Baştan söyleyeyim Mükemmel Boşluk Redd’in en iyi değil, en kaliteli albümü.

Grup 2014 yılında büyük bir ayrılık yaşadı. İlke ve Berke kardeşler gruptan ayrıldıklarını ve Redd isminin artık kullanılmayacağını açıkladılar. Bunun ertesinde Duru kardeşler de grubun artık 3 kişiyle devam edeceğini, Redd’in sadece bir grup adı değil, yaşam tarzı vs gibi şeyler temsil ettiği için kullanmaya devam edeceklerini ve yeni bir albüm yayınlayacaklarını açıkladılar. Redd ülkemizde rock müziği amiyane tabirle en ‘batılı’ icra eden gruplardan. Günümüzde oldukça popüler olan arabesk kültüre yanaşmış gruplardan çok başka bir klasmanda, bildikleri saf rock kültürünü müziklerinde yaşatmaya çalışıyorlar.

promoRedd’in diskografisinde altı stüdyo albümü, bir soundtrack albümü (Çağan Irmak’ın yine bir Redd şarkısından esinlediği Prensesin Uykusu filmi) bir de konser dvd’si(Gecenin Fişi Yok) var. Özellikle 2009 yılında yaptıkları 21 albümü çok önemli yer kaplıyor Redd’in kariyerinde. 21 isimli bir karakterin hayat öyküsünü doğumundan ölümüne kadar anlatan albüm, ülkemizde ki ilk konsept albümlerden. Müzikal yetkinlik açısından çok iyi olan albümün her şarkısı Pink Floyd’a bir saygı duruşu niteliğinde. Yine bu albümden Masal şarkısına çektikleri klip halen hiçbir televizyon kanalında yayınlanmadı. Ülkede ki otoriteye karşı bir başkaldırı olarak çekilen klip şu anki siyasi hayata dair çok fazla şey anlatıyor. Grup üyeleri de son derece muhalif insanlar zaten. Sosyal mecralardan takip ediyorsanız fark etmişsinizdir. Sözlerini daldan budaktan esirgeyen insanlar değiller.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=GZAFyIraNbs&w=560&h=315]

2011 yılında Hayat Kaçık Bir Uykudur yayınlandı. 21 albümden sonra çıkartılan bu albüm de ilk göze çarpan şey; bambaşka bir sound. İlk defa elektronik altyapılar, stabil davul ritmleri, synthler kullanmışlardı. Bu değişikliği Doğan Duru ‘Sürekli Dünya gibi şarkılar yapmayacağız tabi ki.’ diyerek anlatmıştı. Bu albüm genel olarak vasat bulundu ama ben hala çok seviyorum. Piyasa da pek rastlayamayacağımız kadar kaliteli bir iş. Bir Yol Bulursun ve Iskaladık Birbirimizi değeri bilinmemiş çok iyi şarkılar. Bu albüm sonrası yukarda da bahsettiğim ayrılığı yaşadı grup. Sebebi Duru kardeşlerin siyasi tarafının çok ön plana çıkması mıydı, yoksa müzikal anlayış farklılıkları mıydı bilmiyorum.

47Ancak sonuçta grup yola 3 kişi devam ettiler ve ortaya çıkan sonuç eski albümlerden baya farklı. Sound olarak gitarın daha arka plana alındığı bir albüm ancak elektronik altyapıyla olan denge korunmuş. Sadece laptopla çalınan şarkılar değiller yani. Ara ara retro tadı da alınıyor. Albüm çıkmadan önce Doğan Duru Twitter’dan albümün genel havasının Editors’un No Harm şarkısı gibi olduğunu yazmıştı. Bu iyi bir özet açıkçası. Beğenmediğim bir durumdan bahsedeyim. Şarkıların bazı noktalarındaki vokalle müzik arasında olan uyumsuzluk ve sözlerdeki basitlik kulağımı çok irite etti. Doğan Duru’nun (ki kendisinin Türkiye’de opera neden gelişmiyor konulu tezi bile var müzaikal yetkinliğini buradan anlayın) vokal tarzından kaynaklanıyor diye düşünüyorum.

promo-contact

Albüme geçecek olursam. Albümü ilk dinlediğimde kulağımda hiç yer etmedi açıkçası ve oldukça vasat buldum. Ancak söz konusu 21 albümünü yapan adamlar olunca tekrar şans vermek istedim. Zaman geçip, şarkıları özümseyince ne kadar kaliteli bir iş olduğunu anlıyorsunuz.

Kanıyorduk: Çok kasvetli bir girişe sahip ve klavye kullanımı çok iyi. Nakarat bölümünde ilginç synth efektleri kullanmışlar. Doğan’ın vokalide üst notadan geliyor sonra alçalıyor tekrar çıkıyor. Çok iyi şarkı.

Aşk, Virüs: Albümün çıkış şarkısı. Coldplay şu an daha depresif bir grup olsaydı bu şarkıyı yapardı sanırım. Kıyısından köşesinden ufak bir solo içeriyor. Albümün iyilerinden. Ama klibi çok vasat.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=RTYPvxeIy9E&w=560&h=315]

Bugün Herkes Ölsün İstedim: Sözleri olmasaydı mükemmel olabilirmiş. Kulak tırmalayan aşırı basit sözlere sahip, kimse mi uyarmamış ‘biraz fazla mı basit oldu acaba’ diye. Sofar’da ki versiyonu daha iyi.

[youtube https://www.youtube.com/watch?v=MQ27C05Glhk&w=560&h=315]

Senden Vazgeçeli Çok Oldu: Yaylılarla açılıyor ve sonra Doğan’ın derinlikli vokali giriyor. Sondaki solo, davulun tonu v.s eski Redd albümlerini anımsattı bana.

promo-konser

Kafakafka: Sound olarak 21’deki Seni Buldum’a çok benziyor. Yine fazla basit sözlere sahip ama eğlenceli bir şarkı. Doğan’ın sesi çok kuvvetli ve bunu gerçekten iyi kullanıyor. Vokal performansının en iyi olduğu şarkı.

Tam Bi Delilik: Gitar kullanımı ve vokal olarak kusursuza yakın. Ancak sözler…:( “Bu meretin kafası tam bi efsane” bunu içeren bir şarkı ne kadar iyi olabilirse şarkı cidden o kadar iyi.

İtiraf: Albümün en elektronik ve belki de en olmuş şarkısı. Her şeyiyle mükemmel.

Boşlukta Dans:  Albümdeki favorim. Derinlikli ve manalı sözlere sahip nadir şarkılardan. Dans ettirmesi garanti bir riff üzerine kurgulanmış.

Sextronot: Sanırım Doğan’ın uzaya ayrı bir ilgisi var. 21 albümünde de Astrotanrı isimli bir şarkı vardı. Başta albümde nefret ettiğim tek şarkıydı. Ancak dinledikçe alıştım sanırım. Ortasındaki yaylılardan sonra gelen geri sayım güzel bir hava katmış. Ama yinede vasatın bir tık üstü.

1721’in konsept havası ve çift gitarlı dönemin getirileri bu albümde haliyle yok. Ancak bu durum pek de olumsuz yansımamış albüme. Aksine grubun bambaşka bir yöne evrilmesini sağlamış. Gitarın arka plana alınması ve elektroniğe daha fazla yer verilmesinin sonucunu ben beğendim. 21 ile bu albüm farklı tarzdalar, evet 21 kadar sevmemiz belki çok zor. Çünkü bana göre 21 Türk rock tarihinin en iyi albümü. Ancak Mükemmel Boşluk Redd’in yaptığı en kaliteli iş.