyordu. Lakin bu durum için sanatçıyı eleştirmenin ne kadar mantıklı olduğu da tartışılması gereken bir diğer konu…

moz2

Sıra son albümüne de ismini veren “Earth Is the Loneliest Planet of All”a geldiğinde parça öncesinde  bizlere  “I’m your arkadaş” dedi Morrissey. Dünyanın ne kadar yalnız bir gezegen olduğunu anlatan şarkısından önce bizlere böyle hitap etmesi her şeyi anlatıyordu aslında. Ardından yine aynı albümden “World Peace Is None of Your Business”i seslendirdi. Politika ve politikacılara karşı duruşu herkesin malumu olan Morrissey, bu şarkısı ile tekrar dile getiriyordu bunları. Yine son albümden  “I’m Not a Man”ı sunarken “düşünün ki bugün sizin yaşgününüz, aylardan mayıs, günlerden 22 ve siz erkek değilsiniz” dedi. İnsanlar arasındaki cinsiyet ayrımı ve cinsiyet algılarına dikkat çeken Morrissey konserin en güzel anlarını yaşamamızı sağladı.

The Smiths şarkısı “Meat Is Murder” salondaki hayvan hakları savunucuları tarafından büyük coşku ile karşılandı. Her konserinde olduğu gibi şarkı eşliğinde sahnenin arkasındaki ekranda hayvanlara yapılan eziyetleri izledik. Savunduğu fikirleri sonuna kadar savunan ve her durumda arkasında olan, hayata ve kendine karşı duruşu sağlam olarak gördüğüm nadir sanatçılardan biri olan Morrissey, konser öncesinde içeri de ve dışarıda et satışı yapılmamasını da özellikle istemişti ki bunu her konserinde mutlaka yapan biridir. Bu durumla dalga geçen insanların sayısı fazlaydı belki ama ona hak verenlerin sayısı da hiç de az değildi.

İki saat süren konser “Everyday Is Like Sunday” ile bitti. Binlerce kişi şarkıyı hep bir ağızdan söylüyordu. Her konserinde olduğu gibi bu konserinde de yine sahneye kendini atan seyirciler oldu. Elinden tutup sahneye çektiği seyircileri ondan ayırmak hiç de kolay olmadı. Yine bir Morrissey klasiği olarak gömleğini çıkartıp seyircilere doğru attı. Haliyle ön taraflar bir hayli hareketlendi bu durum sonrasında.

Konser sona erdiğinde nasıl geçtiğini anlamadığımız iki saat geçirmiştik. Konser sabaha kadar da devam etse kimsenin sesini çıkartacağını sanmıyorum. Dilerim Moz, en sevdiği şehire, İstanbul’a en kısa zamanda tekrar gelir…

Setlist:
The Queen Is Dead 
Suedehead 
Istanbul 
Kiss Me a Lot
I’m Throwing My Arms Around Paris
The Bullfighter Dies
World Peace Is None of Your Business
How Soon Is?
Kick the Bride Down the Aisle
Scandinavia
Neal Cassady Drops Dead
Earth Is the Loneliest Planet
Yes, I Am Blind
Staircase at the University
Smiler with Knife
I’m Not a Man
Meat Is Murder
Speedway 

Encore:

Asleep 
Everyday Is Like Sunday