NEIL YOUNG

AVRUPA’DA 18 KONSER VERECEK NEIL YOUNG & CRAZY HORSE, TURNENİN 5. KONSERİ İÇİN HAFTAYA İSTANBUL’DA!

İstanbullu müzikseverlerin yıllardır dört gözle beklediği efsanevi müzisyen Neil Young, 2014 Avrupa turnesi kapsamında, 15 Temmuz’da ilk kez İstanbul’da. Konser için geri sayım başladı.

Neil Young ve topluluğu Crazy Horse, 15 Temmuz Salı akşamı KüçükÇiftlik Park’ta unutulmaz bir konsere imza atacak. Temmuz ayı boyunca devam edecek Avrupa turnesini bu akşam İzlanda’nın başkenti Reykjavik’te vereceği konserle açacak Neil Young & Crazy Horse, turnenin 5. konseri için, İrlanda ve İngiltere’nin ardından İstanbul’da olacak.

Neil Young & Crazy Horse, bir ay sürecek Avrupa turnesinde 15 ülkede 18 konser verecek. 7 Temmuz Pazartesi akşamı Reykjavik, İzlanda konseriyle başlayacak turne, 10 Temmuz Perşembe akşamı İrlanda’nın ünlü festivallerinden Marquee’de verilecek konser ile devam edecek. 12 Temmuz Cumartesi Hyde Park ve 13 Temmuz Pazar Liverpool’da vereceği konserlerle turnenin İngiltere ayağını tamamlayacak Neil Young & Crazy Horse, 14 Temmuz Pazartesi günü 44 kişilik bir ekiple İstanbul’da olacak ve 15 Temmuz Salı akşamı vereceği İstanbul konserinin hazırlıklarına başlayacak.

Avrupa turnesinde Neil Young & Crazy Horse’a, Neil Young’ın solo çalışmalarının yanı sıra Buffalo Springfield ve Crosby, Stills, Nash & Young gibi ekiplerdeki yol arkadaşı, usta basçı Rick Rosas eşlik edecek. Neil Young & Crazy Horse’ın, bol müzik ve yüksek sesle geçecek konserinde ayrıca, Mahogany Blue grubuyla tanınan Dorene Carter ve YaDonna West de geri vokalde yer alacaklar.

 Neil Young & Crazy Horse İstanbul’da vereceği konserin ardından İsrail, Almanya, İtalya, Danimarka, Norveç, İsveç, Belçika ve Monako’nun çeşitli şehirlerinde vereceği 13 konserle Avrupa turnesini tamamlayacak.

 

Neil Young konserinin ön grupları: Midlake ve Büyük Ev Ablukada

Neil Young & Crazy Horse konseri öncesinde sahnede iki önemli grup yer alacak. Müzik dolu bu gecede seyircileri, canlı performanslarıyla her daim ses getiren Büyük Ev Ablukada karşılayacak. 2008’den bu yana verdikleri konserler ve yayımladıkları Full Faça albümüyle İstanbul alternatif müzik sahnesinde kendine önemli bir yer edinen Büyük Ev Ablukada’dan sonra sahneyi Neil Young gibi bir efsaneyle aynı sahneyi paylaşmak için İstanbul’u son anda turnesine alan Teksaslı topluluk Midlake devralacak.

Türkiye’de ilk kez 2010 yılının Kasım ayında Salon’da ard arda kapalı gişe iki konser veren ve o günden bu yana damaklarda bıraktığı tat ile hatılanan Midlake, hayranlarının özlemini Neil Young konseri öncesinde giderecek. Cocteau Twins’in basçısı Will Heggie tarafından keşfedildikten sonra dünya çapında ünlenen Midlake’in 2004 tarihli çıkış albümü Bamnan and Slivercork ile devam etmişti. 2006 tarihli The Trials of Van Occupanther albümü ve özellikle “Roscoe” adlı parçayla büyücek bir hayran kitlesi kazanan topluluk, 2010’da çıkan, “Acts of Man” ve “Children of the Grounds” gibi parçalarıyla ses getiren The Courage of Others ile bir kez daha olağanüstü bir albüme imza atmış oldu. Geçen sene yayımlanan ve 2013 listelerinde ilk 40’a girmeyi başaran son albümü Antiphon, müzik eleştirmenleri tarafından Midlake’in başyapıtı olarak kabul edildi. Teksas’ın Denton kentinden yetişme müzisyenlerden oluşan Midlake, insanın içini ısıtan analog gitarlarla özdeşleşen, duygusal ve esrarengiz müziğiyle sahnede olacak.