neil_young

Müzikseverlerin yıllardır dört gözle beklediği efsanevi müzisyen Neil Young, 2014 Avrupa turnesi kapsamında, 15 Temmuz’da İstanbul’da ilk kez konser verecek. Neil Young ismi ile tanışık olmayanlar ya da “tanırım ama, neler yapmış çok da bilmiyorum” diyenler için kısa bir tanıtım yazısı hazırlamak istedim. Hem konsere gidecek olanlar da ön hazırlık yapmış olurlar böylece…

1945 yılında Toronto’da doğan Young için, “rock tarihinin babası” dersek abartmış olmayız. 1966 yılında kurulan Buffalo Springfield grubunda gitarist ve solist olarak görev alarak başlıyor kariyerine. 1968 yılında grubun dağılması ile kendi adını taşıyan ilk albümünü yayınlıyor. Bu albümde özellikle “The Loner” ve “The old Laughing Lady” parçaları büyük beğeni topluyor. 1969’da ileride de pek çok kez beraber çalışacağı grup Crazy Horse’la “Everybody Knows This Is Nowhere” albümünü yayınlıyor. Bu albümde “Cowgirl in The Sand”, “Down By The River” ve özellikle” Cinnamon Girl” adlı parçalar Young’ın en ünlü parçaları haline geliyor.

İlk iki albümünde elektrik gitar ağırlığı görülen Young, 1970 yılında çıkardığı After The Gold Rush adlı albümü ile akustik çalışmalara yöneliyor. 1972 yılında yayınlanan Harvest ise,halen tüm zamanların en iyi albümlerinden biri olarak kabul edilmektedir. 

Sanatçı folk rock’ın diğer ünlü üç ismi David Crosby,Graham Nash ve Stephen Stills’le de Crosby, Stills, Nash and Young adında üç stüdyo albümü yapmış, özellikle bunların ilki 1970 tarihli “Deja Vu” büyük başarı yakalamıştır.

1990’lı yıllarda ise, içlerinde meşhur “Harvest Moon” isimli albümünde olduğu beş kayıt daha yayınlıyor. 2000’li yılların başına geldiğimizde sanatçının live albümleri dahil, 34 albüm kaydı olmuş oluyor. 2014 yılında ise son albümü “A Letter Home”u yayınladı. Albüm, retro tadı yakalayabilmek için 40’lı yılların kayıt kabinesinde gerçekleşti.

Dünyadaki sorunlara tepkisiz kalmayan, aktivist ve her daim muhalif ve barış yanlısı olan Neil Young, sadece dünya siyaseti ilgilenen bir sanatçı olmadı. Çevre sorunları, özellikle okyanus suları ile ilgili çalışmarı birçok dünya liderinin gündeminde. Bunlarında yanında, bir de engelli çocuklarla ilgili bir vakfı bulunuyor.

Neil Young gibi, Rock Müzik Tarihi’nin mihenk taşlarından olan birinin, 50 yıllık kariyerini özetlemek bir hayli zor aslında…

15 Temmuz akşamı sahnede sadece Neil Young ve Crazy Horse olmayacak. Öncesinde son yılların en kendine has grubu Büyük Ev Ablukada ve benzersiz güzellikteki müzikleriyle Midlake de sahnede olacak. Özellikle Texsaslı grup Midlake’i line-up’da görmek büyük ve çok güzel bir sürpriz. Midlake, daha önce yine İKSV’nin öncülüğünde İstanbul’da bir konser vermişti. Son albümlerini geçtiğimiz Kasım ayında yayınlayan grubun, konserde genel olarak son parçalarını çalması bekleniyor. 

Headliner’ı ve alt grupları ile adeta tek günlük festival kıvamında geçecek olan bu geceyi kaçırmamakta fayda var.

Etkinlik gününün programı ise şöyle:

18:00: Kapı Açılış

18:45-19:30: Büyük Ev Ablukada

20:00-21:00: Midlake

21:30-23:30: Neil Young & Crazy Horse

23:59: Kapanış (Curfew) 

#neilyoungistanbulda