neilyoungheartofgold_filmstill1_neil_app_9823

Neil Young hayranları, Besteci Chris Walden’in kendi resmi web sitesinde “Kasım ayında, yakında geliyor” yazması ile, Young hakkında büyük bir ipucu buldular.

Neil Young Kasım ayında çıkacak olan orkestral bir albüm hazırlığı içerisinde olduğunu belirtti. Albümün adının Storytone yani ‘Masalın Tonu’ olarak seçmesinin nedeni ise 36 yıllık eşi Pegi ile boşanma arifesinde olması. Neil Young resmi olarak albümü hakkında bir açıklama yapmamış olsa da, Alman söz yazarı ve aranjör Chris Walden‘nin resmi sitesinde ‘Gelecek Projeler’ kısmında “Paul Young, Storytone 4 Kasım’da” olarak not etmesi, Young fanlarına büyük bir ipucu vermiş oldu. Ayrıca ABC News Radio‘nun müzik kayıt sorumlusu Gina Zimmitti‘nin yayınlamış olduğu Walden ve Young’ın albümle ilgili kayıt yapılırken çekilmiş fotoğrafları da bu durumu desteklemiş oldu.

Zimmitti’nin 19 Ağustos’ta Neil Young için “Chris Walden’nin fantastik düzenlemeleri için kaydın ilk günü, bu mükemmel an adına hepimiz kendimizi şanslı hissediyoruz.” olarak facebook sayfasına eklemesi de haberleri doğrular nitelikteydi. Daha sonraki iletide ise, Young’un imzası, Lincoln Volt‘le bir fotoğrafı ve yapımcı Niko Bolas ile “yüksek sesle düzenlemeler” başlığı, haber için bir referans oldu.

Bolas daha önce Young’ın geçmiş de yapmış olduğu Fork In The RoadLiving With WarRockin’ In The Free World ve This Note’s For You gibi bir çok albümün yapımcılığını da üstlenmişti. Walden ise,  Mitch WinehouseAndrea Bocelli gibi sanatçılarla çalışan, büyük bir müzik grubuna sahip ve orkestral düzenlemeler yapan bir aranjör olarak biliniyor.

Young’un bu yılın başlarında, yine Billboard ile yaptığı son röportajında, muhtemelen mono, mikrofon kullanarak bir orkestral albüm yapma isteğinde olduğunu “Benim için bu bir meydan okuma ve inanılmaz bir ses ve bunu başka hiçbir şekilde elde edemezsiniz” cümleleri ile ifade etmişti.

Nisan ayında, Jake White ile yaptığı A Letter Home (Eve Mektup) adında bir kayıt yayınlayan Young,  Viking Hardback anısına 30 Ekim’de çıkarmayı planladığı Special Deluxe  albümü üzerinde çalışmaya devam ediyor.

Kaynak: www.theguardian.com